„Proces” - streszczenie szczegółowe ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Proces

„Proces” - streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Rozdział I
Aresztowanie – Rozmowa z paniÄ… Grubach – Potem pannÄ… Bürstner


Pewnego dnia, rankiem, w dniu trzydziestych urodzin, zostaje aresztowany Józef K., prokurent bankowy. Jego strażnicy nie mogÄ… podać powodów zatrzymania, nakazujÄ… mu pozostać w pokoju i ubrać siÄ™ na czarno. Bankier dowiaduje siÄ™, że rozpoczęło siÄ™ już dochodzenie w jego sprawie. PoczÄ…tkowo sÄ…dzi, że jest to żart kolegów z pracy. Ma Å›wiadomość, że nie zrobiÅ‚ nic zÅ‚ego i żyje w praworzÄ…dnym paÅ„stwie. Strażnicy zjadajÄ… jego Å›niadanie i próbujÄ… mu wyjaÅ›nić, że nie zaszÅ‚a żadna pomyÅ‚ka. K. żąda rozmowy z ich przeÅ‚ożonym. Po jakimÅ› czasie zostaje wezwany przez nadzorcÄ™. Rozmowa odbywa siÄ™ w pokoju panny Bürstner.

Aresztowany jest przekonany, że sprawa nie jest poważna, ponieważ nie potrafi doszukać siÄ™ żadnej winy, która mogÅ‚aby go obciążyć. Nadzorca nie udziela mu żadnych dodatkowych informacji o dochodzeniu, twierdzÄ…c, że nic nie wie i wykonuje swoje obowiÄ…zki. Zezwala na to, by Józef K. poszedÅ‚ do banku, gdyż aresztowanie nie może wpÅ‚ynąć na jego codzienne zajÄ™cia. K. udaje siÄ™ do pracy. Późnym wieczorem wraca do pensjonatu i idzie do pani Grubach, liczÄ…c na to, że kobieta wyjaÅ›ni mu poranne wydarzenia. W mieszkaniu panuje dawny porzÄ…dek, co nieco uspokaja mężczyznÄ™. Gospodyni podejrzewa, że zostaÅ‚ aresztowany za coÅ› „uczonego”. K. sÄ…dzi, że daÅ‚ siÄ™ zaskoczyć i dlatego nie stÅ‚umiÅ‚ caÅ‚ego zajÅ›cia w zarodku. WyciÄ…ga do pani Grubach rÄ™kÄ™, lecz ta nie zwraca uwagi na jego gest. Zapytana o pannÄ™ Bürstner, odpowiada, że dziewczyna zazwyczaj wraca późno do domu, co źle Å›wiadczy o jej reputacji.

Kilka dni temu widziaÅ‚a jÄ… dwukrotnie na ulicy, za każdym razem w towarzystwie innego mężczyzny. Jej opinia oburza K. Zabrania kobiecie rozmawiać z lokatorkÄ… i wychodzi. W swoim pokoju czeka na powrót panny Bürstner. Dziewczyna zjawia siÄ™ przed północÄ…. Bankier prosi jÄ… o rozmowÄ™ i idÄ… do jej pokoju. Tam opowiada o porannym aresztowaniu, lecz stenotypistka nie wierzy w jego historiÄ™. Nie wierzy również w winÄ™ mężczyzny, choć sama interesuje siÄ™ sprawami sÄ…dowymi i wkrótce ma objąć posadÄ™ w biurze adwokackim. Wiadomość ta cieszy K. – liczy na pomoc i rady panny Bürstner, a nie chce zatrudniać adwokata, uważajÄ…c, że jego sprawa jest na to zbyt bÅ‚aha. Jest oczarowany urodÄ… lokatorki. Postanawia odegrać przed niÄ… scenÄ™ porannej rozmowy z nadzorcÄ…. HaÅ‚as budzi siostrzeÅ„ca pani Grubach, który zajmuje sÄ…siedni pokój. Dziewczyna jest wystraszona pukaniem w Å›cianÄ™, sÄ…dzi, że sÄ… podsÅ‚uchiwani. K. caÅ‚uje jÄ… w czoÅ‚o, proszÄ…c, aby siÄ™ uspokoiÅ‚a. Chce wziąć na siebie odpowiedzialność za nocne spotkanie, lecz panna Bürstner nie godzi siÄ™ na to. Odprowadza mężczyznÄ™ do przedpokoju, gdzie ten nieoczekiwanie obejmuje jÄ… i caÅ‚uje. Potem K. wraca do siebie i zasypia.
Pewnego dnia Józef K., choć nie zrobił nic złego, został aresztowany. Tego dnia jego gospodyni, pani Grubach, nie przyniosła mu około ósmej śniadania, co nigdy wcześniej się nie zdarzyło. Józef K. czekał jeszcze chwilę, przyglądając się starej kobiecie z naprzeciwka, która go obserwowała. Wówczas ktoś zapukał do drzwi i do pokoju wszedł nieznajomy mężczyzna. Zaskoczony K. zapytał go, kim jest, lecz ten zignorował to, pytając, czy K. dzwonił. Józef zażądał, aby Anna przyniosła śniadanie, próbując przypomnieć sobie, kim jest przybysz. Mężczyzna uchylił drzwi i powtórzył postulat K. W pomieszczeniu obok ktoś się roześmiał. Nieznajomy odparł, że jest to niemożliwe. K. nałożył spodnie, chcąc przekonać się, kto jest w sąsiednim pokoju i głośno oznajmił, że Grubach odpowie za zakłócenie jego spokoju. Mężczyzna zapytał go wówczas, czy nie chciałby zostać w swoim pokoju i po stanowczym sprzeciwie K., otworzył drzwi.

Sąsiedni pokój wyglądał zupełnie tak samo jak poprzedniego wieczora. Jedyną odmianę stanowił jakiś mężczyzna, czytający książkę przy otwartym oknie, który powiedział do K., że powinien zostać w swoim pokoju, o czym miał go poinformować Franciszek. Józef nie rozumiał, czego nieznajomi chcą od niego. Starsza kobieta z naprzeciwka podeszła bliżej do okna i nadal ich obserwowała. K. zażądał spotkania z panią Grubach i chciał pójść dalej, lecz mężczyzna z książką zaprotestował i oznajmił mu, że jest aresztowany. W odpowiedzi na pytanie, za co, K. usłyszał, że nie mogą udzielić mu takich informacji, ma wrócić do swojego pokoju i czekać. Rozpoczęło się już dochodzenie i w odpowiednim czasie dowie się o wszystkim. Urzędnik dodał, że i tak za dużo już powiedział, łamiąc przepisy, a Franciszek jest dla niego zbyt uprzejmy. Józef K. chciał usiąść, lecz dopiero teraz zauważył, że w pokoju nie ma miejsca do siedzenia, poza krzesłem przy oknie. Franciszek dodał, że K. sam się przekona, ile w tym wszystkim jest prawdy.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42  

Szybki test:

Adwokat Huld słynął z tego, że bronił:
a) ubogich
b) w wyjątkowo zawiłych sprawach
c) bogaczy
d) w z góry przegranych sprawach
RozwiÄ…zanie

Bankier stwierdza, że Block stał się:
a) poplecznikiem adwokata Hulda
b) psem adwokata Hulda
c) szpiegiem adwokata Hulda
d) podnóżkiem adwokata Hulda
RozwiÄ…zanie

Bertold to:
a) kolega Józefa z pracy
b) student
c) woźny sądowy
d) adwokat
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Proces” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Procesu” w piguÅ‚ce
Franz Kafka – biografia
Geneza „Procesu” Kafki
Czas i miejsce akcji „Procesu”
Problematyka „Procesu” Kafki
Główny wÄ…tek „Procesu” Kafki
Uniwersalizm powieści Franza Kafki
Józef K. – tragizm postaci
Interpretacje „Procesu”
„Proces” jako powieść o idealnym aparacie wÅ‚adzy
Labirynt Kafki - kreacja przestrzeni w „Procesie”
Wyjaśnienie tytułu utworu
Motywy literackie w „Procesie”
Artyzm „Procesu” Franza Kafki
Józef K. - everyman
„Proces” – kompozycja, narracja i styl powieÅ›ci
„Proces” jako powieść absurdu
W poszukiwaniu winy Józefa K. – problem winy niezawinionej
Plan wydarzeÅ„ „Procesu”
„Proces” – ekranizacje, sztuki teatralne, nawiÄ…zania w literaturze i sztuce
Franz Kafka – kalendarium życia i twórczoÅ›ci
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Józefa K.
Pozostali bohaterowie „Procesu”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies