Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Szatan z siódmej klasy

Problematyka „Szatana z siódmej klasy”Powieść Kornela Makuszyńskiego to typowy utwór sensacyjny. Budowanie napięcia polega na ukazywaniu kolejnych kroków prowadzących głównego bohatera Adama Cisowskiego do rozwiązania zagadki. Bystry chłopak, dzięki nieprzeciętnej inteligencji i sile analitycznej dedukcji, a także szczęśliwemu przypadkowi dociera do rozwiązania zagadki, która swe korzenie ma podczas wojen napoleońskich. Poruszony tu zostaje problem wytrwałego dążenia do celu, wiary we własne zdolności i wykorzystania swych zdolności.

Adam Cisowski może stanowić wzór dla innych. To symbol idealnego młodzieńca, który oprócz niezwykłej przenikliwości i wiedzy, cieszy się sympatią otoczenia. Hołduje takim wartościom, jak przyjaźń, sprawiedliwość, wyrozumiałość. Koledzy bardzo go za to cenią. Jest wzorem postępowania – pozostaje jednak skromny i zawsze gotowy do pomocy. Ciekawie ukazany został także problem rodzącej się miłości między Wandą Gąsowską, a Adasiem Cisowskim. Młodzi są zauroczeni sobą. Napięcie miedzy nimi wciąż wzrasta, jednak szczęśliwy finał ich uczucie znajduje dopiero pod koniec powieści, gdy rozwiązana zostaje zagadka. Młodych nie interesują kosztowności – wreszcie mogą nacieszyć się sobą i swą młodością.

W szerszej perspektywie powieść pokazuje ścieranie się dobra ze złem. Po dobrej stronie stoi oczywiście główny bohater oraz rodzina Gąsowskich. Mimo że niektórzy z nich mają swe wady (Iwo nie potrafi zająć się majątkiem wciąż studiując matematyczne teorie) to jednak wszyscy budzą powszechną sympatię. PO przeciwnej stronie widzimy dwóch bandytów łasych na zdobycie skarbu pozostawionego przed laty przez Francuza. Są bezwzględni i nie cofają się przed niczym, by dopiąć swego. Zamykają w więzieniu swych przeciwników, grożą bronią, a nawet nie cofają się przed użyciem siły fizycznej. Nie mają skrupułów, lecz finalnie przegrywają – podczas kłótni w Wilnie wszczynają bójkę. Zostają aresztowani i okazuje się, że byli poszukiwani za inne przestępstwa.


Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie w pigułce
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie szczegółowe
„Szatan z siódmej klasy” - plan wydarzeń
Język „Szatana z siódmej klasy”
Kompozycja i narracja „Szatana z siódmej klasy”
Problematyka „Szatana z siódmej klasy”
Główne wątki „Szatana z siódmej klasy”
„Szatan z siódmej klasy” - wyjaśnienie tytułu
„Szatan z siódmej klasy” - czas i miejsce wydarzeń
Kornel Makuszyński - biografia
„Szatan z siódmej klasy” - cytaty
Bohaterowie
Profesor Gąsowski - charakterystyka
Adam Cisowski - charakterystyka
„Szatan z siódmej klasy” - bohaterowiePartner serwisu:

kontakt | polityka cookies