Problematyka „Giaura” ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Giaur

Problematyka „Giaura”

Autor: Karolina Marlêga

Powieść Byrona, choć napisana na początku dziewiętnastego wieku, jest uniwersalna i ponadczasowa. Zawdzięcza to poruszanym na zaledwie kilkudziesięciu kartach tematom, problemom aktualnym po dziś dzień. Dzięki temu jej autor uważany jest za dziś dzień za genialnego poetę, łamiącego ustalone konwencje, zarówno w swym życiu, jak i w swych dziełach.

Co odnajdziemy w „Giaurze”, który przeraża nas i odstrasza swÄ… formÄ…, opartÄ… na fragmentarycznoÅ›ci i inwersji czasowej? Przede wszystkim mamy w tej poetyckiej powieÅ›ci pochwaÅ‚Ä™ miÅ‚oÅ›ci, uczucia ponad podziaÅ‚y, które jest najstarszÄ… inspiracjÄ… artystów. Poznajemy Wenecjanina Giaura oraz muzuÅ‚maÅ„skÄ… brankÄ™ – piÄ™knÄ… LellÄ™. Choć ich zwiÄ…zek jest zdradÄ… wymierzonÄ… w pana dziewczyny – baszÄ™ Hassana, to jednak para poddaje siÄ™ obezwÅ‚adniajÄ…cej sile bezwarunkowego uczucia i dąży do zjednoczenia, planujÄ…c ucieczkÄ™. Podczas koÅ„czÄ…cej utwór scenie spowiedzi tajemniczego mnicha (Giaura) wyznaje on zakonnikowi, że czasy spÄ™dzone przy boku ukochanej byÅ‚y najszczęśliwszymi chwilami w jego tragicznym życiu. DziÄ™ki uczuciu, które zaznaÅ‚ w objÄ™ciach Leili, nie żaÅ‚uje żadnego swego kroku, ponieważ przy niej spÄ™dziÅ‚ dni „obfite w rozkosz”. Nieważne, że później z jej powodu przyszÅ‚y dni „pÅ‚odniejsze w bóle”.

Utwór jest również literackim przykładem potwierdzającym twierdzenie, że każdy człowiek ma prawo do walki o swoje uczucie, że nie powinien poddawać się przeciwnościom, różnicom kulturowym czy obyczajowym, tylko dążyć do szczęścia. Najważniejsza powinna być miłość, czego dowodziła zakochana para, próbująca uśpić podejrzenia Hassana (Leila swym władczym i wiernym spojrzeniem zabrania mu posądzać się o cudzołóstwo).

Przede wszystkim jednak „Giaur” to opowieść o konflikcie zbuntowanej jednostki ze spoÅ‚eczeÅ„stwem, czego przykÅ‚adem może być postawa buntowniczego i walecznego bohatera. WiedziaÅ‚, że nikt, kto choć raz nie kochaÅ‚, nie zrozumie jego decyzji o zemÅ›cie na zabójcy swej ukochanej i dlatego zdecydowaÅ‚ siÄ™ na odizolowanie w klasztorze, w którym pozostawaÅ‚ niezidentyfikowanym mnichem.
Byron popiera dążenie jednostki do wolności. Nie kreuje swego bohatera na człowieka zależnego od kogokolwiek czy czegokolwiek, lecz na mężczyznę wolnego, który kieruje się jedynie własnym zdaniem, a nie opiniami innych.

Ten romantyczny utwór jest także obrazem dramatu samotności i wyobcowania, które odczuwa główny bohater, nie dość, że cierpiący po śmierci ukochanej Leili, to jeszcze niosący brzemię zbrodni w swym sercu.

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Giaur” - streszczenie szczegółowe
Giaur - charakterystyka szczegółowa
Problematyka „Giaura”
„Walka o wolność, gdy siÄ™ raz zaczyna, / Z ojca krwiÄ… spada dziedzictwem na syna”, czyli byronowskie rozważania o wolnoÅ›ci
Biografia Byrona
WpÅ‚yw „Giaura” na polskÄ… literaturÄ™ romantycznÄ…
Pozostali bohaterowie „Giaura”
Kompozycja „Giaura”
Znaczenie tytłu utworu
Nowatorstwo twórczości Byrona
Kalendarium twórczości Byrona
Plan wydarzeÅ„ „Giaura”
O Byronie powiedzieli...
Najważniejsze cytaty
Chronologiczny plan wydarzeÅ„ „Giaura”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies