Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Szatan z siódmej klasy

Kompozycja i narracja „Szatana z siódmej klasy”Powieść „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego została opublikowana drukiem w roku 1937. Jest to powieść skierowana do młodzieży, jej główny bohater to młody człowiek uczeń siódmej klasy, z którym młodzi czytelnicy mogą się utożsamić. Powieść jest napisana lekko i zawiera przesłanie, że dobro zawsze zwycięży zło.

Utwór składa się z trzynastu rozdziałów, zatytułowanych w sposób zagadkowy, żartobliwy, bądź zawierający zagadkę. Zawiązanie akcji następuje podczas rozmowy Cisowskiego z profesorem Gąsowskim i jego bratanicą Wandą o dziwnych wypadkach w Bejgole. Już wówczas, patrząc w fiołkowe oczy panny Wandy, bohater decyduje się na spędzenie wakacji na Litwie. Akcja toczy się wartko i następują częste, nieprzewidziane zwroty akcji. Głównym wątkiem jest rozwiązanie przez Cisowskiego zagadki Francuza, który w Bejgole był przed wielu laty. Można wyróżnić kilka momentów kulminacyjnych. Rozwiązanie akcji następuje wraz z odkryciem prawdziwego skarbu przez Adasia i Gąsowskich.

Powieść Makuszyńskiego skonstruowana została na zasadach rządzących powieścią detektywistyczną. Mamy więc w osobie głównego bohatera – domorosłego detektywa znanego z rozwiązywania wielu zagadek w niekonwencjonalny sposób. Śledzimy też zagadkowe wydarzenia w Bejgole, a potem stopniowe dochodzenie do odkrycia prawdy, która często wychodzi na jaw przez przypadek. Czytelnik cały czas trzymany jest w napięciu i do końca nie wie, jaki skarb ukrył żołnierz napoleońskiej armii. Cisowski przeżywa wiele perypetii, jest ranny i omal nie traci życia. Konsekwentnie analizuje fakty i dąży „po nitce do kłębka”. Ostatecznie zwycięża dobro, a zagadka sprzed lat zostaje rozwikłana. Opisy przeplatane z wartkimi, pełnymi humoru dialogami.

Narracja „Szatana z siódmej klasy” jest trzeci osobowa. Występuje narrator wszechwiedzący – zna myśli, uczucia, przeszłość bohaterów. Przywołuje wspomnienia głównej postaci z przeszłości – romanse, konflikty z rodzeństwem. Wie także, co wydarzyło się podczas wojen napoleońskich i powstania styczniowego (retrospekcje). Oprócz normalnego toku fabuły w utworze przytoczone zostają wspomnienia księdza Koszyczka, list Kamila de Beriera, a także ostrzegający, zaszyfrowany list Adama Cisowskiego. Mamy też do czynienia z zagadkami pozostawionymi przez francuskiego wojaka. Autor przywołuje także bohaterów swojej książki „Złamany miecz”. Adaś Cisowski spotyka ich podczas swej wędrówki wokół Bejgoły. Są członkami zastępu obozującego nieopodal głównego miejsca akcji.


Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie w pigułce
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie szczegółowe
„Szatan z siódmej klasy” - plan wydarzeń
Język „Szatana z siódmej klasy”
Kompozycja i narracja „Szatana z siódmej klasy”
Problematyka „Szatana z siódmej klasy”
Główne wątki „Szatana z siódmej klasy”
„Szatan z siódmej klasy” - wyjaśnienie tytułu
„Szatan z siódmej klasy” - czas i miejsce wydarzeń
Kornel Makuszyński - biografia
„Szatan z siódmej klasy” - cytaty
Bohaterowie
Profesor Gąsowski - charakterystyka
Adam Cisowski - charakterystyka
„Szatan z siódmej klasy” - bohaterowiePartner serwisu:

kontakt | polityka cookies