Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Szatan z siódmej klasy

„Szatan z siódmej klasy” - bohaterowie

Autor: Jakub Rudnicki

Drugi opryszek – ludzki szkielet, chudy i kościsty niczym śmierć. Syczał jak żmija. Adaś nazwał go „Latającą Grdyką”. Nie był zabójcą, jednak był złośliwy i sprytny. Zaproponował Adasiowi, że uwolni go, jeśli ten naprowadzi go na trop skarbu. Nie dotrzymał słowa. Przejął skrzynię z żelastwem przygotowaną przez Cisowskiego. Został ujęty ze swoim wspólnikiem w Wilnie po bójce. Poszukiwano go za inne przestępstwa.

Francuz – przez przypadek znalazł w jednej z książek w antykwariacie list Kamila de Berier. Postanowił przyjechać do Bejgoły i zdobyć skarb. Nie znał polskiego, jednak potrafił porozumiewać się po rosyjsku. Wynajął do pomocy opryszków, którzy jednak dowiedziawszy się o skarbie uwięzili go. Zgubiła go chciwość. Szczęśliwie został wraz z Adasiem uwolniony przez harcerzy. Z wdzięczności za gościnę u księdza Kazuro zostawił mu sto złotych i wyjechał do Francji.

Ksiądz Kazuro – poczciwy staruszek, który wszystkim co miał dzielił się z innymi. Oddawał biednym chleb, pomagał włóczęgom. Łowił ryby, jednak nie zakładał haczyka, by ich nie skrzywdzić. Mieszkał w ubogiej chatce przy małym kościółku. Miał słodki, rumiany uśmiech. Był także we wsi lekarzem – umiał nastawiać złamane i zwichnięte kończyny, pomagał też biednym ludziom i zwierzętom.

Klasa siódma – należało do niej trzydziestu dryblasów. Byli rozbrykani i ponad miarę weseli. Byli zżyci i serdeczni w stosunku do siebie. Gdy ktoś z nich był smutny, koledzy natychmiast go pocieszali.
Kaczanowski – jeden z uczniów klasy siódmej, został zapytany przez profesora Gąsowskiego w dzień, gdy nie przypadała jego kolej.
Ostrowicki – jeden z uczniów klasy siódmej, został zapytany przez profesora Gąsowskiego w dzień, gdy nie przypadała jego kolej.
Zbyszek Jasiński, Józef Żeleski – chłopcy, którzy toczyli między sobą spór o zaginione pióro. Mimo silnego wzburzenia pogodzili się i podali sobie ręce, gdy Adaś zapewnił, że to nie Józek stoi za zniknięciem stalówki.
Stach Burski – kolega Adasia z pierwszej ławki; chłopiec zdolny i pracowity, wysoki i szczupły; popędliwy i lekkomyślny, czynił wszystko w nerwowym pośpiechu. Objawiało się to nawet i w charakterze jego pisma, nieporządnym i rozrzuconym. To on przez głupotę przywłaszczył sobie pióro Jasińskiego. Zrozumiał swój błąd i zapłakał. Adaś obiecał, że nie wyjawi jego sekretu nikomu. Dotrzymał słowa. Burski pomógł Adasiowi, gdy został uwięziony przez bandytów. Wraz z kolegami z zastępu uwolnił go, a następnie przewiózł do obozu. Pomagał też głównemu bohaterowi w przygotowaniu podstępu, który miał na celu pozbycie się opryszków.

A także: pani Niemczewska, właścicielka Wiliszek, jej córka i czworo rodzeństwa, Adam Gilewicz, pan Rozbicki, garbaty ogrodnik – pomocnik bandytów, Karol de Berier i jego młodszy kompan z francuskiej armii, ksiądz Koszyczek.

strona:    1    2  

Szybki test:

Iwo Gąsowski pasjonował się:
a) przyrodą
b) fizyką
c) historią
d) matematyką
Rozwiązanie

Kazuro to nazwisko:
a) malarza
b) bandyty
c) szkolnego kolegi Cisowskiego
d) księdza
Rozwiązanie

Pani Gąsowska, gospodyni w Bejgole cierpiała na:
a) rwę kulszową
b) ból stawów
c) chroniczny katar
d) migrenę
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie w pigułce
„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie szczegółowe
„Szatan z siódmej klasy” - plan wydarzeń
Język „Szatana z siódmej klasy”
Kompozycja i narracja „Szatana z siódmej klasy”
Problematyka „Szatana z siódmej klasy”
Główne wątki „Szatana z siódmej klasy”
„Szatan z siódmej klasy” - wyjaśnienie tytułu
„Szatan z siódmej klasy” - czas i miejsce wydarzeń
Kornel Makuszyński - biografia
„Szatan z siódmej klasy” - cytaty




Bohaterowie
Profesor Gąsowski - charakterystyka
Adam Cisowski - charakterystyka
„Szatan z siódmej klasy” - bohaterowie



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies