Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Zbrodnia i kara

Zbrodnia i kara - streszczenie krótkie


Główny bohater „Zbrodni i kary” Rodion Raskolnikow jest byłym studentem prawa. Zrezygnował z nauki z uwagi na problemy finansowe. Musiał też zastawić cenne pamiątki rodzinne u lichwiarki Alony Iwanownej.

Rodzina Rodiona również żyła w nędzy. Jego siostra Dunia postanowiła wziąć ślub z radcą - Piotrem Łużynem. Był on starszym, ale bogatym mężczyzną.

Zagubiony Rodion szukał sposobu na poprawę swojego losu. W jego głowie pojawił się pomysł zabicia chciwej lichwiarki. Mężczyzna utwierdził się w swoim postanowieniu po spotkaniu pijaka Marmieładowa. Rozmawiał z nim o nędznym życiu jego rodziny. Marmieładow opowiedział mu o swojej córce Soni, która została prostytutką, by pomagać finansowo krewnym.

Rodion planuje zabójstwo lichwiarki. Udaje się do niej pod pretekstem zastawienia kolejnych rzeczy. Zabija kobietę siekierą. Niestety na miejscu zbrodni pojawia się siostra Alony – Lizawieta. Rodion zabija także ją. Następnie ucieka ze skradzionymi kosztownościami.

Po zabójstwie lichwiarki Rodion dokładnie ukrył skradzione przedmioty i pozbył się dowodów zbrodni. Mimo to ciągle dręczyła go obawa, że zostanie złapany. Dopadła go gorączka. W tym czasie pomocy udzielał mu jego przyjaciel Razumichin.

Kiedy Rodion doszedł do siebie, był świadkiem wypadku Marmieładowa. Po jego śmierci udzielił wsparcia finansowego jego rodzinie. Poznał także jego córkę Sonię.

Rodion rozmawiał na temat morderstwa z sędzią śledczym Porfirym Pietrowiczem. Inspektor domyślał się, że to on jest zabójcą. Rodion dręczony wyrzutami sumienia wyznaje Soni swój sekret. Dziewczyna wybacza mu i okazuje zrozumienie.

Rodion przyznaje się do zabójstwa lichwiarki. Zostaje skazany na 8 lat katorgi na Syberii. Towarzyszy mu Sonia. Podczas pobytu w więzieniu mężczyzna jest dla niej niemiły i nie docenia jej poświęcenia. Dopiero ciężka choroba uzmysławia mu, jak wiele znaczy dla niego Sonia.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Zbrodnia i kara” - streszczenie szczegółowe
Zbrodnia i kara - streszczenie krótkie
Fiodor Dostojewski - biografia
Czas i miejsce akcji, narracja „Zbrodni i kary”
Ideowa koncepcja „Zbrodni i kary”
Konstrukcja czasoprzestrzenna „Zbrodni i kary”
Filozofia w „Zbrodni i karze”
Struktura i kompozycja „Zbrodni i kary”
Polifoniczność „Zbrodni i kary”
Psychologizm w „Zbrodni i karze”
Realizm w „Zbrodni i karze”
Petersburg w „Zbrodni i karze”
Sny w „Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego
Religia w „Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego
Ponadczasowość „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego i wpływ na kulturę
Cytaty z Dostojewskiego
O Dostojewskim powiedzieli...
Najważniejsze cytaty - „Zbrodnia i kara”
Bibliografia
Bohaterowie
Rodion Romanowicz Raskolnikow - charakterystyka
Zofia Siemionowna Marmieładowa (Sonia) - charakterystyka
Dunia (Awdotia Romanowna) - charakterystyka
Dymitr Prokoficz Razumichin - charakterystyka
Pozostali bohaterowie „Zbrodni i kary”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies