Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Szewcy

Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza

Autor: Karolina Marlêga

W przedmowie swojej pracy poÅ›wiÄ™conej Witkacemu Daniel Gerould (profesor Literatury Porównawczej i Teatru na City University of New York, najwybitniejszy amerykaÅ„ski znawca teatru polskiego) napisaÅ‚: „StanisÅ‚aw Ignacy Witkiewicz stanowiÅ‚ najbardziej niezwykÅ‚Ä… i najwszechstronniejszÄ… osobowość artystycznÄ… w Polsce pierwszej poÅ‚owy XX wieku. Chociaż za życia byÅ‚ przedmiotem burzliwych sporów z powodu swoich oryginalnych poglÄ…dów i niekonwencjonalnego trybu życia, współczeÅ›ni nie doceniali trwaÅ‚ej wartoÅ›ci jego dzieÅ‚, a prawdziwe uznanie zyskaÅ‚ poÅ›miertnie, najpierw w Polsce po liberalizacji roku 1956, a w nastÄ™pnych dziesiÄ™cioleciach w Europie i Ameryce”.

Stanisław Ignacy Witkiewicz przyszedł na świat 24 lutego 1885 roku w Warszawie. Jego rodzicami byli Stanisław Witkiewicz, znany wówczas krytyk literacki, a także pisarz i malarz, oraz Maria z domu Petrzkiewicz, nauczycielka muzyki. Zarówno ojciec jak i matka od samego początku zadbali rozwój artystyczny i intelektualny swojego syna. O tym, iż Stanisław Ignacy zaraz po narodzinach został namaszczony na przyszłego człowieka sztuki świadczył wybór rodziców chrzestnych. Matką chrzestną małego Witkiewicza została wielka aktorka Helena Modrzejewska, a ojcem chrzestnym legendarny skrzypek, bajarz, gawędziarz i przewodnik po Tatrach Jan Krzeptowski-Sabała. Z powodu obietnicy, jaką ojciec Stanisława Ignacego złożył kiedyś swojej przyjaciółce Helenie Modrzejewskiej, iż zostanie ona matką chrzestną jego potomka, z ceremonią sakramentu czekano aż do 1891 roku, ponieważ dopiero wtedy wybitna aktorka powróciła ze Stanów Zjednoczonych, gdzie grała w filmach. Chrzciny odbyły się już w Zakopanem, gdzie przeprowadziła się rodzina Witkiewiczów w okolicach 1890 roku.

Lata mÅ‚odoÅ›ci w stolicy Tatr upÅ‚ywaÅ‚y StanisÅ‚awowi Ignacemu na nauce pod okiem ojca. Pan StanisÅ‚aw miaÅ‚ specyficzne, aczkolwiek bardzo skuteczne, podejÅ›cie do edukacji potomka. Rodzic przyszÅ‚ego artysty byÅ‚ zagorzaÅ‚ym wrogiem systemu oÅ›wiaty, dlatego opÅ‚acaÅ‚ prywatnych nauczycieli, a przede wszystkim pozwalaÅ‚ synowi na rozwijanie swoich zainteresowaÅ„. Duże znaczenie dla edukacji StanisÅ‚awa Ignacego miaÅ‚y kontakty z wybitnymi ludźmi sztuki, a prywatnie przyjaciółmi jego ojca (na przykÅ‚ad Stefan Å»eromski czy Henryk Sienkiewicz). W takich warunkach bardzo szybko uwidoczniÅ‚ siÄ™ talent mÅ‚odego artysty. Już w wieku oÅ›miu lat napisaÅ‚ swój pierwszy dramat zainspirowany twórczoÅ›ciÄ…… Szekspira. Poza talentem literackim StanisÅ‚aw Ignacy posiadaÅ‚ równie wielkie zdolnoÅ›ci plastyczne, muzyczne, matematyczne i przyrodnicze, dziÄ™ki którym posiadaÅ‚ opiniÄ™ cudownego dziecka.
W roku 1897 Stanisław Ignacy został przyjęty do drugiej klasy szkoły realnej we Lwowie. Nie gościł w niej jednak często. Pojawiał się jedynie na egzaminach semestralnych, a uczył się w zaciszu domowym pod okiem rodziców. W tym okresie swojego życia odkrył pasję do fotografii.

Wakacje roku 1900 to okres pierwszego dłuższego pobytu Stanisława Ignacego poza domem. Wspomniane lato spędził on bowiem u ciotki w Sygłudyszkach na Litwie. Kolejne trzy okresy wakacyjne artysta również gościł u krewnej. Pejzaże litewskiej wsi zainspirowały młodego Witkiewicza do namalowania kilku obrazów. W 1901 roku dwa z nich zostały zaprezentowane na Wystawie obrazów i rzeźb w Zakopanem. Wcześniej tego roku wraz z ciotką odbył podróż do Petersburga, gdzie mógł zwiedzać galerie sztuki.

Z początkiem XX wieku Witkiewicz zaczął się interesować filozofią. Upust swoim przemyśleniom dał w pierwszych traktatach zatytułowanych O dualizmie oraz Filozofia Schopenhauera i jego stosunek do poprzedników, Marzenia imporoduktywa (dywagacja metafizyczna).

W czerwcu 1903 roku Witkiewicz eksternistycznie zdał maturę. Rok później odbył kolejne podróże zagraniczne. Zwiedził Wiedeń, Monachium i trafił do Włoch. W odwiedzanych galeriach sztuki zapoznał się z twórczością Arnolda Boecklina, która wywarła na nim duże wrażenie. W tym okresie Stanisław Ignacy najbardziej skupiał się na malarstwie. Dlatego też, wbrew woli ojca, w 1905 roku przeprowadził się do Krakowa, aby podjąć studia w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych.

strona:    1    2    3    4  

Szybki test:

Witkacy popełnił samobójstwo:
a) 29 września 1939 roku
b) 17 września 1939 roku
c) 18 września 1939 roku
d) 1 września 1939 roku
RozwiÄ…zanie

W Petersburgu dzięki ingerencji rodziny Witkacy wstąpił do elitarnej szkoły:
a) technicznej
b) artystycznej
c) plastycznej
d) oficerskiej
RozwiÄ…zanie

Wiadomość o wybuchu pierwszej wojny światowej zastała Witkacego w:
a) Nowej Zelandii
b) Anglii
c) Rosji
d) Australii
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szewcy” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Szewców” w piguÅ‚ce
Geneza „Szewców”
Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza
Czas i miejsce akcji „Szewców”
Problematyka „Szewców”
JÄ™zyk „Szewców” Witkacego
Struktura i kompozycja „Szewców”
Czysta Forma Witkacego
Interpretacja tytuÅ‚u „Szewców”
Problematyka wÅ‚adzy w „Szewcach” Witkacego
Krytyka ustrojów politycznych w „Szewcach” Witkacego
Obraz rewolucji w „Szewcach” Witkacego
Motywy literackie obecne w „Szewcach”
Nuda i Nienasycenie w „Szewcach”
Biogram życia i twórczości Witkacego
Sceniczne dzieje „Szewców” dawniej i dziÅ›
O Witkacym powiedzieli...
Cytaty z Witkacego
Najważniejsze cytaty „Szewców”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Księżny Iriny Wsiewołodownej Zbereźnickiej-Podberezkiej
Charakterystyka Sajetana Tempe
Charakterystyka prokuratora Scurviego
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Szewców”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies