Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Hobbit, czyli tam i z powrotem

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - miejsce akcji

Akcja powieści Tolkiena rozgrywa się w fantastycznym świecie Śródziemiu.

Hobbiton - wioska leżącą przy drodze z Little Delving do Mostu Kamiennych Łuków na Brandywinie. Jest jedną z najstarszych miejscowości w Shire, kraju rzeczy bezpiecznych i wygodnych. Większość mieszkańców Hobbitonu stanowiła rodzina Bagginsów. Hobbiton był również zamieszkany przez rodzinę Gamgee. Większość budynków w Hobbitonie mieściła się w południowej części wioski. Były to głównie domy mieszkalne hobbitów, które znajdowały się po obu stronach Drogi nad Wodą. Aby pójść do północnej części wioski trzeba przejść przez Most nad Wodą. W Hobbitonie znajdował się Pagórek przy którym mieszkał Bilbo Baggins. Jak każdy hobbit zamieszkiwał w podziemnej norze, jednak jego lokum było wyjątkowo okazałe:
nora hobbita, a to znaczy: nora z wygodami. Miała drzwi doskonale okrągłe jak okienko okrętowe, pomalowane na zielono, z lśniącą, żółtą mosiężną klamką, sterczącą dokładnie pośrodku. Drzwi prowadziły do hallu, który miał kształt rury i wyglądał jak tunel: był to bardzo wygodny tunel, nie zadymiony, z boazerią na ścianach i chodnikiem na kafelkowej podłodze; nie brakowało tu politurowanych krzeseł ani mnóstwa wieszaków na kapelusze i płaszcze, bo hobbit bardzo lubił gości. Tunel wił się w skrętach, wił się i wił, wdrążając się głęboko, choć wcale nie prostą drogą, we wnętrze pagórka – a raczej: Pagórka, bo tak go nazywano w promieniu wielu mil – a mnóstwo okrągłych drzwiczek otwierało się to po jednej, to po drugiej jego stronie. Hobbici nie uznają schodów. Sypialnie, łazienki, piwnice, spiżarnie (mnóstwo spiżarni!), garderoby (hobbit miał kilka pokoi przeznaczonych wyłącznie na ubrania), kuchnie, jadalnie – wszystko mieściło się na tym samym piętrze, a nawet wzdłuż tego samego korytarza. Najparadniejsze pokoje znajdowały się z lewej strony (patrząc od wejścia), ponieważ tylko te miały okna, głęboko osadzone, okrągłe okna z widokiem na ogród, a dalej na łąki zbiegające w dół ku rzece.

Góry Mgliste – nieprzyjazne wzgórza położone już za granicą Dzikich Krajów. Rozpanoszyły się tam gobliny i wilki. Swoje siedziby miały we wnętrzu gór. Budowały tam tunele, korzystały też z jaskiń. W ich podziemnym państwie mieszkał także Gollum. Przeprawa przez góry była niebezpieczna. Po zachodniej stronie znajdowała się przyjazna dolina Rivendell. Na dalekiej północy wznosił się ostatni szczyt Gór Mglistych: Góra Gundabad, gdzie na wyprawę do Samotnej Góry zebrały się gobliny.


Rivendell – dolina wśród nieprzyjaznych Gór Mglistych, siedziba Elronda. Znajdował się tam Ostatni Przyjazny Dom. W gościnnej krainie słychać było zawsze śpiew elfów. Przez dolinę wiódł szlak drużyny Thorina, a następnie w drodze powrotnej odwiedził ją Gandalf z Bilbem.

Mroczna Puszcza – straszliwy ciemny i niebezpiecznym las, ciągnący się daleko na północ i na południe. Najrozleglejszy las na północnej półkuli. Wszystko w nim było dzikie, czarne, niesamowite. Na jej terenie niewiele było rzeczy nadających się do jedzenia, Znajdował się tam strumień, czarny i bystry, który przecinał ścieżkę. Woda w nim była zaczarowana, nie można było z niej pić, ani się w niej zanurzać, ponieważ powodowało to śpiączkę i utratę pamięci. Pod żadnym pozorem nie można było schodzić ze ścieżki biegnącej przez las. Puszczę zamieszkiwały krwiożercze wielkie pająki, które swe sieci rozsnuły na całych leśnych połaciach. W części północnej przez Puszczę płynęła Leśna Rzeka, która spływała z Gór Szarych do Długiego Jeziora. Nieopodal miejsca w którym wypływała z lasu wpadał do niej potok, nad którego źródłem znajdowała się skalna siedziba Leśnych Elfów. Puszczę zamieszkiwały jelenie, czarne wiewiórki i czarne motyle.


Jezioro Długie – wpadała do niego Rzeka Leśna. Szerokie ujście z obu stron zamykały jak brama urwiste skały, a u ich stóp ciągnął się pas wybrzeża wysypany żwirem. Długie Jezioro przypominało morze. Było tak szerokie, że przeciwległy brzeg wydawał się daleki i mały, a tak długie, że północnego końca, wysuniętego w kierunku Góry, nie można było dostrzec. Znajdowało się na nim Miasto na Jeziorze, którego mieszkańcy zajmowali się handlem.

strona:    1    2  


Szybki test:

Mieszkańcy Hobbitonu żyli zazwyczaj w:
a) willach
b) na bagnach
c) norach
d) w ziemiankach
Rozwiązanie

Miasto na Jeziorze zwane było inaczej:
a) Esgaroth
b) Gamble
c) Dale
d) Silmarillion
Rozwiązanie

Rivendell było położone na terenie:
a) Samotnej Góry
b) Żelaznych Wzgórz
c) Mrocznej Puszczy
d) Gór Mglistych
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
Hobbit, czyli tam i z powrotem - streszczenie szczegółowe
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - skrócony plan wydarzeń
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - szczegółowy plan wydarzeń
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - streszczenie w pigułce
Hobbici - charakterystyka
Charakterystyka plemion w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
Bilbo Baggins - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów - „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - problematyka
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - główne wątki powieści
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - miejsce akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - czas akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - geneza
Motywy literackie w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” jako powieść fantastyczna
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - narracja i kompozycja
John Ronald Reuel Tolkien - biografia
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies