Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Szatan z siódmej klasy

„Szatan z siódmej klasy” - czas i miejsce wydarzeńAkcja powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” rozpoczyna się w Warszawie w jednej z warszawskich szkół podczas lekcji historii prowadzonej przez profesora Gąsowskiego. Następnie przenosimy się m. in. do domu Adama Cisowskiego oraz domu profesora Gąsowskiego, które także znajdują się na terenie Warszawy.

Kolejna odsłona powieści toczy się w położonym na wileńszczyźnie majątku rodziny Gąsowskich – Bejgole. Dwór oddalony był od wszelkich komunikacyjnych szlaków. Stary ponadtrzystuletni dom zamieszkuje tam Iwo Gąsowski z żoną i córką Wandą. Majątek otoczony jest ogrodem, zaś nieopodal znajduje się dom ogrodnika, w którym mieszkał onegdaj ranny Francuz. Otoczenie domu opisuje autor, wspominając, że Cisowski:
[…] zwiedził park, zapuszczony i zielono kosmaty, przecięty leniwym strumieniem; obejrzał gospodarskie budynki, połatane jak stary but, chylące się ku upadkowi, a obszerne jak brzuch żarłoka. Szara, zblakła bieda wyglądała z każdego kąta. Porykujący i chrząkający inwentarz był nieliczny i miał skłonność do melancholii. Nad całym obejściem zwisała znużona i w letnim upale usmażona ospałość. Nawet dwa młode koguty, które porwały się do bijatyki, czyniły to bez entuzjazmu. Gospodarski teren zasypany był płowym kurzem, zaśmiecony słomą i zeschłym nawozem.

Ponadto natkniemy się na opis dworu Gąsowskich:
Dom był stary, niski i rozległy. Dwie drewniane kolumienki u wejścia z niechętnym trudem podtrzymywały skrzywiony daszek. Zdawało się, że ten dom dlatego tylko nie zapada się w zachłanną i wszystko grzebiącą ziemię, bo go podtrzymuje gęstwa dzikiego wina, co wszystkie zalegało ściany i usiłowało zasłonić okna. Pod okapem gnieździła się czereda jaskółek, wychowująca gorliwie młode, niezmiernie żarłoczne i równie pyskate pokolenie. […]Nad gankiem sterczała nadbudówka, dwoma ślepiami okien patrząca na zielony, boży świat; […].

Poznajemy także otoczenie Bejgoły – stację kolejową, dwory pani Niemczewskiej w Wiliszkach oraz pana Rozbickiego w Głodówce. Ponadto obserwujemy stary dom w Żywotówce, gdzie swą siedzibę mają opryszkowie i gdzie trzymają w piwnicy więźniów – Adasia i Francuza. Biały dom stał na niewielkim wzniesieniu nad wodą. Przed nim rosły wyniosłe drzewa. Dom stał w odosobnieniu, za drzewami jednak bieliły się inne zabudowania.
Nieopodal, za niewielkim jeziorem znajduje się obozowisko harcerskie Burskiego. Zaglądamy także na starą plebanię księdza Kazuro oraz do stodoły leśnika, gdzie nocuje Adaś podczas swej samotnej wyprawy. Akcja książki Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” toczy się w na przełomie czerwca i lipca 1937 roku. Akcja rozpoczyna się w czwartkowy dzień, w którym doszło do pomyłki profesora Gąsowskiego podczas odpytywania uczniów i trwa około dwóch miesięcy. Autor przenosi również dwukrotnie akcję książki w przeszłość, a dokładnie w rok 1813, kiedy do wsi Bejgoły do majątku państwa Gąsowskich przychodzą dwaj francuscy żołnierze, którzy wracają do domu po klęsce Napoleona pod Moskwą, oraz w rok 1863 w okres powstania styczniowego, kiedy na probostwo powstańcy przynoszą rannego na drzwiach z domku ogrodnika z majątku Gąsowskich.

Szybki test:

Cisowski uczęszczał do gimnazjum w:
a) Lwowie
b) Krakowie
c) Wilnie
d) Warszawie
Rozwiązanie

Akcja powieści Makuszyńskiego o bystrym Cisowskim toczy się:
a) jesienią
b) zimą
c) wiosną
d) latem
Rozwiązanie

Bandyci pragnący zdobyć skarb Francuza zaszyli się w:
a) Żywotówce
b) Głodówce
c) Wilnie
d) Bejgole
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie w pigułce
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie szczegółowe
„Szatan z siódmej klasy” - plan wydarzeń
Język „Szatana z siódmej klasy”
Kompozycja i narracja „Szatana z siódmej klasy”
Problematyka „Szatana z siódmej klasy”
Główne wątki „Szatana z siódmej klasy”
„Szatan z siódmej klasy” - wyjaśnienie tytułu
„Szatan z siódmej klasy” - czas i miejsce wydarzeń
Kornel Makuszyński - biografia
„Szatan z siódmej klasy” - cytaty
Bohaterowie
Profesor Gąsowski - charakterystyka
Adam Cisowski - charakterystyka
„Szatan z siódmej klasy” - bohaterowiePartner serwisu:

kontakt | polityka cookies