Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Zemsta

„Zemsta” – sterszczenie w pigułce

Wacław daje się schwytać Papkinowi i jako jeniec wojenny (po bitwie na murze) „przechodzi” na drugą stronę – do Raptusiewicza. Dzięki temu może być bliżej ukochanej. Sowicie opłaca swojego „ciemiężyciela” za to, by milczał. Tu spotyka Podstolinę, z którą romansował w czasach młodości. Bawił wtedy w stolicy i podawał się za litewskiego księcia Rodosława. W pani Hannie odżywają uczucia i sentymenty, propozycja Rejenta jest jej nawet na rękę. W gorszej sytuacji znajduje się Wacław. Błaga ojca o litość, nie chce żenić się z Czepiersińską, ale Milczek jest nieugięty. Natomiast wdowa całkowicie zapomina, że obiecała pierścień Cześnikowi.

Raptusiewicz, z obawy, że po awanturze sąsiad zacznie go „włóczyć” po sądach: „gotów pieniać mnie szlachciura”, postanawia wyzwać Rejenta na pojedynek. W tym celu posyła z misją Papkina, lecz „emisariusz” przynosi złe wieści: nie dość, że obawia się o swoje życie – przeczuwa otrucie, to lęka się także reakcji Cześnika, bo z listu wystosowanego przez Milczka jasno wynika, że Podstolina złamała obietnicę. Taka obelga nie może ujść wrogowi płazem. Cześnik planuje zemstę. Pragnie – na złość wyswatać Rejentowicza z Klarą – aby w ten sposób nie doszło do planowanego ślubu z Podstoliną. Musi więc „zwabić” Wacława do swoich komnat. Rozkazuje słudze Dyndalskiemu pisać list – niby od Klary do narzeczonego, ale „pisarz” nie radzi sobie z tą czynnością, więc do zadania zostaje wyznaczona posługaczka Rózia. Wacław zjawia się. Gdyby stawiał opór prośbie w pobliżu czeka „poczt hajduków”.

Cześnik wyjaśnia mu plan zemsty. Rejentowicz ma poślubić Klarę. Młodym bardzo odpowiada taki rewanż. Gdy kapłan udziela nowożeńcom błogosławieństwa, do domu Raptusiewicza przybywa Milczek zdziwiony nieobecnością sąsiada na pojedynku i w... zamku. Ale oto z kaplicy dochodzą śpiewy i wiwaty. Następuje trudna do przewidzenia zgoda.
strona:    1    2  


Zobacz inne artykuły:

Inne
Biografia Aleksandra Fredry
„Zemsta” Aleksandra Fredry - szczegółowe streszczenie
Cześnik – Maciej Raptusiewicz – charakterystyka szczegółowa
Geneza „Zemsty”
Rejent Milczek – charakterystyka szczegółowa
„Zemsta” jako dramat - cechy komedii
„Zemsta” – sterszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji w „Zemście”
Józef Papkin – charakterystyka postaci
Komizm „Zemsty”
Znaczenie tytułu i motta „Zemsty”
Główne wątki w „Zemście”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Język „Zemsty”
Symbolika muru i jego rola w „Zemście”
Plan wydarzeń „Zemsty”
Kalendarium twórczości Fredry
Inscenizacje i ekranizacje „Zemsty”
Twórczość Aleksandra Fredry
Słynne mury w historii i kulturze
Cytaty z Aleksandra Fredry
Najważniejsze cytaty z „Zemsty”
Fredro - kalendarium życia
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies