Cześnik – Maciej Raptusiewicz – charakterystyka szczegółowa

Cześnik wywodzi się ze starego szlacheckiego rodu, czego dowodzi tytuł odziedziczony po przodkach.

Cześnik – w średniowiecznej Polsce (w XIII w.) urzędnik królewski dbający o „piwnicę” monarchy, później traktowany jako urząd honorowy, a w Rzeczypospolitej Szlacheckiej uznawany za niższy urząd ziemski.

Cześnik nie posiada wiele, zamek w którym mieszka nie jest jego własnością:

„Ojciec Klary
kupił za wsią zamek stary (...)
Tu mieszkamy jakby sowy;”

Wnioskować można, że Cześnik tylko opiekuje się zamkiem i ... Klarą – swoją bratanicą, do której... więcej

* * *

Rejent Milczek – charakterystyka szczegółowa

Współcześnie nazwano by go notariuszem - urzędnikiem sądowym sporządzającym akty prawne np. kupna i sprzedaży nieruchomości. Dzięki swojemu stanowisku dorobił się majątku i nabył połowę zamku. Tak charakteryzuje go „wróg” – Cześnik:

„Lecz co gorsza, że połowy
Drugiej zamku – czart dziedzicem,
Czy inaczej: Rejent Milczek;
Słodki, cichy z kornym licem,
Ale z diabłem, z diabłem w duszy.”

Milczek to wdowiec, ma jednego syna Wacława. Być może, z myślą o nim, pragnie powiększyć majątek, wydając go za wdowę (mniema o jej znacznych dobrach) i „... więcej

* * *

Józef Papkin – charakterystyka postaci

W obawie śmierci (sądzi, ze został otruty przez Rejenta) sporządza testament, zapisuje wtedy: „Ja, Józef Papkin, syn mego ojca Jana Papkina (...)”. Z dalszej treści wnioskować można głównie o jego sytuacji materialnej: nie posiada żadnych dóbr, ani tytułów (godności). Całym jego bogactwem jest szabla Artemiza, angielska gitara, zastawiona kolekcja motyli i ewentualne długi, które w wypadku zgonu „mogą się pokazać”, a wtedy będą jedyną pamiątką po świętej pamięci Papkinie.

Finansowo Papkin zależny jest od Cześnika, zresztą tych dwóch bohaterów łączą jeszcze... więcej

* * *

Charakterystyka pozostałych bohaterów

Wacław Milczek

Syn Rejenta
, niewiele o nim wiadomo. Domyślać się można, że jest przystojnym młodzieńcem, który jeszcze na studiach potrafił rozkochać w sobie dojrzałą kobietę, a po powrocie do domu „zawrócił w głowie” młodziutkiej Klarze. Podstolinie, która później go rozpoznała, na długo musiał zapaść w pamięć, skoro wdówka, mimo iż zamierzał związać się z jej krewną, miała chęć z nim poromansować, a nawet wyjść za niego.

Motorem wszelkich działań Wacława jest miłość. Zakochany w Klarze, pragnie ją poślubić. Wie, że ze względu na sąsiedzką nienawi... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies