Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Szatan z siódmej klasy

Kornel Makuszyński - biografiaKornel Makuszyński urodził się 8 stycznia 1884 w Stryju. Był siódmym dzieckiem i jedynym synem Edwarda, pułkownika Armii Austriackiej, pisarza gminnego kancelarii urzędu w Brzozowie koło Krosna, urzędnika galicyjskiego oraz Julii z Ogonowskich. Uczęszczał do IV Gimnazjum im. Jana Długosza we Lwowie. Mieszkał wówczas w dzielnicy Kleparów i utrzymywał się z dawania korepetycji. Utwory poetyckie zaczął tworzyć w wieku czternastu lat, a ich pierwszym recenzentem był Leopold Staff, którego przyszły pisarz poznał w jednej z lwowskich cukierni na Skarbkowskiej. Pierwsze z nich ukazały się w dodatku „Słowa Polskiego” wydawanego pod redakcją Jana Kasprowicza w 1900 roku. Makuszyński został redaktorem tego pisma cztery lata później. Pisywał głównie recenzje teatralne. Pierwszą książkę „Połów gwiazd” wydał w roku 1908.

Po ukończeniu gimnazjum studiował polonistykę i romanistykę na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Lwowskiego. Podróżował wówczas do Rosji, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Belgii, Holandii, Anglii wraz z Janem Kasprowiczem, Staffem i Władysławem Orkanem). Należał do Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Literatów i Artystów Polskich we Lwowie, w ramach którego w 1907 został członkiem wydziału. Nauki pobierał także w Paryżu – studiował literaturę francuską na Sorbonie (1908-1910). W 1911 Makuszyński poślubił pochodzącą z rodu szlacheckiego von Baysen-Bażeński Emilię.

Podczas pierwszej wojny światowej został zesłany w głąb Rosji, gdzie przebywał do 1918 roku. Dzięki pomocy rodziny i przyjaciół w 1915 roku przeniósł się do Kijowa, gdzie został prezesem miejscowego Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich oraz kierownikiem literackim kijowskiego Teatru Polskiego. W roli pisarza dla najmłodszych zadebiutował w 1916 r. wydając „Bardzo dziwne bajki”. Po odrodzeniu się państwa polskiego Makuszyński zamieszkał w Warszawie. W latach 1920-1924 był redaktorem oraz krytykiem literackim i teatralnym „Rzeczpospolitej”, współpracując jednocześnie jako sprawozdawca teatralny z innymi czasopismami („Warszawianką”, a następnie z „Ilustrowanym Kurierem Codziennym”). Pisał felietony do „Kuriera Warszawskiego”, a także wydawał książki. Wraz z żoną kilka miesięcy w roku spędzał w Zakopanem. Odwiedzał też rodzinne strony żony – majątek jaj brata na Litwie. Po śmierci żony w 1926 roku zerwał związki z Kresami. Powtórnie ożenił w sierpniu 1927 ze śpiewaczką Janiną Gluzińską.W roku 1926 otrzymał państwową nagrodę literacką za poemat „Pieśń o Ojczyźnie”, a także nagrodę Polskiej Akademii Literatury „Złoty Wawrzyn”. Za zasługi dla literatury został członkiem Polskiej Akademii Literatury (1937). W marcu 1931 zostało mu przyznane honorowe obywatelstwo Zakopanego. Największą popularnością wśród licznej twórczości artysty cieszyły się historyjki o Koziołku Matołku szukającym drogi do Pacanowa, do których rysunki stworzył Marian Walentynowicz (powstawały od 1933 roku). Do koziołka dołączyła Małpka Fiki Miki i Murzynek Goga Goga. Makuszyński był także autorem cyklu historyjek słowno-obrazkowych osnutych wokół polskich legend: „O wawelskim smoku”, „Wanda leży w naszej ziemi”, „Za króla Piasta Polska wyrasta”. W „okresie warszawskim” jego twórczości powstały takie utwory dla dzieci i młodzieży, jak: „Bezgrzeszne lata”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Panna z mokrą głową”, „Wielka brama”, „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”, „Szaleństwa panny Ewy”, „Wyprawa pod psem”.

Pisarz wielokrotnie wyjeżdżał do Zakopanego, a wiele ze swych publikacji poświęcił sprawom zakopiańskim, patronował wielu komitetom organizacyjnym zawodów narciarskich, konnych, samochodowych. Współpracował z licznymi pismami i periodykami zakopiańskimi. Z jego inicjatywy na stokach Gubałówki powstało sanatorium dla młodzieży.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie w pigułce
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie szczegółowe
„Szatan z siódmej klasy” - plan wydarzeń
Język „Szatana z siódmej klasy”
Kompozycja i narracja „Szatana z siódmej klasy”
Problematyka „Szatana z siódmej klasy”
Główne wątki „Szatana z siódmej klasy”
„Szatan z siódmej klasy” - wyjaśnienie tytułu
„Szatan z siódmej klasy” - czas i miejsce wydarzeń
Kornel Makuszyński - biografia
„Szatan z siódmej klasy” - cytaty
Bohaterowie
Profesor Gąsowski - charakterystyka
Adam Cisowski - charakterystyka
„Szatan z siódmej klasy” - bohaterowiePartner serwisu:

kontakt | polityka cookies