Aleksander Fredro – kalendarium życia

Hrabia Aleksander Fredro urodził się w bogatej rodzinie szlacheckiej (niegdyś senatorskiej) herbu Bończa. Przyszedł na świat 20 czerwca 1793 roku w Suchowie koło Jarosławia, a zmarł 15 lipca 1876 roku w wieku osiemdziesięciu trzech lat we Lwowie. Został pochowany w rodzinnej krypcie kościoła w Rudkach koło Lwowa.

Wychowywał się w wielodzietnej rodzinie. Miał ośmioro rodzeństwa. Jego rodzice - Jacek i Marianna – sprowadzili się do Beńkowej Wiszni w 1797 roku. Od tej pory miejsce to stało się domem rodzinny Fredrów.

Kalendarium losów polskiego komediopisarza, pamiętnikarza i poety... więcej

* * *

Twórczość Aleksandra Fredry

W twórczości Aleksandra Fredry można wyznaczyć dwa okresy – pierwszy dotyczy lat 1818 – 1842, drugi zaś – zaczyna się od 1857, a kończy w 1868 roku.

1818-1842 I okres twórczości:

· 1818 - Pan Geldhab (sztuka wystawiona w 1821).
· 1819 – Zrzędność i przekora
· 1821 – Mąż i żona (sztuka wystawiona w 1821)
· 1822 – Cudzoziemszczyzna; Nowy Don Kiszot
· 1825 – Damy i huzary; Odludki i poeta
· 1826 – Przyjaciele; Gwałtu, co się dzieje!
· 1827 – Dyliżans
· 1831 –... więcej

* * *

Słynne cytaty z utworów Aleksandra Fredry

o ... miał chuj długi i gruby na kształt maczugi, a po bokach jego były jak postronki grube żyły, jakieś węzły jakieś guzy, jaja miał jak dwa arbuzy, a że ciągle mu bez mała ta ogromna pyta stała – chujogromem go nazwała... (Baśń o trzech braciach i królewnie Pizdolonie)

o A bodaj ci nóżka spuchła! (Dożywocie)

o Cóż u diabła, z tym kutasem! (Dożywocie)

o I kura ma skrzydła jak orzeł, ale cóż z tego?

o Ideolog chce ze swojej gliny nowego człowieka ulepić. I zawsze robi tylko błoto.

o Jak kark skręcisz, dam gromnicę...
Lub gromnicy obietnicę (Do... więcej

* * *

Życiorys Fredry

„Urodziłem się w Surochowie, w ziemi przemyskiej, z Jacka z Pleszowic i Marii z Dembińskich Fredrów małżonków. Kiedy? Nie wiem dokładnie, bo w owym czasie proboszcze na mokro oficjowali, a na sucho pisali" - rozpoczyna swój życiorys Aleksander hrabia Fredro w pamiętniku Trzy po trzy. „Metryki więc odszukać nie mogłem, może i dlatego że plebania w Jarosławiu zgorzała".

Dokładna data narodzin pisarza nie jest znana. Przyjmuje się, że wydarzenie to miało miejsce 20 czerwca 1793 roku w Surochowie niedaleko Jarosławia. Fredro pochodził ze starej rodziny ziemiańskiej (tytuł... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies