John Ronald Reuel Tolkien - biografia - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Hobbit, czyli tam i z powrotem

John Ronald Reuel Tolkien - biografia

Autor: Jakub Rudnicki

Silmarillion - książka od której Tolkien zaczął pisać dzieje Śródziemia. Pierwsze fragmenty wchodzące w skład utworu powstały w roku 1917 i były rozwijane z przerwami na Hobbita i Władcę Pierścieni, aż do śmierci pisarza w roku 1973. Początkowo miały stanowić mitologię Anglii. Utwór został ukończony i wydany cztery lata po śmierci autora przez jego syna, Christophera. Silmarillion składa się z:
• Ainulindalë - opowieść o stworzeniu Å›wiata przez Eru - Ardy,
• Valaquenta - opis Valarów i Majarów, w tym Nieprzyjaciół,
• Quenta Silmarillion - opowieść o powstaniu i utracie Silmarilów, trzech cudownych klejnotów stworzonych przez jednego z elfów imieniem Fëanor i bÄ™dÄ…cych przedmiotem pożądania Morgotha,
• Akallabêth - opis wzrostu potÄ™gi i upadku Númenoru,
• PierÅ›cienie WÅ‚adzy i Trzecia Era - opowieść, mówiÄ…ca o wydarzeniach z Trzeciej Ery, które częściowo zostaÅ‚y opisane w powieÅ›ci WÅ‚adca PierÅ›cieni.

Latem 1920 roku otrzymuje posadÄ™ lektora na uniwersytecie w Leeds, w Instytucie JÄ™zyka Angielskiego. Współtworzy „Klub Wikingów”, którego dziaÅ‚alność skupia siÄ™ na towarzyskich spotkaniach przy dźwiÄ™kach staro angielskich pieÅ›ni. W 1924 roku Tolkien uzyskuje tytuÅ‚ doktora jÄ™zyka staroangielskiego. Wkrótce otrzymuje pracÄ™ na Oksfordzie na stanowisku kierownika katedry jÄ™zyka staroangielskiego. Należy do nieformalnego koÅ‚a Kolbitar, które zajmuje siÄ™ czytaniem sag w jÄ™zyku islandzkim.

Lata dwudzieste i trzydzieste to okres tworzenia przez Tolkiena pierwszych fantastycznych opowieÅ›ci rozgrywajÄ…cych siÄ™ w mitycznym Å›wiecie. W 1930 roku Tolkien, z myÅ›lÄ… o swoich dzieciach, rozpoczÄ…Å‚ prace nad Hobbitem. Utwór zostaÅ‚ wydany w 1937 roku w wydawnictwie Allen&Unwin. Rok później pisarz zaczÄ…Å‚ pisać historiÄ™ wojny o pierÅ›cieÅ„. Prace nad „WÅ‚adcÄ… PierÅ›cieni” trwaÅ‚y z przerwami (spowodowanymi m. in. wybuchem II wojny Å›wiatowej) i zostaÅ‚y wydane w 1954 roku. W roku zakoÅ„czenia wojny Tolkien objÄ…Å‚ stanowisko profesora anglistyki na Oksfordzie. Wraz z przyjaciółmi, do których zaliczali siÄ™ m. in. C.S. Lewis, W.H. Lewis, Charles Williams zaÅ‚ożyÅ‚ grupÄ™ zwanÄ… Inklingami.
Inklingowie – nieformalna grupa oksfordzkich intelektualistów spotykajÄ…cych siÄ™ w pubach w latach 30. i 40. XX wieku. SÅ‚awÄ™ grupie zapewnili John Ronald Reuel Tolkien, Clive Staples Lewis i Charles Williams. Podczas spotkaÅ„ erudyci m.in. czytali wprawki do powstajÄ…cych książek. W takiej atmosferze pierwsi sÅ‚uchacze mieli okazjÄ™ zapoznać siÄ™ z Lwem, czarownicÄ… i starÄ… szafÄ… czy WÅ‚adcÄ… PierÅ›cieni.

Dalsze lata życia Tolkien spÄ™dziÅ‚ pracujÄ…c nad Silmarillionem, wydanym cztery lata po Å›mierci pisarza. W 1971 roku zmarÅ‚a ukochana żona pisarza – Edith. Rok później otrzymaÅ‚ tytuÅ‚ doktora honoris causa uniwersytetu w Oksfordzie. Tolkien zmarÅ‚ 2 wrzeÅ›nia 1973 roku w Bournemouth w Anglii. Grób małżonków znajduje siÄ™ w katolickiej części cmentarza Wolvercote Cemetery w Oksfordzie. Na grobie wyryto imiona Beren i Luthien - symboli idealnej miÅ‚oÅ›ci z dziejów Åšródziemia.

O sobie Tolkien mówił:
„W gruncie rzeczy jestem hobbitem (pod każdym wzglÄ™dem oprócz wzrostu). LubiÄ™ ogrody, drzewa i tradycyjnie uprawiane pola; palÄ™ fajkÄ™ i lubiÄ™ dobre, proste jedzenie (nie przechowywane w lodówce), natomiast gardzÄ™ kuchniÄ… francuskÄ…; lubiÄ™ i nawet odważam siÄ™ nosić w tych nieciekawych czasach ozdobne kamizelki. LubiÄ™ pieczarki (Å›wieżo zebrane z pola); mam bardzo proste poczucie humoru (które nawet przychylni mi krytycy uznajÄ… za nieco mÄ™czÄ…ce); chodzÄ™ spać późno i późno wstajÄ™ (w miarÄ™ możliwoÅ›ci). Nie podróżujÄ™ dużo.

strona:    1    2  

Szybki test:

W dzieciństwie Tolkien został ugryziony przez:
a) szczura
b) szerszenia
c) pajÄ…ka
d) wilka
RozwiÄ…zanie

Tolkien pracował m. in. na Uniwersytecie w:
a) Bristolu
b) Oksfordzie
c) Berkeley
d) Yale
RozwiÄ…zanie

Tolki9en nie zajmował się:
a) językami klasycznymi
b) językoznawstwem porównawczym
c) mitologią prasłowiańską
d) literaturÄ…
RozwiÄ…zanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
Hobbit, czyli tam i z powrotem - streszczenie szczegółowe
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - szczegółowy plan wydarzeÅ„
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - streszczenie w piguÅ‚ce
Charakterystyka bohaterów - „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
Motywy literackie w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - narracja i kompozycja
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - problematyka
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - główne wÄ…tki powieÅ›ci
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - czas akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - geneza
John Ronald Reuel Tolkien - biografia
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - cytaty



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies