Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Hobbit, czyli tam i z powrotem

Charakterystyka plemion w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”

Elfy wysokie – najszlachetniejsze wśród elfów. Należały do starożytnych rodów, które walczyły w zamierzchłych czasach. Należał do nich Elrond i elfy zamieszkujące dolinę Rivendell. Dużo wiedziały i były specjalistami od wszelkich nowin, które szerzą się wśród nich bardzo szybko. Lubiły przekomarzać się z krasnoludami, a nawet kpić z ich długich bród. Znane były z pięknego śpiewu i gościnności.

Leśne elfy – nie były złe, ale miały tę wadę, że nie ufały nieznajomym. Znane były ze sego pięknego śpiewu. Chociaż rozporządzały potężną magią, zawsze były bardzo ostrożne. Różniły się wyraźnie od elfów z zachodu, zwanych wysokimi – były groźniejsze i mniej mądre. Większość pochodziła od starożytnych plemion, które nigdy nie przebywały na zachodzie i nie znały wróżek. Na Szerokim Świecie elfy leśne przesiadywały w półmroku przed wzejściem słońca i księżyca, potem zaś wędrowały po lasach rosnących w tej stronie, gdzie słońce wschodzi. Najbardziej lubiły skraj puszczy, stąd bowiem mogły niekiedy wymykać się na łowy lub robić wycieczki na otwarte tereny przy świetle księżyca i gwiazd. Zawsze były elfami, to znaczy dobrymi istotami. Król elfów miał tę słabość, że kochał się w skarbach, szczególnie w srebrze i białych drogich kamieniach; a choć miał wielkie bogactwa, pragnął je pomnożyć, bo wciąż jeszcze nie dorównywał innym starodawnym władcom elfów. Lud jego nie trudził się w kopalniach, nie kuł kruszców, nie wyrabiał klejnotów, nie zajmował się też wiele ani handlem, ani uprawą ziemi. Elfy leśne uzbrojone były w łuki i oszczepy. Uwielbiały wino, jednak w ich krainie nie rosła winorośl, więc musiały je importować od elfów z południa.

Ludzie - zamieszkiwali w Mieście nad Jeziorem (Esgaroth). Zajmowali się handlem z elfami, które transportowały towary takie jak wino, czy masło Leśną Rzeką, która wpływała do Długiego Jeziora. Czasy ich świetności minęły wraz z upadkiem miasta Dal. Przedstawicielem ludzi był Bard, potomek władcy miasta Dal, Goriona. Po zniszczeniu miasta przez smoka Smauga ludzie zażądali od Thorina, potomka Króla spod Góry, odszkodowania.


Smoki – kradły złoto i klejnoty ludziom, elfom i krasnoludom. Strzegły swych łupów do ostatniego tchu. Smoki nie umierały, chyba że ktoś je zabił. Nie potrafiły jednak cieszyć się swymi skarbami, nie korzystały z nich. Nie potrafiły także wytwarzać drogocennych przedmiotów ze złota i klejnotów. Zwyczajem smoków było spanie na górze skarbów. Napadały także na mieszkańców i pożerały dziewice. Żaden smok w świecie nie potrafił oprzeć się urokowi zagadek i każdy tracił sporo czasu, próbując je rozwiązać.

Pająki – olbrzymich rozmiarów pajęczaki. W ciemnościach można było zobaczyć tylko blask ich oczu. Były wstrętne. Mroczna Puszcz, w której mieszkały, zasnuta była ich pajęczynami. Żywiły się wszystkim, co wpadło w ich sieci. Uwięziły większość krasnoludów, by ich zjeść, jednak bały się Żądełka Bilba i wiele z nich poległo od trafnych ciosów miecza hobbita.

strona:    1    2  


Szybki test:

Wargowie to gatunek:
a) orłów
b) wilków
c) goblinów
d) pająków
Rozwiązanie

Krasnoludom z Żelaznych Wzgórz przewodził:
a) Thorin
b) Dain
c) Thrain
d) Thror
Rozwiązanie

Gobliny produkowały:
a) przedmioty ze złota
b) narzędzia i broń
c) zabawki dla dzieci
d) instrumenty muzyczne
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Hobbit, czyli tam i z powrotem - streszczenie szczegółowe
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - skrócony plan wydarzeń
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - szczegółowy plan wydarzeń
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - streszczenie w pigułce
Hobbici - charakterystyka
Charakterystyka plemion w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
Bilbo Baggins - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów - „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - problematyka
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - główne wątki powieści
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - miejsce akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - czas akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - geneza
Motywy literackie w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” jako powieść fantastyczna
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - narracja i kompozycja
John Ronald Reuel Tolkien - biografia
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies