Giaur - charakterystyka szczegółowa

Giaur jest nowym typem bohatera w literaturze, nazwanym od jego twórcy – bohaterem byronicznym.

Bohater byroniczny
Jest człowiekiem zbuntowanym, niepokornym i samotnym. Nie znamy jego imienia i nazwiska, pochodzenia ani losów życia, ponieważ te wszystkie tajemnice kryje w głębi duszy, nigdy ich nie ujawnia. Gniew, który czuje, a któremu towarzyszy duma, powodują, że nic nie cofnie go przed dokonaniem zemsty i popełnieniem zbrodni. Taki również był Giaur, któremu zemsta na Hassanie za zabicie ukochanej Leili nie przyniosła ulgi w cierpieniu po stracie ukochanej.

Giaur przeżywa szczęśliwą młodo... więcej

* * *

Pozostali bohaterowie „Giaura”

Leila

Gruzińska branka była pierwszą wśród żon bogatego baszy Hassana, który kochał ją ponad życie. Nie dawał wiary rozgłaszanym opowieściom o jej związku z Giaurem, ufał jej pięknym i władczym oczom. Czytelnik poznaje jedynie opis jej urody („oczy gazeli”, „cudowny rumieniec”, ciemne spojrzenie), nie dowiadując się niczego na temat jej uczuć.

Wyidealizowana do granic możliwości przez ukochanego Wenecjanina, który widzi w tej wschodniej piękności anioła i jutrzenkę, tak naprawdę jest tylko dodatkiem do całej opowieści (nie mamy nawet cytatów z jej w... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies