Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Hobbit, czyli tam i z powrotem

John Ronald Reuel Tolkien - biografia

Autor: Jakub Rudnicki

Silmarillion - książka od której Tolkien zaczął pisać dzieje Śródziemia. Pierwsze fragmenty wchodzące w skład utworu powstały w roku 1917 i były rozwijane z przerwami na Hobbita i Władcę Pierścieni, aż do śmierci pisarza w roku 1973. Początkowo miały stanowić mitologię Anglii. Utwór został ukończony i wydany cztery lata po śmierci autora przez jego syna, Christophera. Silmarillion składa się z:
• Ainulindal - opowieść o stworzeniu świata przez Eru - Ardy,
• Valaquenta - opis Valarów i Majarów, w tym Nieprzyjaciół,
• Quenta Silmarillion - opowieść o powstaniu i utracie Silmarilów, trzech cudownych klejnotów stworzonych przez jednego z elfów imieniem Fanor i będących przedmiotem pożądania Morgotha,
• Akallabêth - opis wzrostu potęgi i upadku Nmenoru,
• Pierścienie Władzy i Trzecia Era - opowieść, mówiąca o wydarzeniach z Trzeciej Ery, które częściowo zostały opisane w powieści Władca Pierścieni.

Latem 1920 roku otrzymuje posadę lektora na uniwersytecie w Leeds, w Instytucie Języka Angielskiego. Współtworzy „Klub Wikingów”, którego działalność skupia się na towarzyskich spotkaniach przy dźwiękach staro angielskich pieśni. W 1924 roku Tolkien uzyskuje tytuł doktora języka staroangielskiego. Wkrótce otrzymuje pracę na Oksfordzie na stanowisku kierownika katedry języka staroangielskiego. Należy do nieformalnego koła Kolbitar, które zajmuje się czytaniem sag w języku islandzkim.

Lata dwudzieste i trzydzieste to okres tworzenia przez Tolkiena pierwszych fantastycznych opowieści rozgrywających się w mitycznym świecie. W 1930 roku Tolkien, z myślą o swoich dzieciach, rozpoczął prace nad Hobbitem. Utwór został wydany w 1937 roku w wydawnictwie Allen&Unwin. Rok później pisarz zaczął pisać historię wojny o pierścień. Prace nad „Władcą Pierścieni” trwały z przerwami (spowodowanymi m. in. wybuchem II wojny światowej) i zostały wydane w 1954 roku. W roku zakończenia wojny Tolkien objął stanowisko profesora anglistyki na Oksfordzie. Wraz z przyjaciółmi, do których zaliczali się m. in. C.S. Lewis, W.H. Lewis, Charles Williams założył grupę zwaną Inklingami.
Inklingowie – nieformalna grupa oksfordzkich intelektualistów spotykających się w pubach w latach 30. i 40. XX wieku. Sławę grupie zapewnili John Ronald Reuel Tolkien, Clive Staples Lewis i Charles Williams. Podczas spotkań erudyci m.in. czytali wprawki do powstających książek. W takiej atmosferze pierwsi słuchacze mieli okazję zapoznać się z Lwem, czarownicą i starą szafą czy Władcą Pierścieni.

Dalsze lata życia Tolkien spędził pracując nad Silmarillionem, wydanym cztery lata po śmierci pisarza. W 1971 roku zmarła ukochana żona pisarza – Edith. Rok później otrzymał tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Oksfordzie. Tolkien zmarł 2 września 1973 roku w Bournemouth w Anglii. Grób małżonków znajduje się w katolickiej części cmentarza Wolvercote Cemetery w Oksfordzie. Na grobie wyryto imiona Beren i Luthien - symboli idealnej miłości z dziejów Śródziemia.

O sobie Tolkien mówił:
„W gruncie rzeczy jestem hobbitem (pod każdym względem oprócz wzrostu). Lubię ogrody, drzewa i tradycyjnie uprawiane pola; palę fajkę i lubię dobre, proste jedzenie (nie przechowywane w lodówce), natomiast gardzę kuchnią francuską; lubię i nawet odważam się nosić w tych nieciekawych czasach ozdobne kamizelki. Lubię pieczarki (świeżo zebrane z pola); mam bardzo proste poczucie humoru (które nawet przychylni mi krytycy uznają za nieco męczące); chodzę spać późno i późno wstaję (w miarę możliwości). Nie podróżuję dużo.

strona:    1    2  

Szybki test:

Tolki9en nie zajmował się:
a) literaturą
b) językoznawstwem porównawczym
c) językami klasycznymi
d) mitologią prasłowiańską
Rozwiązanie

Tolkien pracował m. in. na Uniwersytecie w:
a) Yale
b) Berkeley
c) Oksfordzie
d) Bristolu
Rozwiązanie

W dzieciństwie Tolkien został ugryziony przez:
a) szczura
b) wilka
c) pająka
d) szerszenia
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
Hobbit, czyli tam i z powrotem - streszczenie szczegółowe
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - szczegółowy plan wydarzeń
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - streszczenie w pigułce
Charakterystyka bohaterów - „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
Motywy literackie w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - narracja i kompozycja
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - problematyka
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - główne wątki powieści
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - czas akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - geneza
John Ronald Reuel Tolkien - biografia
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies