Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec”

Rozdział I
SŁONECZNE DNI


W Warszawie, pod nazwą „Buki” zawiązało się harcerskie środowisko młodzieży. Należała do niego trójka serdecznych przyjaciół Alek, Rudy i Zośka. Razem wyruszali na zimowe wyprawy w góry na narty czy letnie na biwaki do lasu lub nad jeziora na spływy kajakowe. Ich wodzem był harcmistrz Leszek Domański, nazwany przez chłopców Zeusem.
Przed wybuchem wojny, na początku czerwca 1939 roku niczego nieświadomi, wyruszyli ostatni raz na beztroską dziesięciodniową wycieczkę w Beskidy Śląskie.

„Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce ... więcej

* * *

Streszczenie „Kamienie na szaniec” w pigułce

W Warszawie zawiązało się harcerskie środowisko młodzieży. Do „Buków” należała trójka serdecznych przyjaciół Alek, Rudy i Zośka. Razem wyruszali na zimowe wyprawy w góry na narty czy letnie na biwaki do lasu lub nad jeziora na spływy kajakowe. Ich wodzem był nauczyciel geografii, harcmistrz Leszek Domański, nazwany przez chłopców Zeusem. Na początku czerwca 1939 roku niczego nieświadomi, wyruszyli ostatni raz na beztroską dziesięciodniową wycieczkę w Beskidy Śląskie.

Po wybuchu wojny chłopcy postanowili walczyć z okupantem w myśl hasła, które przed wojną widniało we wszy... więcej

* * *

Akcja pod Arsenałem – streszczenie

Na podstawie „Kamieni na szaniec” Kamińskiego w 1977 roku Jan Łomnicki nakręcił film „Akcja pod Arsenałem” do scenariusza Jerzego Stefana Stawińskiego. Akcja toczy się wokół wydarzeń związanych z aresztowaniem Janka „Rudego” Bytnara (Cezary Morawski) oraz przygotowań do jego odbicia, organizowanych przez Tadeusza „Zośkę” Zawadzkiego (Mirosław Konarowski) i Macieja „Alka” Dawidowskiego (Ryszard Gajewski).

Szczegółowe streszczenie akcji pod Arsenałem odnajdziemy w części „Pod Arsenałem”, czyli piątym rozdziale powieści dokumen... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies