Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Szewcy

Biogram życia i twórczości Witkacego

Autor: Karolina Marlga

1885 (24.II) – Stanisław Ignacy Witkiewicz przyszedł na świat w Warszawie, pod zaborem rosyjskim.

1890 – Rodzina Witkiewiczów przeniosła się do Zakopanego, znajdującego się wówczas pod zaborem austriackim, aby zapewnić choremu ojcu Stanisława odpowiedni klimat.

1891 – W styczniu tego roku odbył się chrzest Stanisława Ignacego. Jego rodzicami chrzestnymi byli znana aktorka polsko-amerykańska Helena Modrzejewska oraz legendarny góralski przewodnik po Tatrach – Jan Krzeptowski-Sabała.

1893 – W wieku zaledwie ośmiu lat napisał pierwsze dziecięce sztuki, m.in. Karaluchy. Pierwszy tom Komedii młody artysta wydrukował na własnej drukarence.

1897-1903 – Przez cały ten czas kształcił się wyłącznie w domu. Do swojej realnej szkoły we Lwowie dojeżdżał jedynie na egzaminy semestralne.

1900 – Zaprzyjaźnił się z Bronisławem Malinowski oraz Leonem Chwistkiem.

1900-1903 – Wszystkie wakacje w tym okresie spędzał na Litwie, u rodziny swojego ojca. W tych latach też powstały jego pierwsze dzieła malarskie.

1901 – Odbył pierwszą podróż do Petersburga. W ekspozycji „Wystawy obrazów i rzeźb” w Zakopanem znalazły się dwa pejzaże autorstwa Witkiewicza, które artysta namalował na Litwie.

1902 – Napisał pierwsze traktaty filozoficzny, zatytułowane O dualizmie oraz Filozofia Schopenhauera i jego stosunek do poprzedników.

1903 (VI) – Eksternistycznie zdał maturę. Rozpoczął naukę języków obcych oraz studia matematyki wyższej. Napisał następne traktaty filozoficzne: Marzenia improduktywa (Dywagacja metafizyczna).

1904
– Odbył kolejne podróże zagraniczne, tym razem zwiedził Wiedeń, Monachium i część Włoch. Wielkie wrażenie wywarły na artyście symbolistyczne obrazy autorstwa Arnolda Boecklina. W tym samym roku odwiózł schorowanego ojca do włoskiego uzdrowiska – Lovrany. Zaprzyjaźnia się z Karolem Szymanowskim.
1905-1906 – Wbrew woli ojca wstępuje do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, lecz pod wpływem rodzica rezygnuje ze studiów i wraca do Zakopanego. Zamiast od Jana Stanisławskiego, który był pracownikiem krakowskiej ASP, Witkiewicz uczył się kunsztu malarskiego od Władysława Ślewińskiego w Poroninie. Nauczyciel zainteresował artystę twórczością Paula Gaugina. Wraz z Karolem Szymanowskim odbył krótką podróż do Włoch.

1907 – Podczas kolejnego pobytu we Wiedniu, artysta mógł bliżej zapoznać się z dziełami Gaugina, które znajdowały się w tamtejszych muzeach.

1908 – Pierwszy pobyt w Paryżu okazał się bardzo ważny dla jego późniejszej twórczości. To tam zapoznał się z secesyjną symboliką i ekspresjonistyczną symboliką, a także z dziełami kubistów i fowistów. Po powrocie z Francji ponownie wstąpił do krakowskiej ASP. Tym razem trafił do pracowni Józefa Mehoffera. W Krakowie zorganizowano pierwszą wystawę prac artysty. Rozpoczął długi i trudny romans z Ireną Solską, wybitną aktorką.

1909-1910 – Pod wpływem romansu z Solską napisał powieść biograficzną zatytułowaną 622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta, opowiadającą o jego związku z kobietą oraz artystycznym dojrzewaniu.

1911 – Na zaproszenie Ślewińskiego udał się do Bretanii. W Paryżu obejrzał wystawy przedstawicieli kubizmu. W Londynie odwiedził swojego przyjaciela Bronisława Malinowskiego. Ostatecznie zdecydował się porzucić studia.

1912-1913 – Zaczął podpisywać swoje obrazy pseudonimem „Witkacy”. Zaręczył się z Jadwigą Janczewską.

1913 – Cierpiał z powodu poważnego kryzysu psychicznego. Korzystał z pomocy psychiatry-freudysty, doktora Karola Beauraina. Wiele z jego prac pokazywano wówczas w Zakopanem i Krakowie. Udał się do Lovrany, gdzie po raz ostatni zobaczył się z ojcem.

strona:    1    2    3  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szewcy” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Szewców” w pigułce
Geneza „Szewców”
Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza
Problematyka „Szewców”
Czas i miejsce akcji „Szewców”
Język „Szewców” Witkacego
Struktura i kompozycja „Szewców”
Czysta Forma Witkacego
Problematyka władzy w „Szewcach” Witkacego
Krytyka ustrojów politycznych w „Szewcach” Witkacego
Obraz rewolucji w „Szewcach” Witkacego
Interpretacja tytułu „Szewców”
Motywy literackie obecne w „Szewcach”
Nuda i Nienasycenie w „Szewcach”
Sceniczne dzieje „Szewców” dawniej i dziś
Biogram życia i twórczości Witkacego
O Witkacym powiedzieli...
Cytaty z Witkacego
Najważniejsze cytaty „Szewców”
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Księżny Iriny Wsiewołodownej Zbereźnickiej-Podberezkiej
Charakterystyka Sajetana Tempe
Charakterystyka prokuratora Scurviego
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Szewców”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies