Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Szewcy

Nuda i Nienasycenie w „Szewcach”Stefan Szuman dostrzegł, iż Szewcy poruszają problemy Nudy i Nienasycenia, tak typowe dla twórczości Witkacego. Nuda jest w utworze zarysowana wyraźnie. Początkowo Szewcy, wykonując swoją pracę czują się nią znużeni, dlatego pragną odmiany, rewolucji. Gdy trafiają do więzienia okazuje się, iż jeszcze większą męczarnią jest dla nich „przymusowa bezrobotność”. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy rzemieślnicy dochodzą wreszcie do tak upragnionej władzy. Nie wiedzą, co mają robić, dlatego trwają w monotonni, nie podejmują żadnych konstruktywnych działań. Na domiar tego Witkacy zaleca w didaskaliach, aby podczas inscenizacji jego dzieła pojawiały się tabliczki z napisami: „Milczenie. Nuda. Nuda coraz gorsza”.

Nienasycenie to termin nierozerwalnie powiązany z Nudą w filozofii Witkacego. Uważa je za stan podobny do głodu. Nienasycony odbiorca pragnie przeżywać, doznawać, doświadczać. Właśnie taki stan osiągają uwięzieni Szewcy spragnieni pracy. Podobnie Scurvy, zażywając proszek na „nieskończoną wytrzymałość erotyczną”, skazał się na to, iż nigdy nie zazna zadowolenia.

Nienasycenie można przyrównać do znanej z filozofii Witkacego Tajemnicy Istnienia. Jedynie poprzez sztukę, jej pełen odbiór w Czystej Formie można zjednać się z Istnieniem i zaspokoić swoje Nienasycenie.

Szewcy to zatem utwór nie tylko o przemianach i systemach społecznych, ale i tym, co ludzi do nich popycha. Według Witkacego, tym, co wywołuje chęć zamiany jest Nuda i Nienasycenie. Każdy system społeczny, który zawiera w sobie monotonność, prędzej czy później upadnie.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szewcy” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Szewców” w pigułce
Geneza „Szewców”
Biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza
Problematyka „Szewców”
Czas i miejsce akcji „Szewców”
Język „Szewców” Witkacego
Struktura i kompozycja „Szewców”
Czysta Forma Witkacego
Problematyka władzy w „Szewcach” Witkacego
Krytyka ustrojów politycznych w „Szewcach” Witkacego
Obraz rewolucji w „Szewcach” Witkacego
Interpretacja tytułu „Szewców”
Motywy literackie obecne w „Szewcach”
Nuda i Nienasycenie w „Szewcach”
Sceniczne dzieje „Szewców” dawniej i dziś
Biogram życia i twórczości Witkacego
O Witkacym powiedzieli...
Cytaty z Witkacego
Najważniejsze cytaty „Szewców”
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Księżny Iriny Wsiewołodownej Zbereźnickiej-Podberezkiej
Charakterystyka Sajetana Tempe
Charakterystyka prokuratora Scurviego
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Szewców”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies