Biografia Byrona

„Zbudziłem się pewnego ranka i znalazłem, że stałem się sławny”, czyli biografia George’a Gordona Byrona

Lord George Gordon Noel Byron to postać szczególnie barwna, o której krążyły najbardziej skandaliczne i fantastyczne legendy… jeszcze za jego życia! Przyczyniła się do tego z pewnością osobowość nieposkromionego i nieokiełznanego poety. W jego życiu ciągłe rozrywki, romanse, przeplatały się z publikacją utworów, w których piętnował zaściankowość społeczeństwa osiemnastego wieku, jego zasady i sztuczne konwenanse.

To jemu zawdzięczamy rozpropagowanie takich ... więcej

* * *

O Byronie powiedzieli...

Walter Scott, jego znajomy, opisał Byrona jako: „człowieka prawdziwej dobroci serca i życzliwości, i najlepszych uczuć nieszczęśnie stłumionych przez głupią pogardę dla opinii publicznej”.

Oto cytat autorstwa Jane Welsh Carlyle z listu do Thomasa Carlyle’a, gdy dowiedziała się o przedwczesnej śmierci poety: „Jeśliby mi powiedziano, że słońce czy księżyc zniknęły z kopuły nieba, nie odczułabym równie grzesznej i porażającej pustki we wszechświecie niż, ta, którą sprawiły słowa: Byron nie żyje”.

Słowa Daniela Burta, krytyka i badacza... więcej

* * *

Kalendarium twórczości Byrona

1807 – debiut tomikiem Godziny bezczynności,

1808 – poemat Angielscy poeci i szkoccy recenzenci, który był jego odpowiedzią na ataki krytyki,

1812 – ogromny literacki sukces po wydaniu pierwszych pieśni Wędrówek Chile Harolda,

1813 – Giaur, Narzeczona z Abydos,

1814 – Korsarz, Lara,

1815 – Oblężenie Koryntu,

1816 – Paryzyna, dalsze pieśni Wędrówek Chile Harolda oraz Więzień Chillonu,

1817 – Żale Tassa, Manfred,

1819 – Mazepa, Proroctwo Dantego,

1820 – Marino Filiero... więcej

* * *

Nowatorstwo twórczości Byrona

Byronowi zawdzięczamy:

- ukształtowanie wzorca romantycznego poety, charakteryzującego się nieprzeciętnym i niepohamowanym indywidualizmem, przy czym jednak nieszczęśliwego, skłóconego ze społeczeństwem i samotnie walczącego o prawo do wolności jednostki, do nieskrępowanego wyrażania swych poglądów i realizowania swych pragnień. Taki wzór na trwałe zawitał do literatury światowej (odnajdziemy go na przykład w „Kordianie” Juliusza Słowackiego”),


- stworzenie nowego typu romantycznego bohatera, nazwanego byronicznym, oraz postawy niosącej miano byronizmu, Innymi ... więcej

* * *



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies