Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza

W przedmowie swojej pracy poświęconej Witkacemu Daniel Gerould (profesor Literatury Porównawczej i Teatru na City University of New York, najwybitniejszy amerykański znawca teatru polskiego) napisał: „Stanisław Ignacy Witkiewicz stanowił najbardziej niezwykłą i najwszechstronniejszą osobowość artystyczną w Polsce pierwszej połowy XX wieku. Chociaż za życia był przedmiotem burzliwych sporów z powodu swoich oryginalnych poglądów i niekonwencjonalnego trybu życia, współcześni nie doceniali trwałej wartości jego dzieł, a prawdziwe uznanie zyskał pośmiertnie, najpierw w Polsc... więcej

* * *

Biogram życia i twórczości Witkacego

1885 (24.II) – Stanisław Ignacy Witkiewicz przyszedł na świat w Warszawie, pod zaborem rosyjskim.

1890 – Rodzina Witkiewiczów przeniosła się do Zakopanego, znajdującego się wówczas pod zaborem austriackim, aby zapewnić choremu ojcu Stanisława odpowiedni klimat.

1891 – W styczniu tego roku odbył się chrzest Stanisława Ignacego. Jego rodzicami chrzestnymi byli znana aktorka polsko-amerykańska Helena Modrzejewska oraz legendarny góralski przewodnik po Tatrach – Jan Krzeptowski-Sabała.

1893 – W wieku zaledwie ośmiu lat napisał pierwsze dziecięce sztuki,... więcej

* * *

Cytaty z Witkacego

· A czy Bóg, gdyby chciał, mógłby stworzyć drugiego Boga, takiego samego – przecież jest wszechmocny. Wtedy by się nie nudził.

· Artysta musi być bezwzględnie szczery. To co czuje i jak czuje w pewnej chwili, w której w jego umyśle powstaje obraz – to musi on wypowiedzieć bez żadnych zastrzeżeń, żadnych zboczeń, z całą żywiołową bezwzględnością – cynicznie i naiwnie, jak mówił Nietzsche.

· Artysta, prawdziwy artysta, a nie przeintelektualizowany młynek mielący automatycznie wszystkie możliwe wariacje i perturbacje, nie powinien bać się cierpienia.

· Artyści są ost... więcej

* * *

O Witkacym powiedzieli...

CZESŁAW MIŁOSZ
„Powinno nam wystarczyć, że znalazł się w Polsce jegomość dużego formatu, który pomimo wielu swoich dziwactw i niepowodzeń artystycznych i tak stał niepomiernie wyżej od większości swoich współczesnych. Spory i polemiki w Polsce dwudziestolecia wydają się dość miałkie, jeżeli zestawi się je z tym, o co chodziło Witkiewiczowi”.

WITOLD GOMBROWICZ
„A jednak po latach tak to wygląda, że duch czasu coraz bardziej staje się pokrewny temu duchowi tragicznemu. Trzeba jednak przyznać, że wyprzedził czas i że czas teraz dopiero go dosięga”.

ROMAN INGARDE... więcej

* * *



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies