„Marcin Kozera” - streszczenie - strona 5
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Marcin Kozera

„Marcin Kozera” - streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

„Jeszcze jeden mazur dzisiaj,
nim dzionek zaświta.
Czy pozwoli panna Krysia? –
mÅ‚ody żoÅ‚nierz pyta…”.


Dalej w pieśni mowa była o radosnym tańcu żołnierza i panny Krysi, zakończonym nagłym dźwiękiem pobudki wzywającego go do boju. Wówczas bohater przedstawienia z żalem musiał pożegnać się z dziewczyną i ze szczęśliwym sercem udać się na służbę.

Nauczycielka rozdzieliÅ‚a wÅ›ród dzieci role z pieÅ›ni. Nie uwzglÄ™dniÅ‚a w tym Marcina. Kilkoro dzieci miaÅ‚o w gÅ‚Ä™bi sceny zataÅ„czyć mazurka, Wicek i Felek odegrać bitwÄ™ za scenÄ…, a Stefan zatrÄ…bić na pobudkÄ™. Gdy uczniowie zaczÄ™li prosić paniÄ… o obsadzenie Kozery w roli uÅ‚ana ta nazwaÅ‚a go maÅ‚ym Anglikiem i zapytaÅ‚a o chęć wcielenia siÄ™ w postać. Marcin zgodziÅ‚ siÄ™ bez wahania. RolÄ™ panny Krysi powierzono dziewczynce o tym samym imieniu, choć graÅ‚a już rolÄ™ anioÅ‚a. Marcin bardzo siÄ™ ucieszyÅ‚ z pomyÅ›lnego obrotu sprawy. Od tej pory w facjatce zbierali siÄ™ pan Koskowski – krawiec, który przewÄ™drowaÅ‚ pół Å›wiata, znaÅ‚ kilka jÄ™zyków i mówiÅ‚ bardzo zabawnie, pani Halina – znajoma nauczycielka oraz dzieci biorÄ…ce udziaÅ‚ w spektaklu. Wszyscy zajÄ™ci byli szyciem kostiumów. Najlepiej z chÅ‚opców wychodziÅ‚o to Marcinowi.

OglÄ…dajÄ…c dekoracjÄ™ sali Kozera byÅ‚ zdumiony. Nieustannie pytaÅ‚ paniÄ… czy scenografia przypomina PolskÄ™. Za każdym razem otrzymywaÅ‚ twierdzÄ…cÄ… odpowiedź. DowiadywaÅ‚ siÄ™, że granatowy perkal na Å›cianie oznaczaÅ‚ niebo zimowej nocy, a żółte pluskiewki – roje gwiazd. Z kolei rozÅ‚ożony na deskach biaÅ‚y materiaÅ‚ symbolizowaÅ‚ Å›nieżne pola. Dzieci dowiedziaÅ‚y siÄ™, że w tym czasie w Polsce panowaÅ‚a zima i sypaÅ‚ Å›nieg. GranicÄ™ nieba i pola wyznaczaÅ‚ las i zrobione z kolorowych materii Å›wiateÅ‚ka wsi.

W tym czasie Kozera zapytał nauczycielkę kim jest: Anglikiem czy Polakiem. Usłyszał od niej, że najważniejsze jest by, gdy zajdzie potrzeba, był dzielnym człowiekiem. Wówczas pozna odpowiedź na swoje pytanie.

Przedstawienie

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia odbyło się przedstawienie jasełek. Wśród przybyłych byli Polacy z dzielnicy robotniczej, polscy studenci z Oxfordu, a także bogaci Polacy z zachodniej części Londynu, ubrani w ciepłe futra.
Rozpoczęło siÄ™ przedstawienie. Dzieci zaczęły Å›piewać pieÅ›ni, a pani graÅ‚a na pianinie ukrytym za dekoracjÄ… ze Å›wierków. Rodzice siedzÄ…cy na widowni rozpoznali wÅ›ród wystÄ™pujÄ…cych swoje pociechy, byli dumni i zachwycali siÄ™ kostiumami. Jedynie ojciec Marcina czekaÅ‚ jeszcze na wystÄ™p syna. W koÅ„cu pojawiÅ‚a siÄ™ Krysia z Marcinem przebranym za uÅ‚ana. Choć dzieci szeptaÅ‚y, aby zaczÄ…Å‚ taÅ„czyć z koleżankÄ… (takÄ… miaÅ‚ rolÄ™), on staÅ‚ nieruchomy, wyprężony na baczność i stremowany. Dziewczynka także nie taÅ„czyÅ‚a. Stali sztywno trzymajÄ…c siÄ™ za rÄ™ce. Dopiero na okrzyk Stefana: „Do broni!” otrzÄ…sÅ‚ siÄ™, uklÄ™knÄ…Å‚ i pocaÅ‚owaÅ‚ towarzyszkÄ™ w rÄ™kÄ™, z oczu pÅ‚ynęły mu Å‚zy.

Po spektaklu obce kobiety zasypywaÅ‚y Marcina pytaniami w jÄ™zyku polskim, ale on nie rozumiaÅ‚ ich sensu. ByÅ‚o mu bardzo wstyd. ZapÅ‚akany pobiegÅ‚ do szatni, zdarÅ‚ z siebie żoÅ‚nierskÄ… kurtkÄ™, w wielkiej wÅ›ciekÅ‚oÅ›ci porozrzucaÅ‚ pÅ‚aszcze kolegów. Gdy pani chwyciÅ‚a go za rÄ™ce i zapytaÅ‚a, o co chodzi, krzyknÄ…Å‚: „(…) tam do mnie mówili, a ja nie rozumiaÅ‚em. StaÅ‚em jak baran. Nie chcÄ™ takiego udawania! Oni myÅ›leli, że ja to wy! Å»e ja to wszystko umiem, rozumiem! A ja jak papuga! To oszustwo! To podÅ‚ość! Mam taÅ„czyć, a nie umiem mówić”.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia odbyło się przedstawienie jasełek. W dużej sali Domu Towarzystwa Polskiego ściany zastawione były wielkimi świerkowymi gałęziami roztaczającymi w koło zapach lasu. Wśród przybyłych byli Polacy z dzielnicy robotniczej, polscy studenci z Oxfordu, a także bogaci Polacy z zachodniej części Londynu, ubrani w ciepłe futra. Ponieważ na scenie nie było kurtyny, goście od razu zobaczyli świetlne gwiazdy połyskujące na dekoracji.

strona:    1    2    3    4    5    6    7  

Szybki test:

Kozera w przedstawieniu występował w roli:
a) szwoleżera
b) ziemianina
c) szlachcica
d) ułana
RozwiÄ…zanie

Budynek w którym odbywały się lekcje polskiego pomalowany był na kolor przypominający:
a) czekoladÄ™
b) kawÄ™ z mlekiem
c) bawarkÄ™
d) kakao
RozwiÄ…zanie

Biały materiał będący elementem dekoracji na przedstawieniu symbolizował:
a) łany zboża
b) fragment flagi polskiej
c) jaśniejące niebo
d) śnieżne pola
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Biografia Marii DÄ…browskiej
„Marcin Kozera” - streszczenie
Czas i miejsce akcji opowiadania „Marcin Kozera”
Streszczenie „Marcina Kozery” w piguÅ‚ce
Charakterystyka Marcina Kozery
Problematyka opowiadania „Marcin Kozera”
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Marcina Kozery”
„Marcin Kozera” jako przykÅ‚ad opowiadania
TÅ‚o historyczne w opowiadaniu „Marcin Kozera”
Motywy literackie w opowiadaniu „Marcin Kozera”
Plan wydarzeÅ„ opowiadania „Marcin Kozera”
Kalendarium twórczości Marii Dąbrowskiej
Cytaty z utworów Marii Dąbrowskiej
Najważniejsze cytaty z opowiadania „Marcin Kozera”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies