Gustaw – charakterystyka postaci

Gustaw jest najważniejszą, najbardziej dynamiczną postacią komedii Aleksandra Fredry, ponieważ jest pomysłodawcą wszystkich intryg, a co za tym idzie – to za jego udziałem utwór bawi czytelników i widzów po dziś dzień.

Na początku dzieła jest beztroskim i oddanym zabawie przystojnym fircykiem, cieszącym się powodzeniem u kobiet, wymykającym się w nocy na bale i hazard. Według Klary był: „warszawską laleczką”, „Próżny, zły, dumny, zakochany w sobie...”, a Radost – niepotrafiący „utemperować” charakteru synowca - dostrzegał w jego charakt... więcej

* * *

Klara – charakterystyka postaci

Klara to bohaterka komediodramatu Śluby panieńskie. Aleksander Fredro wymyślił żywą, błyskotliwą i energiczną, przekorną, złośliwą i mającą własne, wyrobione poglądy na życie osóbkę na zasadzie kontrastu do dobrodusznej, łatwowiernej i posłusznej Anieli.

Dziewczyna dorastała w domu pełnym awantur. Rodzice nie „wypuścili” jej w świat z ukształtowanym wzorem życia małżeńskiego, dając jej w zamian przekonanie, ze prawdziwa miłość nie istnieje, a mężczyźni są źli. Gdy rozpoczyna się akcja utworu, Klara jest już wychowywana przez ciotkę, mieszka w jej majątku, przyja... więcej

* * *

Albin – charakterystyka postaci

Albin jest pierwszoplanową postacią komediodramatu Śluby panieńskie. Fredro przeciwstawił ją energicznemu i męskiemu Gustawowi.

Między jego społeczną pozycją, zajęciem a postępowaniem względem ukochanej widzimy rozbieżność. Jak często bogaty ziemianin (chciwy i skąpy ojciec Klary akceptuje jego starania o rękę córki), szanowany sąsiad, gospodarz, szlachcic zachowuje się niemęsko, jest zniewieściały, płaczliwy, marudny, dziecinny, nie rozstaje się z chusteczką do ocierania łez? Bez wątpienia jest to postać niełatwa do sklasyfikowania.

Albin jest najbardziej komiczną postaci... więcej

* * *

Aniela – charakterystyka postaci

Aniela jest ładną, młodziutką panienką, jedną z pierwszoplanowych bohaterek komediodramatu Aleksandra Fredry Śluby panieńskie. Już same „anielskie” imię postaci świadczy o jej cechach. Daje się poznać podczas lektury jako delikatne, miłe, łagodne, spokojne i wrażliwe dziewczę, któremu obce są cechy charakterystyczne dla jej najlepszej przyjaciółki – Klary.

Wychowanie Anieli tłumaczy jej charakter. Dorastała pod czułym okiem opiekuńczej matki, która wpoiła jej tradycyjne, ziemiańskie zasady, czego przykładem może być wypowiedź dziewczyny na temat traktowania cudzych spraw: ... więcej

* * *

Radost – charakterystyka postaci

Bohater ten jest przedstawicielem starego pokolenia. Fredro stworzył postać poczciwego, dojrzałego kawalera, który z wyrozumiałością i troskliwością opiekuje się swym bratankiem – Gustawem.

W stosunku do częstych wybryków lekkodusznego młodzieńca jest szalenie pobłażliwy, co tłumaczyć można tym, iż widzi w nim odbicie siebie z okresu młodości (a i teraz zdażały mu się całonocne hulanki na maskowych balach, czego się bardzo wstydzi w obecności Dobrójskiej).

Aby związać swe losy choć symbolicznie z dawną miłością - Dobrójską, z którą niegdyś został rozdzielony - pragn... więcej

* * *

Pani Dobrójska – charakterystyka postaci

Pani Dobrójska jest opiekunką Anieli i Klary, czcigodną panią domu, poważną, dobroduszną matroną. Potępia bezczynność i próżniactwo, w rozmowie z Klarą prezentuje tradycyjne poglądy na władzę ojcowską. Troszczy się o los i przyszłość Anieli i powierzonej przez rodziców Klary, co jest powodem nauk i morałów, którymi je zasypuje, na przykład: „Nie wszystko straszne, co czasem zastrasza; / Mają wady mężczyźni, ma także płeć nasza. / Zatem szalą rozsądku ta strona przeważa, / Co swoje błędy karci, a cudze pobłaża”.

Wychowała dobrze Anielę. Dziewczyna dorasta... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies