Geneza „Hamleta” ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Hamlet

Geneza „Hamleta”

Autor: Karolina Marlêga

Pierwsza wzmianka na temat Szekspirowskiego Hamleta pojawiÅ‚a siÄ™ 26 lipca 1602 roku w tak zwanym Stationers’ Register, jako sztuka zatytuÅ‚owana The Revenge of Hamlet Prince [of] Denmark (Zemsta Hamleta KsiÄ™cia Danii). W artykule autor zawarÅ‚ informacjÄ™, iż dramat byÅ‚ wówczas nowoÅ›ciÄ…, granÄ… przez TrupÄ™ Lorda Szambelana.

WiÄ™kszość badaczy literatury jest zdania, iż Szekspir opublikowaÅ‚ Hamleta po 1601 roku i przed 1603 rokiem. Artysta napisaÅ‚ swoje najwiÄ™ksze tragedie w latach 1601 – 1606, a Hamlet byÅ‚ pierwszÄ… z nich. Wkrótce po tym dziele ukazaÅ‚y siÄ™ Otello, Król Lir oraz Makbet. Znaczna część bardologów (nazywa siÄ™ tak badaczy twórczoÅ›ci Szekspira, nazywanego Bardem Avonu) uważa, iż Hamlet jest wrÄ™cz idealnÄ… sztukÄ…, szczytem możliwoÅ›ci wielkiego artysty.

Stationers' Register był rejestrem prowadzonym przez Londyńskie Towarzystwo Sprzedawców Artykułów Piśmiennych (Stationers' Company of London). Towarzystwo to od roku 1557, na mocy karty nadanej przez królową, regulowało kwestie zawodów związanych z przemysłem wydawniczym Anglii. Rejestr pozwalał wydawcom na dokumentowanie swoich praw do tantiemów ze sprzedawanych książek, a ponadto stanowił wczesną formę dzisiejszego prawa autorskiego. Dla badaczy szesnasto- i siedemnastowiecznej literatury angielskiej Stationers' Register stanowi niezastąpione źródło wiedzy, ponieważ zawiera informacje, których nie można znaleźć nigdzie indziej.

Według badaczy literatury znana nam dziś treść Hamleta oparta jest na trzech wcześniejszych wersjach. Pierwsze dwie powstały za życia Szekspira, a trzecia w siedem lat po jego śmierci. Hamlet w Pierwszym Quarto z roku 1603 (nazwane tak, ponieważ sztuka została wydrukowana na papierze złożonym na cztery części) jest bardzo trudny do rozczytania. Zawiera aż o dwieście czterdzieści wierszy tekstu więcej, aniżeli w wersji umieszczonej w Pierwszym Folio (zbiorze dzieł Szekspira, opublikowanym siedem lat po śmierci artysty).
Stało się tak dlatego, iż pierwsza edycja dzieła zawierała znacznie więcej wskazówek dla aktorów teatralnych. W niektórych momentach Pierwszego Quarto tekst wydaje się być niedopracowany, a nawet amatorski. Według naukowców, przyczyną tych błędów był fakt, iż wersja dzieła przeznaczona była wyłącznie dla aktorów, którzy z pewnością nanosili na nią swoje poprawki, nie zawsze profesjonalne.

Hamlet w wersji znanej z Drugiego Quarto, opublikowanego w 1604 roku, był znacznie lepszy. Poprawione zostały błędy i niedociągnięcia pierwszej wersji dzieła. John Heminge i Henry Condell, towarzysze Szekspira, którzy skompletowali Pierwsze Folio, prawdopodobnie oparli tekst Hamleta w wielkiej mierze na wersji znanej z Drugiego Quarto, dodając do niego niewielkie modyfikacje.

Historia księcia, który planuje zemstę na stryju, aktualnym królu, który zabił jego ojca, poprzedniego władcę należy do bardzo starych. Wiele z elementów tej historii (takich jak: szaleństwo młodego następcy tronu, szybkie małżeństwo wdowy po zamordowanym z jego oprawcą, zabicie przez bohatera szpiega, podsłuchującego jego rozmowę z matką, zsyłka do Anglii) pochodzi ze średniowiecznej opowieści napisanej przez Saxo Grammaticusa, zatytułowanej Vita Amlethi (stanowi ona część dzieła Gesta Danorum), napisanej około roku 1200.

Postać głównego bohatera, Amletha, prawdopodobnie znana była dużo wcześniej ludom skandynawskim, a sam Gramaticus jedynie spisał tę opowiadana z pokolenia na pokolenie historię, nieco ją modyfikując. Naukowcy odkryli, że dzieło Szekspira odnosiło się do pewnej islandzkiej legendy, w której oszalały główny bohater przypadkowo zabija królewskiego szambelana w sypialni swojej matki, a następnie krwawo rozprawia się ze swoim stryjem, ówczesnym władcą.

strona:    1    2  

Szybki test:

Pierwowzór Hamleta pochodzi ze średniowiecznej opowieści napisanej przez Saxo Grammaticusa, zatytułowanej Vita Amlethi napisanej około roku:
a) 1200
b) 1000
c) 1100
d) 1300
RozwiÄ…zanie

Ze znanych opowieści o Hamlecie nie posiada wszechwiedzącego narratora dzieło:
a) Belleforesta
b) Szekspira
c) Grammaticusa
d) Kyda
RozwiÄ…zanie

Pierwsza wzmianka na temat Szekspirowskiego Hamleta pojawiÅ‚a siÄ™ w tak zwanym Stationers’ Register w roku:
a) 1602
b) 1597
c) 1600
d) 1601
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem”
Geneza „Hamleta”
„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Hamleta”
Streszczenie „Hamleta” w piguÅ‚ce
Charakterystyka Gertrudy
Charakterystyka Klaudiusza
Charakterystyka Ofelii
Życiorys Szekspira
Problematyka „Hamleta”
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Hamleta”
„Hamlet” jako przykÅ‚ad tragedii szekspirowskiej
Kompozycja, budowa i jÄ™zyk „Hamleta”
Religia w „Hamlecie”
Filozofia w „Hamlecie”
„Być albo nie być...” - problematyka życia i Å›mierci w „Hamlecie”
Psychoanaliza „Hamleta”
NawiÄ…zania do „Hamleta” w sztuce
Plan wydarzeÅ„ „Hamleta”
Motyw kobiety w „Hamlecie”
Ekranizacje „Hamleta”
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Zdania o twórczości Szekspira
Twórczość Szekspira
Najważniejsze cytaty „Hamleta”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies