„Walka o wolność, gdy siÄ™ raz zaczyna, / Z ojca krwiÄ… spada dziedzictwem na syna”, czyli byronowskie rozważania o wolnoÅ›ci ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Giaur

„Walka o wolność, gdy siÄ™ raz zaczyna, / Z ojca krwiÄ… spada dziedzictwem na syna”, czyli byronowskie rozważania o wolnoÅ›ci

Autor: Karolina Marlêga

W „Giaurze” Byron daje przykÅ‚ad negatywnego i tchórzliwego zachowania narodu, któremu odebrano wolność. Na przykÅ‚adzie Grecji, zniewolonej przez Turków, poeta przedstawiÅ‚ czytelnikom swe poparcie dla idei wolnoÅ›ci i walki o niepodlegÅ‚ość. ByÅ‚ zdania, że nigdy żadna siÅ‚a nie zdoÅ‚a pogrzebać ducha swobody w czÅ‚owieku, chyba że on sam siÄ™ podda.

Skontrastował obraz dawnej Grecji, czasy chwały i potęgi, z jej współczesnym stanem. Przypomniał heroiczną walkę Spartan w termopilskim wąwozie, gdy pod dowództwem króla Leonidasa bohatersko bronili się przed Persami. Przechodząc potem do opisu degradacji ducha w niewoli, opisał życie Greków mu współczesnych, naginających głowy do łańcucha niewoli Turków.

Utwór ukazaÅ‚ siÄ™ w Polsce po klÄ™sce powstania listopadowego, gdy kraj byÅ‚ nÄ™kany ciÄ…gÅ‚ymi represjami, a duża część jego mieszkaÅ„ców udawaÅ‚a siÄ™ na emigracjÄ™. Solecki pisze: „Te zwiÄ…zki widziaÅ‚ i sam Mickiewicz. WÅ‚asne tÅ‚umaczenie Giaura wydaÅ‚ w 1835 r. w Paryżu, ale żeby przemycić utwór do kraju, trzeba byÅ‚o uciec siÄ™ do mistyfikacji. Z okÅ‚adek usuniÄ™to pierwszÄ… i ostatniÄ… stronÄ™, by znikÅ‚ Paryż jako miejsce druku. (...) Dodano też informacjÄ™, że druku dokonano we WrocÅ‚awiu w 1829 r., a wiÄ™c jeszcze przed powstaniem listopadowym”.

Byron byÅ‚ zdania, że trzeba brać przykÅ‚ad z historii, pamiÄ™tać o potÄ™dze swego narodu, ponieważ: „Walka o wolność, gdy siÄ™ raz zaczyna / krwiÄ… ojca spada dziedzictwem na syna”. Cytat ten jest odbiciem przekonaÅ„ poety, który twierdziÅ‚, że potomkowie powinni kontynuować idee wolnoÅ›ciowe i dążenia swych przodków, myÅ›lÄ…c o ostatecznym zwyciÄ™stwie.

StaraÅ‚ siÄ™ uzmysÅ‚owić czytelnikom w poczÄ…tkowym fragmencie „Giaura”, iż rezultat dziaÅ‚ania nie jest tak ważny jak Å›wiadomość, że siÄ™ je podjęło. Liczy siÄ™ fakt, iż podjęło siÄ™ walkÄ™, a nie skuliÅ‚o i czekaÅ‚o na inicjatywÄ™ innych.


Zobacz inne artykuły:

Inne
„Giaur” - streszczenie szczegółowe
Giaur - charakterystyka szczegółowa
Problematyka „Giaura”
„Walka o wolność, gdy siÄ™ raz zaczyna, / Z ojca krwiÄ… spada dziedzictwem na syna”, czyli byronowskie rozważania o wolnoÅ›ci
Biografia Byrona
WpÅ‚yw „Giaura” na polskÄ… literaturÄ™ romantycznÄ…
Pozostali bohaterowie „Giaura”
Kompozycja „Giaura”
Znaczenie tytłu utworu
Nowatorstwo twórczości Byrona
Kalendarium twórczości Byrona
Plan wydarzeÅ„ „Giaura”
O Byronie powiedzieli...
Najważniejsze cytaty
Chronologiczny plan wydarzeÅ„ „Giaura”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies