Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Proces

Główny wątek „Procesu” Kafki

Autor: Dorota Blednicka

Proces Józefa K. – jest to główny wątek powieści Franza Kafki. Akcja powieści rozpoczyna się w dniu, w którym młodzieniec dowiaduje się, że został aresztowany i w jego sprawie toczy się dochodzenie, a kończy w dniu, w którym najwyraźniej zapada wyrok w procesie, ponieważ w mieszkaniu K. zjawiają się dwaj urzędnicy, którzy wykonują wyrok śmierci. Proces całkowicie zmienia życie głównego bohatera.

Początkowo Józef K. lekceważy swoją sytuację, mając świadomość, że nie popełnił nic złego i żyje w praworządnym państwie. Dochodzenie toczy się pomimo, że nikt nie poinformował go o winie. K. musi stawić się na pierwszym przesłuchaniu, stara się bronić i buntuje się przeciwko urzędnikom. Zaczyna szukać prawa i sądów, które zdominowały jego życie. Okazuje się, że sądy są wszędzie, na strychach domów, a wielu ludzi ma powiązania z aparatem władzy. K. zaczyna szukać pomocników, którzy mogliby przyspieszyć jego sprawę, wyjaśnić przyczyny procesu. Przede wszystkim jednak zaczyna myśleć o dochodzeniu, a z czasem myśl o tym nie opuszcza go. Analizuje całe swoje życie, doszukując się winy, nie potrafi skupić się na obowiązkach bankowych. Za namową wuja zatrudnia obrońcę, lecz okazuje się, że prawnik wcale nie zajmuje się jego procesem. K. postanawia sam zająć się swoją sprawą.

Dopiero po rozmowie z kapelanem więziennym uświadamia sobie, że tylko on mógł podjąć walkę z aparatem władzy. Trwający rok proces wycieńcza młodzieńca psychicznie i fizycznie. Pogodzony z faktem, że bez orzeczenia winy został aresztowany i oskarżony, czeka biernie na wyrok. W chwili śmierci czuje się tak, jakby wstyd miał go przeżyć. Najwyraźniej dopiero wtedy domyśla się, na czym polegała jego wina.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Proces” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Procesu” w pigułce
Franz Kafka – biografia
Geneza „Procesu” Kafki
Problematyka „Procesu” Kafki
Czas i miejsce akcji „Procesu”
Uniwersalizm powieści Franza Kafki
Józef K. – tragizm postaci
Interpretacje „Procesu”
„Proces” jako powieść o idealnym aparacie władzy
Labirynt Kafki - kreacja przestrzeni w „Procesie”
Wyjaśnienie tytułu utworu
Główny wątek „Procesu” Kafki
Artyzm „Procesu” Franza Kafki
Józef K. - everyman
„Proces” – kompozycja, narracja i styl powieści
„Proces” jako powieść absurdu
W poszukiwaniu winy Józefa K. – problem winy niezawinionej
Motywy literackie w „Procesie”
„Proces” – ekranizacje, sztuki teatralne, nawiązania w literaturze i sztuce
Plan wydarzeń „Procesu”
Franz Kafka – kalendarium życia i twórczości
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Józefa K.
Pozostali bohaterowie „Procesu”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies