Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Giaur

Giaur - charakterystyka szczegółowa


Giaur jest nowym typem bohatera w literaturze, nazwanym od jego twórcy – bohaterem byronicznym.

Bohater byroniczny
Jest człowiekiem zbuntowanym, niepokornym i samotnym. Nie znamy jego imienia i nazwiska, pochodzenia ani losów życia, ponieważ te wszystkie tajemnice kryje w głębi duszy, nigdy ich nie ujawnia. Gniew, który czuje, a któremu towarzyszy duma, powodują, że nic nie cofnie go przed dokonaniem zemsty i popełnieniem zbrodni. Taki również był Giaur, któremu zemsta na Hassanie za zabicie ukochanej Leili nie przyniosła ulgi w cierpieniu po stracie ukochanej.

Giaur przeżywa szczęśliwą młodość, która mija mu odwzajemnionej na miłość do pierwszej wśród żon baszy Hassana – branki Leili. Przy jej boku spędził dni „obfite w rozkosz”, lecz później to z jej powodu przyszły dni „płodniejsze w bóle”. Kochał ją ponad życie, nie zmieniając gorliwości swego uczucia nawet po jej śmierci. Jego miłość była bezgraniczna, dawała mu siłę w czasie zemsty na Hassanie. Czas nie zmniejszył siły uczucia, ani bólu, który odczuwał każdego dnia po stracie ukochanej.

Gdy Leila umarła, nie podzielił jej losu. Przy życiu najpierw trzymała go chęć zemsty, którą później zastąpił chęcią doczekania śmierci w bezpiecznym schronieniu w klasztorze. Nigdy nie przestał myśleć o ukochanej, nie chciał odrzucić od siebie tej miłości. Mówił: „Ciebie dotąd kocham, jak kochałem”.

Choć pogrążony w żalu i smutku, odwrócony od świata, przyznawał, że z jego punktu widzenia niewierna Leila zasłużyła na śmierć z ręki zdradzanego Hassana. Będąc na miejscu baszy postąpiłby podobnie: „Mógłbym, śmiałbym to samo uczynić, / Gdyby kochanka śmiała mi przewinić”, a zaraz potem dodawał: „Choć śmierć jej była zasłużoną karą, / Lecz jej niewierność , była dla mnie wiarą”.

Giaura charakteryzowała tajemniczość i skłonność do zamykania się w sobie, chęć stronienia od ludzi. Kreacja tej postaci także wzmaga w czytelniku poczucie jej niesamowitości, wręcz nieziemskości. Nie znamy jego pochodzenia, imienia czy nazwiska, ani losów. Jedyne co możemy o nim powiedzieć, to to, że był „niewiernym”, czyli nie był wyznawcą Allacha, lecz chrześcijaninem, o czym świadczy nazwa, jaką nadali mu muzułmanie.
W życiorysie tajemniczego Giaura jest szereg luk: nie wiemy, dlaczego przybył do Grecji, jak trafił do haremu baszy Hassana oraz co robił po jego zabójstwie, nim trafił do klasztoru.

Przebywając wśród obcych mu kulturowo, narodowościowo i obyczajowo muzułmanów, czuje się samotny i wyobcowany. Po trosze sam odsuwa się od ludzi. Widac to po śmierci Leili, gdy nie chce przebywać wśród społeczeństwa, ponieważ to ono akceptowało karę, jaka spotkała jego ukochaną. Nie akceptuje świata, uciekając ze swoją zemstą i rozpaczą w samotność (w ten sposób Byron dał dowód popierania dążenia jednostki do wszechstronnej wolności).

Jest zbuntowany, skłócony z całym światem. Wypowiada walkę niesprawiedliwości i panującej krzywdzie, czego przykładem jest złamanie podstawowego prawa – zakazu zabijania. Po śmierci ukochanej podchodzi do życia w sposób egoistyczny, hedonistyczny, dążąc do spełnienia swych pragnień i zemsty.

Pod koniec powieści Giaur jest rozdarty wewnętrznie, ponieważ to, co miało przynieść mu ukojenie, czyli pomszczenie Lilii - sprawiło tylko kolejne wewnętrzne rozterki. Rozpacz, która pchnęła go do zemsty, pchnęła go tym samym do zatracenia się w tym pragnieniu (Giaur był mścicielem własnej krzywdy).

W końcu założył habit, lecz nie z powołania czy chęci pokuty, lecz z pragnienia życia w odosobnieniu. Przestaje wierzyć w cokolwiek (choć przebywa wśród zakonników), odrzuca nauki Boga i odchodzi od chrześcijaństwa. Cały czas jednak biło od niego poczucie wyższości: „Pilniejszy badacz odgadnie z wejrzenia / Wielkość umysłu, zacność urodzenia”.

strona:    1    2  

Szybki test:

Leila nie była:
a) branką
b) żoną Giaura
c) żoną Hassana
d) Gruzinką
Rozwiązanie

Wiemy, że Giaur był:
a) katolikiem
b) wyznawcą judaizmu
c) muzułmaninem
d) chrześcijaninem
Rozwiązanie

Giaur nie był:
a) niepokorny
b) litościwy
c) samotny
d) zbuntowany
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Giaur” - streszczenie szczegółowe
Giaur - charakterystyka szczegółowa
Problematyka „Giaura”
„Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, / Z ojca krwią spada dziedzictwem na syna”, czyli byronowskie rozważania o wolności
Biografia Byrona
Wpływ „Giaura” na polską literaturę romantyczną
Pozostali bohaterowie „Giaura”
Kompozycja „Giaura”
Znaczenie tytłu utworu
Nowatorstwo twórczości Byrona
Kalendarium twórczości Byrona
Plan wydarzeń „Giaura”
O Byronie powiedzieli...
Najważniejsze cytaty
Chronologiczny plan wydarzeń „Giaura”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies