Charakterystyka Józefa K.

Józef K. jest urzędnikiem bankowym na wysokim stanowisku – prokurentem, czyli pełnomocnikiem właścicieli. W chwili rozpoczęcia akcji powieści kończy trzydzieści lat. Pochodzi prawdopodobnie z prowincji, gdzie mieszka jego opiekun, wuj Karol, do którego czuje pewną wdzięczność i musi być mu pomocnym we wszystkim.

Po przyjeździe do miasta dość szybko awansował i marzy o dalszej karierze. W pracy rywalizuje o względy dyrektora z jego zastępcą. Jest pracownikiem niezwykle sumiennym, obowiązkowym i godnym zaufania, co szczególnie docenia dyrektor banku, zapraszając go czasami na prze... więcej

* * *

Pozostali bohaterowie „Procesu”

Pani Grubach – właścicielka pensjonatu, w którym mieszka Józef K. Kobieta w średnim wieku, życzliwa i rozumna – jak określał ją bankier. Szczególną sympatią darzy swojego lokatora i dba o reputację pensjonatu.

Panna Brstner – młoda dziewczyna, lokatorka pani Grubach. Pracuje na stanowisku stenotypistki, wkrótce ma objąć posadę w biurze adwokackim. Miła i sympatyczna. Wraca późno do domu, widywana jest z różnymi mężczyznami, co sugeruje jej złe prowadzenie się. Odrzuca zaloty Józefa K. i wyprowadza się z pensjonatu.

Karol K. – wuj Józefa K., drobny właśc... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies