Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Szatan z siódmej klasy

„Szatan z siódmej klasy” - wyjaśnienie tytułuW intrygującym tytule powieści Kornel Makuszyński ukrył przezwisko głównego bohatera – Adama Cisowskiego, ucznia siódmej klasy jednego z warszawskich gimnazjów. Tytuł intryguje i budzi ciekawość na zasadzie kontrastu. Możemy zastanawiać się, jaki „szatan” może być uczniem siódmej klasy.

Przezwisko „szatan” nadaje Cisowskiemu nauczyciel historii – profesor Gąsowski po tym, jak bystry chłopak odkrywa jego metodę odpytywania, którą posługuje się nieprzerwanie od lat. Jest wściekły na ucznia, ponieważ zdaje sobie sprawę, że jego koledzy zamiast uczyć się historii wyznaczali trzech spośród siebie, którzy mieli być akurat pytani. Profesor jest szanowanym i lubianym nauczycielem m. in. siódmej klasy, która dzięki przenikliwości Adasia wyróżnia się niezwykłymi talentami historycznymi.

„Szatańskość” główny bohater powieści zawdzięcza swym unikatowym zdolnościom – jest bystry, ma zdolności analityczne, a jego inteligencja jest znana w całej szkole. Wykorzystuje swe zdolności, by pomóc innym kolegom, a czasem, by ułatwić im naukę, jak to się stało w przypadku profesora Gąsowskiego. Oprócz przezwiska „szatan” Cisowski otrzymał od nauczyciela przydomki: „brat diabła”, „bliski krewny czarownicy”, „jasnowidz” czy też „cudotwórca”.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie w pigułce
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie szczegółowe
„Szatan z siódmej klasy” - plan wydarzeń
Język „Szatana z siódmej klasy”
Kompozycja i narracja „Szatana z siódmej klasy”
Problematyka „Szatana z siódmej klasy”
Główne wątki „Szatana z siódmej klasy”
„Szatan z siódmej klasy” - wyjaśnienie tytułu
„Szatan z siódmej klasy” - czas i miejsce wydarzeń
Kornel Makuszyński - biografia
„Szatan z siódmej klasy” - cytaty
Bohaterowie
Profesor Gąsowski - charakterystyka
Adam Cisowski - charakterystyka
„Szatan z siódmej klasy” - bohaterowiePartner serwisu:

kontakt | polityka cookies