Ludzie bezdomni - interpretacja tytułu

Ludzie bezdomni - interpretacja tytułu

„Rozdarta sosna” - subiektywna ocena wyboru Judyma

Tomasz Judym to z jednej strony altruista, który w imiÄ™ dobra spoÅ‚ecznego poÅ›wiÄ™ciÅ‚ swoje wÅ‚asne, a z drugiej strony w jego ostatecznej decyzji ujawniÅ‚ siÄ™ egoizm i… narcyzm. Być może obroÅ„cy tej szlachetnej postaci wzburzyli siÄ™, czytajÄ…c o takiej ocenie bohatera, lecz uważam, że Tomasz Judym po trosze byÅ‚ zapatrzonym w siebie ignorantem…

Bo czyż przekonania o posÅ‚annictwie, o posiadaniu siÅ‚y czyniÄ…cej zdolnym zmienić Å›wiat nie można nazwać egocentryzmem, czyli przeÅ›wiadczeniem o decydujÄ…cej o życiu innych roli? Tomasz Judym przez całą powieść pielÄ™gnowaÅ‚ w sobie przekonanie, że jest mÄ... wiÄ™cej

* * *

Interpretacja tytuÅ‚owej bezdomnoÅ›ci w „Ludziach bezdomnych”

Dom to zazwyczaj symbol rodziny, spokoju, stabilizacji, kosmicznego Å‚adu czy pÄ™pka Å›wiata. U Å»eromskiego jednak staje siÄ™ oznakÄ… nieczuÅ‚oÅ›ci wobec krzywdy bliźniego (mieszkanie Czernisza, Kalinowicza, KrzywosÄ…da), a zarazem pokusÄ…, którÄ… należy przezwyciężyć (Judym mówi Joasi: „zakieÅ‚kuje we mnie wyschÅ‚e nasienie dorobkiewicza"), by stać siÄ™ naprawdÄ™ wolnym i pomagać innym.

W jednym z listów do narzeczonej Å»eromski pisaÅ‚: „Dom jest dla czÅ‚owieka częściÄ… jego istoty, toteż najbardziej brak tej części odczuwajÄ… tacy jak ja, co nie mieli prawie rodzinnego domu…”.
Nadał swej po... więcej

* * *



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies