Biogram życia i twórczości Witkacego ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Szewcy

Biogram życia i twórczości Witkacego

Autor: Karolina Marlêga

1885 (24.II) – StanisÅ‚aw Ignacy Witkiewicz przyszedÅ‚ na Å›wiat w Warszawie, pod zaborem rosyjskim.

1890 – Rodzina Witkiewiczów przeniosÅ‚a siÄ™ do Zakopanego, znajdujÄ…cego siÄ™ wówczas pod zaborem austriackim, aby zapewnić choremu ojcu StanisÅ‚awa odpowiedni klimat.

1891 – W styczniu tego roku odbyÅ‚ siÄ™ chrzest StanisÅ‚awa Ignacego. Jego rodzicami chrzestnymi byli znana aktorka polsko-amerykaÅ„ska Helena Modrzejewska oraz legendarny góralski przewodnik po Tatrach – Jan Krzeptowski-SabaÅ‚a.

1893 – W wieku zaledwie oÅ›miu lat napisaÅ‚ pierwsze dzieciÄ™ce sztuki, m.in. Karaluchy. Pierwszy tom Komedii mÅ‚ody artysta wydrukowaÅ‚ na wÅ‚asnej drukarence.

1897-1903 – Przez caÅ‚y ten czas ksztaÅ‚ciÅ‚ siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie w domu. Do swojej realnej szkoÅ‚y we Lwowie dojeżdżaÅ‚ jedynie na egzaminy semestralne.

1900 – ZaprzyjaźniÅ‚ siÄ™ z BronisÅ‚awem Malinowski oraz Leonem Chwistkiem.

1900-1903 – Wszystkie wakacje w tym okresie spÄ™dzaÅ‚ na Litwie, u rodziny swojego ojca. W tych latach też powstaÅ‚y jego pierwsze dzieÅ‚a malarskie.

1901 – OdbyÅ‚ pierwszÄ… podróż do Petersburga. W ekspozycji „Wystawy obrazów i rzeźb” w Zakopanem znalazÅ‚y siÄ™ dwa pejzaże autorstwa Witkiewicza, które artysta namalowaÅ‚ na Litwie.

1902 – NapisaÅ‚ pierwsze traktaty filozoficzny, zatytuÅ‚owane O dualizmie oraz Filozofia Schopenhauera i jego stosunek do poprzedników.

1903 (VI) – Eksternistycznie zdaÅ‚ maturÄ™. RozpoczÄ…Å‚ naukÄ™ jÄ™zyków obcych oraz studia matematyki wyższej. NapisaÅ‚ nastÄ™pne traktaty filozoficzne: Marzenia improduktywa (Dywagacja metafizyczna).

1904
– OdbyÅ‚ kolejne podróże zagraniczne, tym razem zwiedziÅ‚ WiedeÅ„, Monachium i część WÅ‚och. Wielkie wrażenie wywarÅ‚y na artyÅ›cie symbolistyczne obrazy autorstwa Arnolda Boecklina. W tym samym roku odwiózÅ‚ schorowanego ojca do wÅ‚oskiego uzdrowiska – Lovrany. Zaprzyjaźnia siÄ™ z Karolem Szymanowskim.
1905-1906 – Wbrew woli ojca wstÄ™puje do Akademii Sztuk PiÄ™knych w Krakowie, lecz pod wpÅ‚ywem rodzica rezygnuje ze studiów i wraca do Zakopanego. Zamiast od Jana StanisÅ‚awskiego, który byÅ‚ pracownikiem krakowskiej ASP, Witkiewicz uczyÅ‚ siÄ™ kunsztu malarskiego od WÅ‚adysÅ‚awa ÅšlewiÅ„skiego w Poroninie. Nauczyciel zainteresowaÅ‚ artystÄ™ twórczoÅ›ciÄ… Paula Gaugina. Wraz z Karolem Szymanowskim odbyÅ‚ krótkÄ… podróż do WÅ‚och.

1907 – Podczas kolejnego pobytu we Wiedniu, artysta mógÅ‚ bliżej zapoznać siÄ™ z dzieÅ‚ami Gaugina, które znajdowaÅ‚y siÄ™ w tamtejszych muzeach.

1908 – Pierwszy pobyt w Paryżu okazaÅ‚ siÄ™ bardzo ważny dla jego późniejszej twórczoÅ›ci. To tam zapoznaÅ‚ siÄ™ z secesyjnÄ… symbolikÄ… i ekspresjonistycznÄ… symbolikÄ…, a także z dzieÅ‚ami kubistów i fowistów. Po powrocie z Francji ponownie wstÄ…piÅ‚ do krakowskiej ASP. Tym razem trafiÅ‚ do pracowni Józefa Mehoffera. W Krakowie zorganizowano pierwszÄ… wystawÄ™ prac artysty. RozpoczÄ…Å‚ dÅ‚ugi i trudny romans z IrenÄ… SolskÄ…, wybitnÄ… aktorkÄ….

1909-1910 – Pod wpÅ‚ywem romansu z SolskÄ… napisaÅ‚ powieść biograficznÄ… zatytuÅ‚owanÄ… 622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta, opowiadajÄ…cÄ… o jego zwiÄ…zku z kobietÄ… oraz artystycznym dojrzewaniu.

1911 – Na zaproszenie ÅšlewiÅ„skiego udaÅ‚ siÄ™ do Bretanii. W Paryżu obejrzaÅ‚ wystawy przedstawicieli kubizmu. W Londynie odwiedziÅ‚ swojego przyjaciela BronisÅ‚awa Malinowskiego. Ostatecznie zdecydowaÅ‚ siÄ™ porzucić studia.

1912-1913 – ZaczÄ…Å‚ podpisywać swoje obrazy pseudonimem „Witkacy”. ZarÄ™czyÅ‚ siÄ™ z JadwigÄ… JanczewskÄ….

1913 – CierpiaÅ‚ z powodu poważnego kryzysu psychicznego. KorzystaÅ‚ z pomocy psychiatry-freudysty, doktora Karola Beauraina. Wiele z jego prac pokazywano wówczas w Zakopanem i Krakowie. UdaÅ‚ siÄ™ do Lovrany, gdzie po raz ostatni zobaczyÅ‚ siÄ™ z ojcem.

strona:    1    2    3  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szewcy” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Szewców” w piguÅ‚ce
Geneza „Szewców”
Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza
Problematyka „Szewców”
Czas i miejsce akcji „Szewców”
JÄ™zyk „Szewców” Witkacego
Struktura i kompozycja „Szewców”
Czysta Forma Witkacego
Problematyka wÅ‚adzy w „Szewcach” Witkacego
Krytyka ustrojów politycznych w „Szewcach” Witkacego
Obraz rewolucji w „Szewcach” Witkacego
Interpretacja tytuÅ‚u „Szewców”
Motywy literackie obecne w „Szewcach”
Nuda i Nienasycenie w „Szewcach”
Sceniczne dzieje „Szewców” dawniej i dziÅ›
Biogram życia i twórczości Witkacego
O Witkacym powiedzieli...
Cytaty z Witkacego
Najważniejsze cytaty „Szewców”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Księżny Iriny Wsiewołodownej Zbereźnickiej-Podberezkiej
Charakterystyka Sajetana Tempe
Charakterystyka prokuratora Scurviego
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Szewców”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies