Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Hobbit, czyli tam i z powrotem

Charakterystyka bohaterów - „Hobbit, czyli tam i z powrotem”


Bilbo Baggins – hobbit pochodzący z Bag Endu, spod Pagórka. Pochodził z szanowanej rodziny Bagginsów i słynącej z łamania schematów i nieprzewidywalności rodziny Tuków. Pięćdziesięcioletni hobbit prowadził spokojne i dostatnie życie w swej wygodnej norze. Pojawił się jednak Gandalf wraz z drużyną Thorina i sprawił, że spokojny i przyzwyczajony do wygodnego życia Niziołek wyruszył na trwającą ponad rok wyprawę. Podczas podróży wykazał się męstwem, odwagą i roztropnością. Nieraz wydobywał towarzyszy z tarapatów i ratował im życie. Nie był chciwy, nie połasił się na skarby. Miał niebywałe szczęście w życiu, dlatego cało wychodził z najgorszych opresji. Powrócił do swego domu, by następne lata przeżywać w spokoju, pisać wspomnienia i opowiadać kuzynom o swych niebywałych przygodach.

Gandalf - czarodziej i wielki wojownik, który od lat ćwiczył się w sztuce czarowania ogniem i światłem. Jego atrybutem była różdżka, potrafił jednak także walczyć mieczem, co udowodnił zabijając Wielkiego Goblina. Był staruszkiem w wysokim, spiczastym i niebieskim kapeluszu, nosił szary płaszcz przepasany srebrną szarfą, miał długą siwą brodę sięgającą poniżej pasa, krzaczaste brwi oraz ogromne czarne buty. Gdziekolwiek się pojawiał opowieści i przygody cudem pojawiały się wokół niego. Znał odwieczne sekrety i, ufając swej intuicji, wybrał Bilbo Bagginsa jako czternastego członka wyprawy Thorina. Miał głowę na karku, a chociaż i on nie umiał zrobić wszystkiego, mógł dokonać wiele dla przyjaciół w ciężkiej potrzebie. Opiekował się drużyną i pomagał jej w najtrudniejszych chwilach, np. gdy zostali uwięzieni przez trolle, a potem gobliny. Czuł się odpowiedzialny, szczególnie za Bilbo Bagginsa. Podczas podróży jadł, śmiał się, gadał więcej niż inni. Był jednym z ważniejszych dobrych czarodziejów, dlatego brał udział w wygnaniu złego czarnoksiężnika.

Thorin Dębowa Tarcza – syn Thraina, który był synem Throra, pochodził z królewskiego rodu zamieszkującego onegdaj Samotną Górę. Ogromny i dostojny krasnolud. Lubił długo przemawiać. Niegdyś jego plemię toczyło zwycięską wojnę z goblinami, dlatego był przez nie znienawidzony. Był dumnym potomkiem swego rodu i nieustraszonym wojownikiem, co udowodnił podczas bitwy pięciu armii. Jak każdy krasnolud miłował się w złocie i klejnotach. Skarby z Góry zmieniły go, powodując, że stał się zachłanny i zaborczy. Przestał jasno myśleć. Jego największym marzeniem było posiadanie Arcyklejnotu Thraina. Poległ w wielkiej bitwie i został pochowany jak bohater.
Dwalin - krasnolud z błękitną brodą zatkniętą za złoty pas i oczyma jasno błyszczącymi spod ciemnozielonego kaptura. Rodzony brat Balina.

Balin - stary krasnolud z białą brodą w czerwonym kapturze. Rodzony brat Dwalina. Był najlepszym strażnikiem, dlatego często stał na warcie. Najbardziej ze wszystkich krasnoludów polubił hobbita. Wszedł w nim w głąb tunelu i starał się pomagać, jeśli mógł. On także po latach odwiedził Bilba w jego norze i opowiedział o wieściach z dalekich stron.

Kili i Fili – krasnoludy z niebieskimi kapturami, srebrnymi pasami i żółtymi brodami. Nosili z sobą worki z narzędziami i łopaty. Byli młodsi od innych krasnoludów o około pięćdziesiąt lat. Mieli bystry wzrok, dlatego podczas burzy w górach udali się szukać schronienia. Polegli w bitwie pięciu armii, chroniąc swego kuzyna i wodza – Thorina.

Dori i Nori – podzielali upodobanie Bilba do obfitych i regularnych posiłków. Dori był wśród krasnoludów najsilniejszy. Lubił zrzędzić, ale w gruncie rzeczy był zacnym krasnoludem. Zazwyczaj mu przypadała opieka nad hobbitem. Niósł go w tunelach goblinów, a także pomógł mu wdrapać się na drzewo podczas ataku wilków.

Oin i Gloin – byli mistrzami w rozpalaniu ognia, dlatego zawsze nosili przy sobie hubkę i krzesiwo.

Bombur – był niezgrabny i gruby. Spowodowało to podczas wędrówki przez Mroczną Puszczę nieszczęście. Wpadł do czarnego strumienia, stracił pamięć, a ponadto zapadł w śpiączkę. Udało mu się po kilku dniach wrócić do przytomności. Ze względu na swą tuszę był wiecznie głodny.

strona:    1    2    3  

Szybki test:

Najlepszym strażnikiem wśród krasnoludów był:
a) Dwalin
b) Balin
c) Gloin
d) Dori
Rozwiązanie

Smauga zabił:
a) Bard
b) Thorin
c) Kili i Fili
d) Bilbo Baggins
Rozwiązanie

Przodkowie Barda pochodzili z:
a) Rivendell
b) Żelaznych Wzgórz
c) miasta Dal
d) Esgaroth
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Hobbit, czyli tam i z powrotem - streszczenie szczegółowe
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - szczegółowy plan wydarzeń
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - streszczenie w pigułce
Charakterystyka bohaterów - „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
Motywy literackie w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - narracja i kompozycja
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - problematyka
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - główne wątki powieści
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - czas akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - geneza
John Ronald Reuel Tolkien - biografia
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies