Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Hobbit, czyli tam i z powrotem

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - streszczenie w pigułce

Autor: Jakub Rudnicki

Bilbo, hobbit zamieszkiwał wspaniałą norę w okolicach Pagórka. Pochodził z powszechnie szanowanej rodziny Baggginsów. Pewnego ranka odwiedził go czarodziej Gandalf i wspomniał o wyprawie. Następnego dnia pojawiło się u niego trzynastu krasnoludów: Thorin Dębowa Tarcza, Balin, Dwalin, Bifur, Bofur, Bombur, Kili, Fili, Dori, Nori, Ori, Oin, Gloin, Elrond, Beorn, Bart oraz Gandalf. Najpierw ucztowali i śpiewali korzystając z gościnności gospodarza. Potem zaczęli rozprawiać o wyprawie, do której jako włamywacz miał przystąpić Bilbo. Mag przekazał im mapę i klucz do tajnego wejścia do Góry, gdzie przebywał smok Smaug. Thorin opowiedział o historii swego królewskiego rodu gromadzącego skarby w Górze i przepędzonego przez smoka. Wyprawa po skarby miała stanowić zemstę na bestii.


Nazajutrz pojawił się Gandalf i nakazał hobbitowi pośpiech. Bilbo z drużyną spotkał się w gospodzie i wspólnie wyruszyli w drogę. Pierwszy miesiąc minął bezpiecznie. Później musieli spać pod gołym niebem. W nocy zobaczyli jakieś światło. Bilbo sprawdził, że to trzy trolle. Jeden z nich go złapał, a następnie wyłapał wszystkie krasnoludy. Trolle do świtu kłóciły się jak je przyrządzić. Świt sprawił, że skamieniały. Krasnoludy w ich jaskini znaleźli żywność, złoto i uzbrojenie.

Następnie dotarli do Gór Mglistych. Wśród gór otrzymali dwutygodniową gościnę od elfów w dolinie Rivendell w Ostatnim Przyjaznym Domu. Gospodarz Elrond wspomniał o magii ich broni, a także odczytał zapis runiczny na mapie. Gdy pewnego razu w wysokich górach rozpętała się burza wędrowcy schronili się w jaskini. Podczas snu zostali pojmani przez gobliny i zaprowadzeni w głąb góry przed oblicze Wielkiego Goblina. W tym momencie pojawił się Gandalf i wyprowadził towarzyszy z niewoli. Podczas ucieczki musieli walczyć z goblinami. W zamieszaniu zgubili hobbita.


Po ocknięciu w ciemnościach hobbit znalazł jakiś przedmiot. Na dnie tunelu, nad podziemnym jeziorem spotkał stwora – Golluma. Zaczęli grać w zagadki. Gollum obiecał, że jeśli przegra wyprowadzi hobbita na powierzchnię. Zgubił jednak swój pierścień, który czynił go niewidzialnym. Okazało się, że ma go Baggins. Podążał za podziemnym stworem, dotarł do właściwego tunelu i dzięki niewidzialności opuścił tunel goblinów. Wkrótce odnalazł drużynę. Postanowił nic nie mówić o pierścieniu. Drużyna ruszyła, obawiając się pościgu. Po zejściu z rumowiska usłyszeli wycie wilków. Schronili się na drzewach, a Gandalf zaczął w nie rzucać płonącymi szyszkami. Nadeszły gobliny. Drużynę uratowały Orły unosząc ich w bezpieczne miejsce.

Nazajutrz Orły zaniosły członków wyprawy do Samotnej Skały. Stamtąd doszli do gospodarstwa Beorna, który potrafił zmieniać się w niedźwiedzia. Gospodarz przyjął ich, jednak w nocy zniknął, by przekonać się, czy mówią prawdę. Pomógł im użyczając kucyków i zaopatrując na wiele dni. Opowiadał o niebezpieczeństwach czyhających w Mrocznej Puszczy. Po paru dniach dotarli do skraju Mrocznej Puszczy. Gandalf odłączył się od nich. Droga przez mroczny las doprowadziła ich do czarnego potoku, przez który przeprawili się łodzią. Podczas przeprawy Bombur wpadł do wody i zapadł w śpiączkę. Towarzysze musieli go nieść. Drzewa zmieniały się, jednak las się nie kończył. Z wierzchołka dębu Bilbo ujrzał morze drzew. Przebudził się Bombur.

W lesie dostrzegli ogniska i ucztę, jednak gdy się zbliżyli wszystko znikało pogrążając ich w ciemności. Po kolejnej próbie Bilbo został sam, zaś członków drużyny złapały w swe sieci wielkie pająki. Hobbit w pojedynkę dzięki niewidzialnej mocy pierścienia odciągnął je od zdobyczy, a następnie uwolnił z kokonów przyjaciół. Musiał zdradzić sekret pierścienia. Udało się im uciec. Zauważyli brak Thorina. Dzień wcześniej pojmały go elfy i zaprowadziły do swego króla. Ten wtrącił krasnoluda do lochu. Podobnie w niewolę dostały się pozostałe krasnoludy. Bilbo, dzięki pierścieniowi uniknął uwięzienia. Wszedł do groty króla elfów i odszukał wszystkich. Nie wiedział, jak im pomóc. Odkrył, że towary docierają do groty podziemną Leśną Rzeką. Gdy nadarzyła się sposobność uwolnił kompanów i schował ich do pustych beczek. Elfy wrzuciły je do wody, a następnie powiązały i na tak zbudowanych tratwach dopłynęły do Miasta na Jeziorze. Bilbo pozostawał niewidzialny.

strona:    1    2  

Szybki test:

Bilbo uratował krasnoludy z niewoli u leśnych elfów za pomocą:
a) przebrania
b) łodzi
c) beczek
d) magicznego miecza
Rozwiązanie

Roak to:
a) kruk
b) niedźwiedź
c) wilk
d) orzeł
Rozwiązanie

Wśród krasnoludów biorących udział w wyprawie do Samotnej Góry nie znajdziemy:
a) Bifura
b) Gloina
c) Daina
d) Bofura
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Hobbit, czyli tam i z powrotem - streszczenie szczegółowe
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - szczegółowy plan wydarzeń
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - streszczenie w pigułce
Charakterystyka bohaterów - „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
Motywy literackie w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - narracja i kompozycja
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - problematyka
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - główne wątki powieści
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - czas akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - geneza
John Ronald Reuel Tolkien - biografia
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies