opracowanie Makbeta

opracowanie Makbeta

„Makbet” - streszczenie szczegółowe

Akcja toczy siÄ™ w Szkocji, a pod koniec czwartego aktu przenosi siÄ™ do Anglii.

AKT PIERWSZY
SCENA PIERWSZA


Na otwartej przestrzeni, gdzieś na szkockich polach, podczas wielkiej burzy z piorunami, pojawiły się trzy czarownice. Pierwsza z nich zapytała pozostałe o to, kiedy ponownie spotkają się przy takiej pogodzie. Druga odpowiedziała, że już niedługo, zaraz po zakończonej wielkiej bitwie. Na miejsce kolejnego spotkania wyznaczyły wrzosowisko, na którym miały się spotkać z Makbetem i przeprowadzić z nim rozmowę:

„Tam Makbet z naszych ust
Dowie siÄ™ o swych losach”.

Pierwsza z wiedÅ... wiÄ™cej

* * *

Geneza „Makbeta”

Uznaje siÄ™, że Makbet powstaÅ‚ w 1605 lub 1606 roku. ZostaÅ‚ po raz pierwszy wystawiony w 1606 roku w Hampton Court specjalnie dla Jakuba I i jego szwagra Chrystiana – króla Danii.

Badacze twierdzą, że dramat powstał specjalnie dla Jakuba I. Świadczą o tym m.in. kreacja Banka (domniemanego przodka króla Anglii w prostej linii), który jest ukazany w Makbecie jako wspaniały mąż. Sztuka jest raczej krótka, właśnie takie preferował Jakub I. Dramat zawiera elementy nadprzyrodzone, które fascynowały władcę Anglii, napisał on nawet dzieło o tym, jak rozpoznawać czarownice.

Podstawą do napi... więcej

* * *

Czas i miejsce akcji „Makbeta” Szekspira

Wydarzenia opisane w Makbecie miały miejsce w XI wieku. Z historii wiadomo, że panowanie króla Makbeta trwało od 1040 roku do 1057 roku. Dokładnie nie wiadomo ile trwa akcja dramatu, ale można przypuszczać, że około sześciu miesięcy.

Akcja Makbeta toczy się głównie w Szkocji i częściowo w Anglii. Najczęściej widzimy bohaterów w zamkniętych przestrzeniach komnat zamkowych. Poza pałacem Foress, wydarzenia toczą się w zamkach: Inverness, Fajf i Dunsinan oraz w pałacu króla Edwarda w Anglii. Wydarzenia na otwartej przestrzeni mają miejsce na wrzosowiskach i polach bitewnych. Dodatkową lokaliz... więcej

* * *

Kompozycja, jÄ™zyk i styl „Makbeta”

Makbet składa się z pięciu aktów, które zawierają kolejno siedem, cztery, sześć, trzy i ponownie siedem scen. Nie wszystkie wydarzenia, które mają miejsce w dramacie dzieją się na scenie. Dowiadujemy się o nich z relacji bohaterów. Najważniejsze sceny są na ogół poprzedzone przez te, w których udział biorą wiedźmy. Zabieg ten ma na celu podkreślić istotę tych wydarzeń. Fabuła jest chronologiczna i łatwo za nią nadążyć. Nie ma retrospekcji, przez co czas akcji nie jest zaburzony. Cała uwaga jest generalnie poświęcona losom Makbeta.

Rolę ekspozycyjną spełnia pierwszy akt, kt... więcej

* * *



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies