Charakterystyka bohaterów noweli „Rozdziobią nas kruki, wrony…”

Szymon Winrych

Głównym bohaterem noweli jest Andrzej Borycki (pseudonim Szymon Winrych) – powstaniec przenoszący do ukrytego w okolicach Nasielska oddziału, broń.

W pierwszych słowach czytamy: „Przez dwie noce już czuwał i trzeci dzień wciąż szedł przy wozie”. Ubrany był nędznie. Wskutek jesiennej pluchy miał przemoczone i porozrywane buty tak, że: „przyszwy szły swoim porządkiem, podeszwy swoim porządkiem, a bose stopy w zupełnym odosobnieniu”.

Był zarośnięty, wyziębiony i zmęczony: „Włosy mu porosły "w orle pióra", paznokc... więcej

* * *

Charakterystyka głównych bohaterów opowiadania „Doktor Piotr”

Dominik Cedzyna

Dominik Cedzyna jest bohaterem opowiadania Stefana Żeromskiego, zatytułowanego Doktor Piotr. Postać ta pochodzi z kręgów zubożałej i zdeklasowanej szlachty. Stale rozpamiętuje czasy świetności bogactwa na przemian ze wspomnieniami zrujnowanego majątku. Nie może pogrążyć się w rozpamiętywaniu przeszłości, gdy : „jeździł czwórką wałachów i wspaniałymi saniami”, ponieważ musi łożyć na wykształcenie swego jedynego syna, przebywającego na studiach w Zurychu.

Dominik Cedzyna jest eleganckim, wyprostowanym, starszym panem: „z miną p... więcej

* * *

Charakterystyka bohaterów „Siłaczki”

Paweł Obarecki

Jeden z dwójki głównych bohaterów noweli Stefana Żeromskiego Siłaczka jest z zawodu doktorem, który przed sześciu laty, tuż po ukończeniu studiów, przybył do prowincjonalnego miasteczka o znaczącej nazwie – Obrzydłówek. W momencie rozpoczęcia akcji cechują go: apatia, zniechęcenie i wstręt do jakiejkolwiek aktywności, co było skutkiem egzystencji w ospałej, zapomnianej miejscowości, miedzy ludźmi dbającymi o własne potrzeby, w otoczeniu społecznej znieczulicy i kulturalnej abnegacji. Czytamy, że od momentu zamieszkania w nowym miejscu: „Doświadczał nieprzezwyciężonego wstręt... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies