Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Hobbit, czyli tam i z powrotem

Hobbit, czyli tam i z powrotem - streszczenie szczegółowe

Autor: Jakub Rudnicki

Rozdział 17. Chmury pękają

Nazajutrz Thorin zgodził się przyjąć posłów na czele których stał Bard i zakapturzony starzec. Nie zmienił swego zdania, co do podziału złota. Zobaczył jednak, że mają Arcyklejnot Thraina. Bilbo przyznał się, że to on im go zaniósł. Thorin podniósł hobbita z zamiarem roztrzaskania go o skały. Wówczas ujawnił się Gandalf. Bilbo przypomniał, że mógł ze skarbca wybrać cokolwiek chciał – wybrał Arcyklejnot i rozporządził nim według swojej woli. Thorin zgodził się oddać za niego czternastą część skarbów, jednak chciał wykorzystać wojska Daina do odbicia Arcyklejnotu bez okupu. Biblbo pożegnał się z krasnoludami.

Nazajutrz pod Samotną Górę dotarły wojska Daina. W obozie elfów i ludzi ogłoszono bojowy alarm. Krasnoludy wysłały swych przedstawicieli. Bard nie zdecydował się jednak, by ich przepuścić. Wiedział, że wówczas twierdza mogłaby bronić się miesiącami, a Thorin nie wydałby złota. Gdy król elfów naradzał się z Bardem krasnoludy uderzyły. W tej chwili jednak zapanowała wielka ciemność. Rozpętała się burza. Gandalf stanął między atakującymi wojskami i wskazał, że z północy naciera potężna armia goblinów pod wodzą Bolga wraz z wilkami i wargami. Zaprosił Daina na naradę.

Zaczęła się nieoczekiwana bitwa pięciu armii. Po jednej stronie walczyły gobliny i dzikie wilki, po drugiej elfy, krasnoludy i ludzie. Po śmierci Wielkiego Goblina jego poddani z różnych krain gromadzili się pod Wielką Górą Gundabad i ruszyły na południe w stroną Samotnej Góry, by zemścić się na krasnoludach. W obliczu ich najazdu wszelkie spory poszły w zapomnienie. Postanowiono wciągnąć wroga w pułapkę między dwiema wielkimi ostrogami skalnymi. Gobliny posuwały się szybko i po pokonaniu przednich straży runęła w stronę doliny. Bilbo już na początku bitwy nałożył na palec pierścień.

Pierwsze uderzyły elfy, potem krasnoludy Daina, a za nimi ludzie z mieczami. Przełamali opór, jednak atak nastąpił z drugiej strony Góry. Pod wieczór Główna Brama runęła, a gobliny zaatakowała drużyna Thorina. Wrogowie pierzchali przed nimi. Nadzieja wstąpiła w walczących i zaatakowali ze zdwojoną siłą. Gwardia Bolga pozostawała jednak niezwyciężona, a Thorinowi brakowało wojsk. Atak zmienił się w obronę. Bilbo z Króczego Wzgórza z niepokojem patrzył na losy bitwy. Nagle, w promieniach zachodzącego słońca zauważył Orły i zaczął o tym krzyczeć. Trafiony kamieniem stracił przytomność.
Rozdział 18. Droga powrotna

Gdy Bilbo się ocknął w powietrzu panowała żałoba. Nie było jednak żywych goblinów. Zauważył jakiegoś człowieka i dopiero wówczas uświadomił sobie, że wciąż ma na palcu pierścień. Człowiek pomógł mu dotrzeć do obozu. Przywitał go Gandalf i zaprowadził do umierającego Thorina. Król spod Góry cofnął wszystkie słowa i nazwał hobbita przyjacielem. Jego odejście było wielką stratą. Bilbo dowiedział się o dalszym przebiegu bitwy. Orły już od dawna wiedziały, że gobliny coś szykują. Strąciły ich wojska ze wzgórz i oswobodziły Samotną Górę. W ostatniej godzinie pojawił się Beorn w skórze niedźwiedzia i w bojowym szale gromił wrogie oddziały. Powalił też Bolga, a wówczas gobliny rozpierzchły się gonione przez zwycięskie wojska. Wyginęło ich trzy czwarte, a w górach zapanował spokój.

Bilbo chciał szybko wracać do domu, jednak pozostał jeszcze kilka dni. Thorina pochowano pod Górą wraz z Arcyklejnotem i mieczem Orkristem. Królem pod Górą obwołano Daina. Z drużyny zginęli Kili i Fili, osłaniając swego wodza. Bard otrzymał czternastą część skarbów, z których część oddał ludziom z Miasta nad Jeziorem. Króla elfów wynagrodził szmaragdami. Dain zaproponował Bagginsowi wielką część skarbów, ten jednak odmówił, nie mając jak ich przewieść do Hobbitonu. Przyjął dwie małe skrzynki – ze złotem i ze srebrem. Bilbo pożegnał się z krasnoludami i ruszył w drogę powrotną.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10  

Szybki test:

U Elronda w Rivendell drużyna Thorina spędziła:
a) dwa dni
b) dwa tygodnie
c) osiem dni
d) tydzień
Rozwiązanie

Bilbo Baggins podczas wyprawy miał pełnić rolę:
a) włamywacza
b) złodzieja
c) kucharza
d) zawalidrogi
Rozwiązanie

Dla Thorina najcenniejszym skarbem w Samotnej Górze był:
a) Berło Throra
b) Arcylkejnot Thraina
c) Naszyjnik Teodora
d) Pierścień Thraina
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Hobbit, czyli tam i z powrotem - streszczenie szczegółowe
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - szczegółowy plan wydarzeń
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - streszczenie w pigułce
Charakterystyka bohaterów - „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
Motywy literackie w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - narracja i kompozycja
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - problematyka
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - główne wątki powieści
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - czas akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - geneza
John Ronald Reuel Tolkien - biografia
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies