Charakterystyka Tartuffe`a

Tytułowy Świętoszek to religijny hipokryta, który swoją fałszywą pobożnością mami Orgona, aby położyć rękę na jego majątku. Wywodzi się ze szlachty, ale stracił cały swój dobytek i szuka sposobu, aby ponownie się wzbogacić. Zwrócił na siebie uwagę Orgona, poprzez swoją przesadną pobożność. Dzięki temu wkupił się w łaski zamożnego szlachcica, który przyjął go do swojego domu. Tak jego historię opisuje Doryna:

„(…) trudno już ścierpieć, a zwłaszcza
Patrzeć, jak ten przybłęda w domu się rozgaszcza,
Jak ten dziad, co gdy przyszedł, buty miał podarte,
(…) Dzisiaj... więcej

* * *

Charakterystyka Orgona

Orgon jest postacią złożoną. Z treści dramatu wynika, że za młodu był walczącym u boku króla człowiekiem. Przed rozpoczęciem akcji Świętoszka był człowiekiem racjonalnym i szanowanym przez rodzinę. Można przypuszczać, że z wiekiem zapragnął zbliżyć się do Boga i poszukiwał osoby, która mu to ułatwi. Na swoje nieszczęście poznał Tartuffe’a. Orgon bardzo długo pozostawał pod wpływem swojego przyjaciela. Mężczyzna dawał się manipulować Świętoszkowi, który skłócił go z rodziną. Doszło nawet do tego, że Orgon postanowił złamać wcześniej dane słowo Walerem... więcej

* * *

Pozostali bohaterowie „Świętoszka”

Elmira

Druga żona Orgona. Młoda kobieta nie jest matką Damisa i Marianny, ale przyjaźni się z nimi. Od początku poznała się na Tartuffe’ie, ale nie potrafiła przekonać męża, że to oszust. Bohaterka jest piękną kobietą, która przywykła do adorowania. Cechuje się zdrowym rozsądkiem i tym, że twardo stąpa po ziemi. Zdaje sobie sprawę, że nie nakłoni Orgona do zamiany zdania, co do ślubu Marianny i postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Swoją kokieterią i szantażem próbuje nakłonić Tartuffe’a, by sam wycofał się z zamiaru poślubienia córki Orgona.

Elmira nie jest lubiana... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies