Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Proces

Pozostali bohaterowie „Procesu”


Pani Grubach – właścicielka pensjonatu, w którym mieszka Józef K. Kobieta w średnim wieku, życzliwa i rozumna – jak określał ją bankier. Szczególną sympatią darzy swojego lokatora i dba o reputację pensjonatu.

Panna Brstner – młoda dziewczyna, lokatorka pani Grubach. Pracuje na stanowisku stenotypistki, wkrótce ma objąć posadę w biurze adwokackim. Miła i sympatyczna. Wraca późno do domu, widywana jest z różnymi mężczyznami, co sugeruje jej złe prowadzenie się. Odrzuca zaloty Józefa K. i wyprowadza się z pensjonatu.

Karol K. – wuj Józefa K., drobny właściciel ziemski, mieszkający na prowincji. Opiekun bankiera. W mieście mieszka jego córka, Erna. Człowiek nerwowy, wiecznie się spieszący. Józef K. określał go mianem „upiora z prowincji”. Stara się pomóc siostrzeńcowi, nie rozumiejąc jego obojętności wobec procesu. Ma na względzie głównie dobro rodziny i nie chce, aby młodzieniec przyniósł wstyd ich nazwisku.

Leni – pokojówka adwokata Hulda, dziewczyna energiczna, bezczelna, mająca ogromny wpływ na mecenasa. Z czasem zostaje kochanką K. Interesuje się oskarżonymi, którzy podniecają ją tylko dlatego, że prowadzone jest przeciwko nim oskarżenie. Narzuca się wówczas mężczyznom, wyznaje im miłość, zabiega o ich względy. Oskarżeni są dla niej ludźmi pięknymi.

Adwokat Huld – mężczyzna starszy, schorowany, jest znajomym Karola K. z lat szkolnych. Znany jest z tego, że broni ubogich. Mężczyzna mściwy, poniżający swoich klientów, którzy z czasem stają się „jego psami”. W rzeczywistości poza mówieniem o swojej pracy nie robi nic i należy do aparatu sądowego, godząc się na rządzące nim prawa.

Titorelli – malarz sądowy. Swoją funkcję odziedziczył po ojcu. Uważa, że jest człowiekiem wpływowym dzięki temu, że maluje portrety sędziów zgodnie z ich oczekiwaniami, zaspokajając próżność urzędników.


Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Proces” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Procesu” w pigułce
Franz Kafka – biografia
Geneza „Procesu” Kafki
Czas i miejsce akcji „Procesu”
Problematyka „Procesu” Kafki
Uniwersalizm powieści Franza Kafki
Józef K. – tragizm postaci
Interpretacje „Procesu”
„Proces” jako powieść o idealnym aparacie władzy
Labirynt Kafki - kreacja przestrzeni w „Procesie”
Wyjaśnienie tytułu utworu
Główny wątek „Procesu” Kafki
Artyzm „Procesu” Franza Kafki
Józef K. - everyman
„Proces” – kompozycja, narracja i styl powieści
„Proces” jako powieść absurdu
W poszukiwaniu winy Józefa K. – problem winy niezawinionej
Motywy literackie w „Procesie”
Plan wydarzeń „Procesu”
„Proces” – ekranizacje, sztuki teatralne, nawiązania w literaturze i sztuce
Franz Kafka – kalendarium życia i twórczości
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Józefa K.
Pozostali bohaterowie „Procesu”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies