Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Proces

Franz Kafka – kalendarium życia i twórczości

Autor: Dorota Blednicka

3 lipca 1883 – w Pradze na świat przychodzi Franz Kafka, syn Hermana i Julii.

1893 – 1901 – Franz Kafka uczęszcza do Staromiejskiego Niemieckiego Gimnazjum Państwowego w Pradze.

1901 – Franz Kafka rozpoczyna studia na uniwersytecie niemieckim w Pradze. Po I semestrze germanistyki zamierza przenieść się do Monachium, ostatecznie jednak przenosi się na wydział prawa uniwersytetu praskiego.

1902 – Kafka nawiązuje korespondencję z Oskarem Pollackiem. Letnie wakacje spędza w Liboch.

1905 – 1907 – pisarz spędza lato w Zuckmantel. 1 kwietnia 1906 roku obejmuje stanowisko koncypienta w biurze adwokata dr Richarda Lwy’ego w Pradze. W czerwcu zostaje promowany na doktora praw. Latem przebywa w wuja dr Siegfrieda Lwy’ego w Triesch. Od 1 października 1906 roku do 1 października 1907 odbywa praktykę sądową w Pradze – najpierw na wydziale karnym, później na cywilnym sądu. Przed rokiem 1907 powstają pierwsze utwory Kafki: „Opis walki” i „Przygotowanie do ślubu na wsi”, które zaginęły.

1907 – w październiku obejmuje posadę w Assicurazioni Generali.

1908 – Franz Kafka pracuje w Zakładzie Ubezpieczeń Robotników od Wypadków.

1909 – w czasopiśmie „Hyperion” ukazują się dwa fragmenty z „Opisu walki”. We wrześniu pisarz spędza wakacje w Rivie z Maksem Brodem, późniejszym wykonawcą jego testamentu.

1911 – w styczniu i lutym pisarz odbywa podróż służbową. Latem przebywa z Maksem Brodem w Zurychu, Mediolanie, Lugano i Paryżu. Później udaje się na kurację do sanatorium w Erlenbach pod Zurychem.

1912 – powstają pierwsze rozdziały powieści „Zaginiony” („Ameryka”). Latem Franz Kafka przebywa w Weimarze, później w sanatorium w Jungborn w Górach Harzu. 13 sierpnia poznaje Felicję Bauer. 14 sierpnia wysyła rękopis „Rozważania” do wydawnictwa Rowohlta. W tym roku powstają również „Wyrok” i „Przemiana”.
1913 – w styczniu ukazują się drukiem „Rozważania”. W maju wychodzi „Palacz”. Pisarz rozpoczyna pracę w zakładzie ogrodniczym w Troi pod Pragą. Przebywa w Wiedniu, Wenecji, Rivie.

1914 – pod koniec maja w Berlinie Franz Kafka zaręcza się z Felicją Bauer. Wstępnie przygotowuje się do pracy nad „Zamkiem”. Podróżuje do Hellerau, Lubece, Marienlyst. Zrywa zaręczyny. Rozpoczyna pracę nad „Procesem”.

1915 – dochodzi do spotkania pisarza z Felicją Bauer. Kafka przeprowadza się z mieszkania rodziców do wynajętego pokoju przy ulicy Bilkowej, a następnie do pokoju na Długiej. Wraz z siostrą Elli przebywa na Węgrzech. Otrzymuje Nagrodę Fontanego.

1916 – w lipcu Franz Kafka przebywa z narzeczoną w Marienbadzie. Rozpoczyna pracę nad nowelami, które później złożą się na cykl „Lekarz wiejski”.

1917 – pisarz przeprowadza się do mieszkania przy ulicy Alchemików, następnie w pałacu Schnborn. Pracuje nad kolejnymi opowiadaniami z cyklu „Lekarz wiejski”. Dochodzi do powtórnych zaręczyn z Felicją. 4 września lekarz stwierdza u Kafki gruźlicę płuc. Pisarz wyjeżdża do Zrau, do domu najmłodszej siostry. W grudniu zrywa ostatecznie zaręczyny.

1918 – Kafka przebywa w Zrau, potem w Pradze, Turnau i Żelizach. Pracuje nad „Budową chińskiego muru” oraz „Jazdą na kuble”.

1919 – w wydawnictwie Kurta Wolffa ukazuje się drukiem zbiór opowiadań „Lekarz wiejski”. W Żelizach Franz Kafka nawiązuje znajomość z panną Julią Vehryzek i zaręcza się. Ukazuje się „Kolonia karna”.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Proces” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Procesu” w pigułce
Franz Kafka – biografia
Geneza „Procesu” Kafki
Problematyka „Procesu” Kafki
Czas i miejsce akcji „Procesu”
Uniwersalizm powieści Franza Kafki
Józef K. – tragizm postaci
Interpretacje „Procesu”
„Proces” jako powieść o idealnym aparacie władzy
Labirynt Kafki - kreacja przestrzeni w „Procesie”
Wyjaśnienie tytułu utworu
Główny wątek „Procesu” Kafki
Artyzm „Procesu” Franza Kafki
Józef K. - everyman
„Proces” – kompozycja, narracja i styl powieści
„Proces” jako powieść absurdu
W poszukiwaniu winy Józefa K. – problem winy niezawinionej
Motywy literackie w „Procesie”
„Proces” – ekranizacje, sztuki teatralne, nawiązania w literaturze i sztuce
Plan wydarzeń „Procesu”
Franz Kafka – kalendarium życia i twórczości
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Józefa K.
Pozostali bohaterowie „Procesu”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies