Charakterystyka Sajetana Tempe

Sajetan Tempe to „majster szewski; rzadka bródka «dzika» i wąsy. Blondyn siwiejący. Ubrany w normalny strój szewski z fartuchem. Około 60 lat”. Sajetan nie jest typowym przedstawicielem grupy społecznej, z której się wywodzi.

W odróżnieniu od pozostałych szewców wygłasza filozoficzne myśli, a jego wyszukany język często przeplata się z wulgaryzmami: „Nie wstydaj się tak, Jędrek! Nieprawda: materializm biologiczny autora tej sztuki mówi inaczej: jest to synteza poprawionego psychologizmu Corneliusa i poprawionej monadologii Leibniza. Przez miliardy lat łączyły się i ... więcej

* * *

Charakterystyka Księżny Iriny Wsiewołodownej Zbereźnickiej-Podberezkiej

Księżna Irina Wsiewołodowna Zbereźnicka-Podberezka to „bardzo piękna szatynka, niezwykle miła i ponętna. Lat 27-28”. Irina reprezentuje w utworze warstwę arystokratyczną. Nazwisko „Zbereźnika” doskonale pasuje do tej postaci, ponieważ jest pełna erotyzmu, seksualności i perwersji. Swoje walory w zmyślny sposób wykorzystuje do realizacji swoich celów, a w tym najważniejszego – przejęcia władzy przez kobiety. Scurvy określił taki ustrój jako „babomatriarchat ku pohańbieniu męskiej, jędrnej siły”.

Na sam jej widok męscy bohaterowie Szew... więcej

* * *

Charakterystyka prokuratora Scurviego

Roberta Scurviego charakteryzuje: „twarz szeroka, zrobiona jakby z czerwonego salcesonu, w którym tkwią inkrustowane, błękitne jak guziki od majtek oczy. Szczęki szerokie - pogryzłyby na proszek (zdawałoby się) kawałek granitu. Strój żakietowy, melonik. Laska ze złotą gałką (tres dmod). Biały halsztuk zawinięty i ogromna w nim perła”.

Prokurator reprezentuje klasę burżuazyjną. Jest człowiekiem wyjątkowo fałszywym oraz zakłamanym. Otwarcie przyznaje, iż wykorzystuje swoje stanowisko prokuratorsko-ministerialne, aby zapewnić sobie jak najwygodniejsze życie: „Ja kłami... więcej

* * *

Charakterystyka pozostałych bohaterów „Szewców”

CZELADNICY: I (Józek) I II (Jędrek) – „Bardzo przystojne, morowe, młode szewskie chłopy. Ubrane w normalne szewskie stroje z fartuchami. Lat około 20”.

Dwaj pomocnicy Sajetana w jego warsztacie, którym dni upływają na ciężkiej pracy i marzeniu o bogactwach i pięknych kobietach: „Mnie się chce ładnych kobiet i dużo piwa. A mogę wypić tylko dwa duże i ciągle z tą Kaśką, ciągle z tą Kaśką - a niech to cholera!...”.

Wraz z Sajetanem postanowili zbuntować się przeciwko kapitalizmowi, lecz zanim zdążyli przeprowadzić rewoltę zostali zaaresztowani przez S... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies