„Zbrodnia i kara” - streszczenie szczegółowe

CZĘŚĆ PIERWSZA
I


W upalny lipcowy wieczór przystojny, choć biednie ubrany, młodzieniec wyszedł ze swej izby, podnajmowanej na ulicy S-ej. Z niezdecydowanym wyrazem twarzy skierował się w stronę mostu.

Głowę zaprzątały mu liczne problemy: myślał o biedzie, która od jakiegoś czasu go nękała, głodzie, który czuł od dwóch dni, ciągłym unikaniu gospodyni czekającej na zaległy czynsz, choć wynajmował pokój „wielkości szafy”. Zdawał sobie sprawę, że wskutek niesprawiedliwego losu, który od miesiąca rzucał mu kłody pod nogi, był rozdrażniony, napięty, unikał ludzi. Idąc d... więcej

* * *

Zbrodnia i kara - streszczenie krótkie

Główny bohater „Zbrodni i kary” Rodion Raskolnikow jest byłym studentem prawa. Zrezygnował z nauki z uwagi na problemy finansowe. Musiał też zastawić cenne pamiątki rodzinne u lichwiarki Alony Iwanownej.

Rodzina Rodiona również żyła w nędzy. Jego siostra Dunia postanowiła wziąć ślub z radcą - Piotrem Łużynem. Był on starszym, ale bogatym mężczyzną.

Zagubiony Rodion szukał sposobu na poprawę swojego losu. W jego głowie pojawił się pomysł zabicia chciwej lichwiarki. Mężczyzna utwierdził się w swoim postanowieniu po spotkaniu pijaka Marmieładowa. Rozmawiał z nim o nędznym życiu jego rodziny. Marmie... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies