Cześnik charakterystyka szczegółowa

Cześnik wywodzi się ze starego szlacheckiego rodu, czego dowodzi tytuł odziedziczony po przodkach.

Cześnik – w średniowiecznej Polsce (w XIII w.) urzędnik królewski dbający o „piwnicę” monarchy, później traktowany jako urząd honorowy, a w Rzeczypospolitej Szlacheckiej uznawany za niższy urząd ziemski.

Cześnik nie posiada wiele, zamek w którym mieszka nie jest jego własnością:

„Ojciec Klary
kupił za wsią zamek stary (...)
Tu mieszkamy jakby sowy;”

Wnioskować można, że Cześnik tylko opiekuje się zamkiem i ... Klarą – swoją bratanicą, do której zamek prawnie należy... więcej

* * *

Rejent Milczek – charakterystyka szczegółowa

Współcześnie nazwano by go notariuszem - urzędnikiem sądowym sporządzającym akty prawne np. kupna i sprzedaży nieruchomości. Dzięki swojemu stanowisku dorobił się majątku i nabył połowę zamku. Tak charakteryzuje go „wróg” – Cześnik:

„Lecz co gorsza, że połowy
Drugiej zamku – czart dziedzicem,
Czy inaczej: Rejent Milczek;
Słodki, cichy z kornym licem,
Ale z diabłem, z diabłem w duszy.”

Milczek to wdowiec, ma jednego syna Wacława. Być może, z myślą o nim, pragnie powiększyć majątek, wydając go za wdowę (mniema o jej znacznych dobrach) i „przegonić” Cześnika:

... więcej

* * *

Józef Papkin – charakterystyka postaci

W obawie śmierci (sądzi, ze został otruty przez Rejenta) sporządza testament, zapisuje wtedy: „Ja, Józef Papkin, syn mego ojca Jana Papkina (...)”. Z dalszej treści wnioskować można głównie o jego sytuacji materialnej: nie posiada żadnych dóbr, ani tytułów (godności). Całym jego bogactwem jest szabla Artemiza, angielska gitara, zastawiona kolekcja motyli i ewentualne długi, które w wypadku zgonu „mogą się pokazać”, a wtedy będą jedyną pamiątką po świętej pamięci Papkinie.

Finansowo Papkin zależny jest od Cześnika, zresztą tych dwóch bohaterów łączą jeszcze jakieś tajemni... więcej

* * *

Charakterystyka pozostałych bohaterów

Wacław Milczek

Syn Rejenta
, niewiele o nim wiadomo. Domyślać się można, że jest przystojnym młodzieńcem, który jeszcze na studiach potrafił rozkochać w sobie dojrzałą kobietę, a po powrocie do domu „zawrócił w głowie” młodziutkiej Klarze. Podstolinie, która później go rozpoznała, na długo musiał zapaść w pamięć, skoro wdówka, mimo iż zamierzał związać się z jej krewną, miała chęć z nim poromansować, a nawet wyjść za niego.

Motorem wszelkich działań Wacława jest miłość. Zakochany w Klarze, pragnie ją poślubić. Wie, że ze względu na sąsiedzką nienawiść będzie... więcej

* * *

Kto jest kim w „Zemście”

Bohaterowie są reprezentantami trzech epok: saskiej, stanisławowskiej i preromantyzmu (sentymentalizm).

Rejent Milczek – niegdyś palestrant – pracownik wymiaru sprawiedliwości, dorobkiewicz, pieniacz, skryty, obłudny (za jego pokora kryła się szlachecka zawziętość), chciwy i świętoszkowaty, chce zaspokoić wyłącznie własne cele, nie licząc się ze środkami (przekupstwo świadków, zmuszenie syna do zamążpójścia), właściciel połowy zamku, unosi się honorem, jest gotów stracić swój majątek, byleby pogrążyć Cześnika;

Cześnik Raptusiewicz – niegdyś żołni... więcej

* * *

Charakterystyka Papkina z „Zemsty” Aleksandra Fredry, jako bohatera, który najbardziej śmieszy

Józef Papkin to najzabawniejsza postać komedii Aleksandra Fredry „Zemsta”. Autor stworzył jego postać na zasadzie kontrastu. Papkin mówi o sobie jako bohaterze, który niczego się nie boi. Walczył wiele razy, wykazywał się odwagą. Twierdzi, że zna się na kobietach, jak nikt inny. Ludzie, którzy go znają wiedzą, że to kłamstwa. Już samo jego imię można skojarzyć z "papką", czyli potrawą. Oznacza człowieka, którego usługi można pozyskać za papkę; tchórzliwego, wesołego hulakę.

Śmieszny jest sam wygląd Papkina. ubrany jest według mody francuskiej. Nosi krótkie spodnie, półperukę i warko... więcej

* * *

Zinterpretuj słowa Papkina „Jestem Papkin, lew Północy...”

„Jestem Papkin - lew Północy,
Rotmistrz sławny i kawaler -
okazując gestem wstęgi orderowe
Tak, siak, tędy i owędy.
Mądry w radzie, dzielny w boju,
Dusza wojny, wróg pokoju.
Znają Szwedy, muzułmany,
Sasy, Włochy i Hiszpany
Artemizy ostrze sławne
I nim władać ramię wprawne.
Jednym słowem, krótko mówiąc,
Kula ziemska zna Papkina...”

Papkin to jeden z głównych bohaterów „Zemsty” Aleksandra Fredry. Jego śmieszność polega na tym, że cały czas się przechwala. Mówi o swoich zasługach. Tak naprawdę jest kłamcą i tchórzem. Określa siebie jako lwa Północy. Tym przydomkiem nazywan... więcej

* * *

Która z postaci w „Zemście” Fredry wzbudza niechęć i dlaczego?

Trudno w „Zemście” znaleźć postać, która naprawdę wzbudza niechęć. Aleksander Fredro wszystkie postaci przedstawił w sposób wyolbrzymiony. Pokazał przede wszystkim ich wady. Zrobił to jednak w taki sposób, że bohaterowie wywołują nasz śmiech.

W każdym z bohaterów możemy znaleźć cechy, które są złe. Podstolina dla pieniędzy zrywa zaręczyny z Cześnikiem. Wacław namawia Klarę do wspólnej ucieczki. Klara jest dumna i nieugięta, żartuje sobie z Papkina. Papkin to kłamca i tchórz. Cześnik natomiast bardzo szybko wpada w gniew.

Najbardziej jednak moją niechęć budzi postać Rejenta Milczka. Już je... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies