Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Hobbit, czyli tam i z powrotem

John Ronald Reuel Tolkien - biografia


John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w wolnym Państwie Orania (obecnie część RPA). Jego rodzice – Mabel Suffield i Arthur przenieśli się do Afryki, gdy ojciec dostał pracę w jednym z banków – filii Bank of Africa. Rodzina Tolkienów miała pochodzenie niemieckie, jednak od pokoleń zamieszkiwała w Anglii. Gdy mały Roland miał roczek ugryzła go tarantula, skąd niektórzy wywodzą fakt, że w jego utworach najohydniejszymi stworami są właśnie pająki.

Jedna z hipotez, potwierdzonych przez niemieckich genealogów głosi, że rodzina Tolkienów wywodziła się z miejscowości Tolkynen – obecnie Tołkiny położone w województwie warmińsko-mazurskim

W 1895 roku mały Ronald powrócił wraz z matką i młodszym bratem Hilarym do rodzinnej Anglii. Osiedlili się w Birmingham. Tu zastała ich wiadomość o śmierci Arthura Tolkiena (1986), która spowodowała kłopoty finansowe. Po śmierci męża Mabel przeprowadziła się do miasteczka Sarehole Mill w okolicach Birmingham. Były to dziewicze okolice, sprawiające wrażenie wiejskiej idylli. Stały się one później pierwowzorem Shire. Mabel w 1899 wbrew woli rodziny przeszła na katolicyzm. Miało to duży wpływ na życie i twórczość przyszłego pisarza. Ronald bardzo wcześnie nauczył się czytać. Miał zdolności językowe i plastyczne. Między 1900 a 1902 rokiem rodzina Tolkienów często się przeprowadzała, z czym związana była zmiana szkół Ronalda. Językiem staroangielskim zainteresował go nauczyciel z King Edward's School. W późniejszym czasie zainteresowanie dawnymi językami rozwinie się, a Tolkien zacznie tworzyć własne języki.

W listopadzie 1904 w wyniku śpiączki cukrzycowej umiera Mabel Tolkien. Jej osieroconymi synami zajmuje się ksiądz Francis Morgan i umieścił ich najpierw u ich ciotki Beatrice Bartlett, a później u znajomej gospodyni pensjonatu. Wówczas, w 1908 roku, Tolkien poznał Edith Bratt, a ich przyjaźń, mimo zakazów ojca Morgana, zamieniła się w miłość (ich historię miłosną utrwalił pisarz w motywie miłości pomiędzy Berenem i Lthien – bohaterami Silmarillionu). W grudniu 1910 udało mu się uzyskać stypendium Exeter College w Oksfordzie, gdzie zaczął studiować od następnego roku. Początkowo zajął się językami klasycznymi, a następnie językoznawstwem porównawczym, by przejść do Instytutu Języka i Literatury Angielskiej, który ukończył z wyróżnieniem w 1915 roku. Latem 1911 roku Tolkien wraz z przyjaciółmi: Ch. Wisermanem, R. Q. Gilsonem oraz G. B. Smithem założył tak zwane T.C.B.S., czyli Tea Club – Barrovian Society, nieformalne stowarzyszenie, którego członkowie spotykali się regularnie, by wspólnie podyskutować o literaturze. W tym okresie Tolkien zaczął także tworzyć wiersze.
Gdy w 1913 roku osiągnął dojrzałość, odezwał się do dawnej miłości Edith, która jednak była już zaręczona. Młodzi pobrali się jednak (po zerwanych zaręczynach) po dwóch latach narzeczeństwa 22 marca 1916 roku. Kilka miesięcy po ślubie przyszły pisarz zostaje wysłany na front I wojny światowej, bierze m. in. udział w ofensywie nad rzeką Sommą, najkrwawszej bitwie wojny. Z późniejszych wypowiedzi pisarza wynika, że udział w walkach nie miał na jego twórczość znaczącego wpływu. Z powodu choroby wraca do domu w listopadzie 1916 roku.

Bitwa nad Sommą największa bitwa I wojny światowej, która trwała od 1 lipca do 18 listopada 1916. Pochłonęła ponad milion ofiar. Bitwa rozegrała się między siłami brytyjskimi i niemieckimi nad rzeką Sommą w północnej Francji (Pikardia). Bitwa jest znana z faktu, że to właśnie podczas jej trwania po raz pierwszy w wojennych działaniach użyte zostały czołgi.
Po powrocie z wojny Tolkien tworzy pierwsze fragmenty Silmarillionu. Planuje napisać skończony cykl sag, które rozpoczyna stworzenie świata. Podczas wojny grozi mu ponowne wysłanie na front, jednak wciąż choruje. W listopadzie 1917 roku przychodzi na świat pierwsze dziecko Rolanda i Edith - John Francis Reuel. Kolejne dzieci pary to: Michael Hilary Reuel (październik 1920), Christopher John Reuel (listopad 1924) oraz córka Priscilla Mary Anne Reuel (czerwiec 1929). Gdy wojna miała się ku końcowi dawny nauczyciel z Oksfordu zatrudnił Tolkiena do pracy nad New English Dictionary. W tym czasie udziela także korepetycji studentom.

strona:    1    2  

Szybki test:

Tolki9en nie zajmował się:
a) językami klasycznymi
b) literaturą
c) językoznawstwem porównawczym
d) mitologią prasłowiańską
Rozwiązanie

Tolkien pracował m. in. na Uniwersytecie w:
a) Bristolu
b) Berkeley
c) Yale
d) Oksfordzie
Rozwiązanie

W dzieciństwie Tolkien został ugryziony przez:
a) szczura
b) pająka
c) wilka
d) szerszenia
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
Hobbit, czyli tam i z powrotem - streszczenie szczegółowe
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - szczegółowy plan wydarzeń
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - streszczenie w pigułce
Charakterystyka bohaterów - „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
Motywy literackie w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - narracja i kompozycja
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - problematyka
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - główne wątki powieści
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - czas akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - geneza
John Ronald Reuel Tolkien - biografia
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies