Charakterystyka Ofelii ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Hamlet

Charakterystyka Ofelii

Autor: Karolina Marlêga

Ofelia to cnotliwa córka Poloniusza. Piękna młoda dziewczyna, która kochała się w Hamlecie. Jak się później okazało królowa miała nadzieję, iż jej syn poślubi właśnie ją:

„Najmilsza z dziewic, bÄ…dź zdrowa! MyÅ›laÅ‚am
Widzieć cię żoną mojego Hamleta;
Prędzej się w kwiaty spodziewałam stroić
Twoje małżeÅ„skie Å‚oże niż mogiÅ‚Ä™”.


PosÅ‚usznie wobec woli ojca dziewczyna odrzuciÅ‚a zaloty miÅ‚osne Hamleta. Szambelan nie byÅ‚ przekonany, co do szczeroÅ›ci uczucia ksiÄ™cia, dlatego wolaÅ‚, aby córka zachowaÅ‚a dziewictwo dla kogo innego. Podobnego zdania byÅ‚ brat Ofelii, Laertes. ByÅ‚a tak posÅ‚uszna wobec ojca, iż speÅ‚niaÅ‚a wszystkie jego polecenia, nawet te, które wykluczaÅ‚y siÄ™ nawzajem i byÅ‚y ze sobÄ… sprzeczne. StaÅ‚o siÄ™ tak, gdy ojciec zaleciÅ‚ córce, aby swoimi wdziÄ™kami „wyleczyÅ‚a” Hamleta z jego szaleÅ„stwa. Gdy zamroczony po rozmowie z matkÄ… książę, paÅ‚ajÄ…cy wstrÄ™tem do rodzaju żeÅ„skiego, zaleciÅ‚ Ofelii, aby wstÄ…piÅ‚a do zakonu, dziewczyna przeżyÅ‚a zaÅ‚amanie, ponieważ kochaÅ‚a ksiÄ™cia. Po tym, jak tytuÅ‚owy bohater zamordowaÅ‚ Poloniusza Ofelia postradaÅ‚a rozum.

Dziewczyna chodziła po zamku ubrana na biało z kwiatami w rękach, śpiewając o zmarłym kochanku. Przez to, że jak wpadła do wody, nie próbowała się ratować, została posądzona o popełnienie samobójstwa. Z uwagi na ten fakt ksiądz nie chciał zgodzić się na pochowanie Ofelii zgodnie z katolickim obrządkiem.

Wiadomo, że bohaterka byłą wewnętrznie rozdarta pomiędzy miłością do Hamleta, a posłuszeństwem wobec ojca i brata. Dla Poloniusza i Laertesa Ofelia była wieczną dziewicą, której przeznaczone było zostać ustatkowaną i wierną żoną. Natomiast Hamlet widział w niej głównie obiekt pożądania. Przez to, że nie miała matki nie mogła przeciwstawić się sterującym jej życiem mężczyznom.

Podobnie jak tytułowy bohater uznawała zasadę, iż słowo ojca to świętość. Jednak renesansowy zmysł romantycznej miłości był w jej sercu równie silny. Dziewczyna nie wiedziała jak pogodzić te dwie wykluczające się w tym przypadku cechy. Gdy skłamała Hamletowi, że jej ojciec przebywał w domu, podczas gdy szambelan z ukrycia obserwował rozmowę młodych, dokonała wyboru między dwoma światami, w których żyła. Wybrała wierność wobec Poloniusza, za co zapłaciła najwyższą z możliwych cen.


Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem”
Geneza „Hamleta”
„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Hamleta”
Streszczenie „Hamleta” w piguÅ‚ce
Charakterystyka Gertrudy
Charakterystyka Klaudiusza
Charakterystyka Ofelii
Życiorys Szekspira
Problematyka „Hamleta”
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Hamleta”
„Hamlet” jako przykÅ‚ad tragedii szekspirowskiej
Kompozycja, budowa i jÄ™zyk „Hamleta”
Religia w „Hamlecie”
Filozofia w „Hamlecie”
„Być albo nie być...” - problematyka życia i Å›mierci w „Hamlecie”
Psychoanaliza „Hamleta”
NawiÄ…zania do „Hamleta” w sztuce
Plan wydarzeÅ„ „Hamleta”
Motyw kobiety w „Hamlecie”
Ekranizacje „Hamleta”
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Zdania o twórczości Szekspira
Twórczość Szekspira
Najważniejsze cytaty „Hamleta”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies