Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Szatan z siódmej klasy

„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie szczegółowe

Autor: Jakub Rudnicki

VIII. Umarli piszą listy

Na naradzie profesor i Wanda pocieszali Cisowskiego. Młody detektyw zastanawiał się, co teraz pocznie szajka, czy quasi-malarz przekaże Francuzowi skradzione dokumenty. Profesor powątpiewał w prawdziwość całej historii. Do dworu przyjechał nieznajomy gość i chciał się widzieć z gospodarzem. Okazało się, że jest to komornik, którego nie obchodziły drzwi. Okazało się, że Bejgoła jest całkowicie zadłużona. Profesor poprosił mężczyznę do siebie i odwlekł egzekucję. Przy obiedzie wspomniał Adasiowi o nieporadności życiowej brata. Adaś wierzył, że przestępcy ich śledzą, dlatego postanowił odnaleźć ich kryjówkę. Długo przekonywał do tego historyka.

Wieczorem gospodarze żegnali Adasia, który dla zmylenia prześladowców zaaranżował swój wyjazd na pociąg. Noc spędził na stogu siana u leśniczego, a rankiem ruszył do miasteczka. Po drodze natknął się na bandę młodzików. Nazwiska członków grupy wydawały mu się znajome (czytał o nich w książce Makuszyńskiego „Złamany miecz”). Młodzież zaprosiła go na posiłek do majątku pani Niemczewskiej. Na miejscu dowiedział się, że do Niemczewskich jacyś obcy przybysze mieszkający w Żywotówce przynieśli list pisany po francusku, z prośbą o przetłumaczenie. Adaś zaoferował swą pomoc.

Po obiedzie powiedział córce Niemczewskich, że sam przetłumaczy stary list. Powoli, z trudem rozszyfrowywał krótki tekst. Był to list Kamila de Berier do brata. Prosił w nim o przybycie do Bejgoły i dawał tajemnicze wskazówki prowadzące do skarbu. Powoływał się na włoskie dzieło. Adaś domyślił się, że chodzi o „Boską komedię” Dantego Alighieri i dwa wersy z części „Piekło”. Wysłał jednego z urwisów do sąsiada – pana Rozbickiego i po pół godzinie otrzymał na piśmie wybrany fragment mówiący o napisie na drzwiach. Przetłumaczony list oddał gospodarzom. Wieczorem bawił wszystkich opowieściami przy kolacji. Gdy po tłumaczenie pojawił się mężczyzna, Adaś poznawszy w nim malarza, wymknął się za nim.
IX. „Nie pchaj palców między drzwi!”

Adaś z wielką ostrożnością śledził opryszka. Chciał się dowiedzieć, co zaszło w Żywotówce, gdzie ukrywali się przestępcy. Doszedł za fałszywym malarzem aż do domu. Nieopodal dostrzegł harcerski obóz. Wdrapał się na pobliskie drzewo i obserwował dwóch opryszków siedzących przy stole. Czytali list i rozprawiali nad nim. Udali się gdzieś na jakiś czas, potem powrócili, a następnie położyli się spać. Cisowski odnalazł niedaleko rozwalającą się budkę i także usnął.

W nocy obudziło go ujadanie trzech psów. Bał się wyjść z kryjówki. Zwierzęta zawołał garbaty mężczyzna. Pytał skąd w budzie wziął się Adaś. Szczekanie obudziło malarza i kościstego. Poznawszy z kim mają do czynienia zaprosili go w „gościnę”. Mężczyźni zaczęli przesłuchanie chłopca, który zdradził się, że zna list Francuza. Pragnęli złamać szyfr. Przeszukali Adasia i znaleźli kopię listu. Zaproponowali mu spółkę, jednak młody odmówił. Nakazali mu napisanie listu, który uspokajałby jego znajomych. Po napisaniu wiadomości został wtrącony do zatęchłej piwnicy.

X. Na dnie piwnicy i rozpaczy

Adaś zastanawiał się nad swym beznadziejnym położeniem. Nagle odkrył, że w pomieszczeniu, gdzie się znajduje jest ktoś jeszcze. Był to Francuz. Adaś opowiedział, co o nim wie, a obcokrajowiec potakiwał. Przyznał się, że wynajął do pomocy męty. Do lochu nadszedł chudy człowiek. Zaproponował Adasiowi, że w tajemnicy przed innymi uwolni go, jeśli ten powie mu wszystko, co wie. Cisowski przekazał mu kartkę z cytatem z Dantego. Chudzielec nie dotrzymał słowa i wyszedł. Francuz zdradził, że list znalazł w książce kupionej od pewnego antykwariusza. Zapragnął odnaleźć skarb, zgubiła go jednak chciwość.

Do piwnicy przyszedł garbaty z chlebem i mlekiem. Adaś swoją porcję oddał Francuzowi. Poprosił mężczyznę, by przewietrzył pomieszczenie. Garbaty zapowiedział, że wróci wieczorem. Więźniowie naradzali się, jednak nie znaleźli sposobu na uwolnienie się. Obejścia pilnowały psy, a drzwi były zaryglowane. Francuz usnął, a Adaś rozmyślał o swym położeniu. Zbudziły go grzmoty i błyskawice. Woda zaczęła wlewać się do piwnicy. Nagle Cisowski usłyszał jakieś głosy. Zaczął wzywać pomocy. Wkrótce uwolnili go harcerze, wśród których był Stach Burski. Pomogli także Francuzowi, a Adam postarał się o odzyskanie dokumentów z domu opryszków oraz pieniędzy obcokrajowca.

strona:    1    2    3    4    5    6  

Szybki test:

Drzwi z domu ogrodnika Adaś Cisowski odnalazł:
a) na plebanii
b) w szkole
c) w majątku sąsiadów Gąsowskich
d) w kościółku
Rozwiązanie

Kto chciał kupić majątek Gąsowskich?
a) Malarz
b) Francuz
c) Ksiądz proboszcz
d) Komornik
Rozwiązanie

Francuz wraz z Adasiem Cisowskim uciekli z piwnicy podczas:
a) zaćmienia słońca
b) pełni księżyca
c) burzy
d) bezksiężycowej nocy
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie w pigułce
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie szczegółowe
„Szatan z siódmej klasy” - plan wydarzeń
Język „Szatana z siódmej klasy”
Kompozycja i narracja „Szatana z siódmej klasy”
Problematyka „Szatana z siódmej klasy”
Główne wątki „Szatana z siódmej klasy”
„Szatan z siódmej klasy” - wyjaśnienie tytułu
„Szatan z siódmej klasy” - czas i miejsce wydarzeń
Kornel Makuszyński - biografia
„Szatan z siódmej klasy” - cytaty




Bohaterowie
Profesor Gąsowski - charakterystyka
Adam Cisowski - charakterystyka
„Szatan z siódmej klasy” - bohaterowie



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies