Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Hamlet

Geneza „Hamleta”

Autor: Karolina Marlga

Pierwsza wzmianka na temat Szekspirowskiego Hamleta pojawiła się 26 lipca 1602 roku w tak zwanym Stationers’ Register, jako sztuka zatytułowana The Revenge of Hamlet Prince [of] Denmark (Zemsta Hamleta Księcia Danii). W artykule autor zawarł informację, iż dramat był wówczas nowością, graną przez Trupę Lorda Szambelana.

Większość badaczy literatury jest zdania, iż Szekspir opublikował Hamleta po 1601 roku i przed 1603 rokiem. Artysta napisał swoje największe tragedie w latach 1601 – 1606, a Hamlet był pierwszą z nich. Wkrótce po tym dziele ukazały się Otello, Król Lir oraz Makbet. Znaczna część bardologów (nazywa się tak badaczy twórczości Szekspira, nazywanego Bardem Avonu) uważa, iż Hamlet jest wręcz idealną sztuką, szczytem możliwości wielkiego artysty.

Stationers' Register był rejestrem prowadzonym przez Londyńskie Towarzystwo Sprzedawców Artykułów Piśmiennych (Stationers' Company of London). Towarzystwo to od roku 1557, na mocy karty nadanej przez królową, regulowało kwestie zawodów związanych z przemysłem wydawniczym Anglii. Rejestr pozwalał wydawcom na dokumentowanie swoich praw do tantiemów ze sprzedawanych książek, a ponadto stanowił wczesną formę dzisiejszego prawa autorskiego. Dla badaczy szesnasto- i siedemnastowiecznej literatury angielskiej Stationers' Register stanowi niezastąpione źródło wiedzy, ponieważ zawiera informacje, których nie można znaleźć nigdzie indziej.

Według badaczy literatury znana nam dziś treść Hamleta oparta jest na trzech wcześniejszych wersjach. Pierwsze dwie powstały za życia Szekspira, a trzecia w siedem lat po jego śmierci. Hamlet w Pierwszym Quarto z roku 1603 (nazwane tak, ponieważ sztuka została wydrukowana na papierze złożonym na cztery części) jest bardzo trudny do rozczytania. Zawiera aż o dwieście czterdzieści wierszy tekstu więcej, aniżeli w wersji umieszczonej w Pierwszym Folio (zbiorze dzieł Szekspira, opublikowanym siedem lat po śmierci artysty).
Stało się tak dlatego, iż pierwsza edycja dzieła zawierała znacznie więcej wskazówek dla aktorów teatralnych. W niektórych momentach Pierwszego Quarto tekst wydaje się być niedopracowany, a nawet amatorski. Według naukowców, przyczyną tych błędów był fakt, iż wersja dzieła przeznaczona była wyłącznie dla aktorów, którzy z pewnością nanosili na nią swoje poprawki, nie zawsze profesjonalne.

Hamlet w wersji znanej z Drugiego Quarto, opublikowanego w 1604 roku, był znacznie lepszy. Poprawione zostały błędy i niedociągnięcia pierwszej wersji dzieła. John Heminge i Henry Condell, towarzysze Szekspira, którzy skompletowali Pierwsze Folio, prawdopodobnie oparli tekst Hamleta w wielkiej mierze na wersji znanej z Drugiego Quarto, dodając do niego niewielkie modyfikacje.

Historia księcia, który planuje zemstę na stryju, aktualnym królu, który zabił jego ojca, poprzedniego władcę należy do bardzo starych. Wiele z elementów tej historii (takich jak: szaleństwo młodego następcy tronu, szybkie małżeństwo wdowy po zamordowanym z jego oprawcą, zabicie przez bohatera szpiega, podsłuchującego jego rozmowę z matką, zsyłka do Anglii) pochodzi ze średniowiecznej opowieści napisanej przez Saxo Grammaticusa, zatytułowanej Vita Amlethi (stanowi ona część dzieła Gesta Danorum), napisanej około roku 1200.

Postać głównego bohatera, Amletha, prawdopodobnie znana była dużo wcześniej ludom skandynawskim, a sam Gramaticus jedynie spisał tę opowiadana z pokolenia na pokolenie historię, nieco ją modyfikując. Naukowcy odkryli, że dzieło Szekspira odnosiło się do pewnej islandzkiej legendy, w której oszalały główny bohater przypadkowo zabija królewskiego szambelana w sypialni swojej matki, a następnie krwawo rozprawia się ze swoim stryjem, ówczesnym władcą.

strona:    1    2  

Szybki test:

Naukowcy odkryli, że dzieło Szekspira odnosiło się do pewnej legendy, w której oszalały główny bohater przypadkowo zabija królewskiego szambelana w sypialni swojej matki, a następnie krwawo rozprawia się ze swoim stryjem, ówczesnym władcą. B
a) szkocka
b) walijska
c) islandzka
d) norweska
Rozwiązanie

Pierwsza wzmianka na temat Szekspirowskiego Hamleta pojawiła się w tak zwanym Stationers’ Register w roku:
a) 1600
b) 1597
c) 1601
d) 1602
Rozwiązanie

Pierwowzór Hamleta pochodzi ze średniowiecznej opowieści napisanej przez Saxo Grammaticusa, zatytułowanej Vita Amlethi napisanej około roku:
a) 1200
b) 1000
c) 1300
d) 1100
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe
Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem”
Geneza „Hamleta”
Czas i miejsce akcji „Hamleta”
Charakterystyka Ofelii
Życiorys Szekspira
Problematyka „Hamleta”
Streszczenie „Hamleta” w pigułce
Charakterystyka Gertrudy
Charakterystyka Klaudiusza
„Hamlet” jako przykład tragedii szekspirowskiej
Kompozycja, budowa i język „Hamleta”
Religia w „Hamlecie”
Filozofia w „Hamlecie”
„Być albo nie być...” - problematyka życia i śmierci w „Hamlecie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Hamleta”
Nawiązania do „Hamleta” w sztuce
Plan wydarzeń „Hamleta”
Motyw kobiety w „Hamlecie”
Psychoanaliza „Hamleta”
Ekranizacje „Hamleta”
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Zdania o twórczości Szekspira
Twórczość Szekspira
Najważniejsze cytaty „Hamleta”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies