Biografia Zygmunta Krasińskiego - „poety ruin”

Zygmunt Napoleon Krasiński przyszedł na świat 19 lutego 1812 roku w Paryżu. Wywodził się z arystokracji, nosił tytuł hrabiego (herb Ślepowron). Jego ojciec – Wincenty Krasiński był generałem gwardii Napoleona, hrabią Cesarstwa, komandorem Legii Honorowej i zwolennikiem napoleońskiej potęgi. Ojcem chrzestnym wieszcza został sam Napoleon, wybrany do tej funkcji przez Wincentego Krasińskiego.

Wincenty Krasiński komenderował sławnym pułkiem polskich szwoleżerów, jeden ze szwadronów tego pułku odznaczył się walecznością w bitwie pod Somosierrą (bitwa w wąwo... więcej

* * *

Twórczość Zygmunta Krasińskiego

Zygmunt Krasiński zaczął pisać bardzo wcześnie, bo już jako czternastolatek. Zafascynowany twórczością Waltera Scotta, tworzył powieści historyczne, a zadebiutował jedną z nich („Grób rodziny Reichstalów”) w 1828 roku. Tamten moment można przyjąć jako początek właściwego pisarstwa. Dalej dzieła układają się w następującym porządku chronologicznym:

1828 – „Grób rodziny Reichstalów. Powieść oryginalna z dziejów wojny trzydziestoletniej”; - DEBIUT

1828 – powstaje „Władysław Herman i dwór jego. Powieść history... więcej

* * *

Delfina Potocka – muza i kochanka Zygmunta Krasińskiego

Delfina Potocka (1807 – 1877) była jednym z sześciorga dzieci Stanisława Delfina Komara (majora w rosyjskim wojsku) i Honoraty Orłowskiej (córki łowczego koronnego króla Stanisława Augusta). Odznaczała się nieprzeciętną urodą. Jej jasne, długie i wijące się włosy opadały lekko na ramiona. W jej wzroku wyczuwało się pewną surowość, tłumił ją jednak sympatyczny uśmiech. Pięknie śpiewała, grała, malowała. Otrzymała staranne wykształcenie. Nic więc dziwnego, że zwracała uwagę płci przeciwnej.

Wyszła za mąż za Mieczysława ze słynnego rodu Potockich. Małżeństwo nie nal... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies