Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Zdążyć przed Panem Bogiem

Bohaterowie reportażu „Zdążyć przed panem Bogiem”

Autor: Ewa Petniak

Hennoch Rus – kolega Edelmana, swoim głosem przeważył decyzję o utworzeniu organizacji bojowej – ŻOB w getcie. Miał chorego syna, któremu niezbędna byłą transfuzja krwi. Edelman oddał dziecku swoją krew, ale chłopiec zmarł. Ojciec początkowo miał pretensje do dawcy i unikał go, ale w trakcie akcji likwidacyjnej podziękował mu: „Dzięki tobie mój syn zmarł w domu, jak człowiek. Jestem ci wdzięczny.”

Michał Klepfisz – inżynier i chemik, uczył się wykonywania materiałów zapalających; członek ŻOB. Za jego pośrednictwem AK przekazywała bron dla getta. Zginął 20 kwietnia 1943 roku, w powstaniu. Swoim ciałem zasłonił karabin maszynowy, by ułatwić współtowarzyszom wydostanie się z zagrożonego terenu. Za ten czyn został pośmiertnie odznaczony przez Sikorskiego Krzyżem Virtuti Militari.

Klepfisz swoją postawą przypomina średniowiecznego bohatera szwajcarskiego – rycerza Arnolda Winkelrieda, obecnego w utworze J. Słowackiego pt. „Kordian”. Winkelried w bitwie pod Sempach w 1386 roku z okrzykiem "Droga dla Wolności!" ruszył do boju i skierował na siebie uderzenia przeciwników, czym przyczynił się do rozłamu i dezorganizacji szyków bojowych wojsk wroga. Dzięki tak powstałemu wyłomowi, Szwajcarzy mogli dokonać ataku i wygrać bitwę. Arnold uznawany jest za symbol poświęcenia własnego życia dla dobra ojczyzny.

Celina - Cywia Lubetkin – okupację spędziła w getcie, była członkinią żydowskiego ruchu oporu, brała udział w powstaniu. Wyszła z grupą Edelmana kanałami. Po wojnie wyjechała do Izraela, gdzie do śmierci pracowała w Kibucu imienia Bohaterów Getta nieopodal Hajfy (kibuc - dobrowolna żydowska wspólnota osadnicza w Izraelu).

Henryk Grabowski – pseudonim „Słoniniarz”, przed wojną harcerz, w czasie okupacji otrzymał polecenie wyjazdu do Wilna i organizowania tam Żydów do walki. Później, gdy już przebywał w Warszawie, niejednokrotnie w swoim mieszkaniu „przechowywał” żydowskich przyjaciół i ukrywał dla nich broń. Uczył ich warszawskich obyczajów, zaopatrywał w odzież, czasem nawet w cyjanek. Po wojnie najpierw posiadał warsztat samochodowy, a później taksówkę. Pracował też w transporcie jako pracownik umysłowy.
Zbigniew Młynarski – pseudonim „Kret”, brał udział w akcji AK, w próbie przebicia się do getta. Akcja nie powiodła się. Z perspektywy czasu stwierdził, że była źle zaplanowana. Pełnią życia żył głównie podczas wojny, po jej zakończeniu prowadził zakład kuśnierski. Lubił ryzyko i szybkie decyzje.

„On sam, dla przykładu, był po wojnie prezesem spółdzielni kuśnierskiej i okres ów wspomina bardzo dobrze, ponieważ musiał szybko działać i podejmować decyzje.”

„Wacław” – Mecenas Henryk Woliński – pisał i przekazywał meldunki i informacje dotyczące getta przedstawicielom Rządu Polskiego w Londynie m.in. gen. Sikorskiemu. Starał się uzyskać pomoc dla getta, dlatego skontaktował Żydów z gen. Monterem i oficerami, którzy dostarczali im broń i uczyli się nią posługiwać. W sztabie AK kierował referatem żydowskim. AK miała wspomóc powstańców.
„Razem ze Stanisławem Herbstem „Wacław” opisał przebieg pierwszej wielkiej akcji likwidacyjnej w getcie i raport w postaci mikrofilmu kurier przewiózł prze Paryż i Lizbonę (na Boże Narodzenie 1942 roku tuż przed Wigilią gen. Sikorski potwierdził odbiór raportu).”

Inni bohaterowie

Elżbieta Chętkowska, Aga Żuchowska, doc. Zofia Wróblówna – współpracownice Profesora i Marka Edelmana.

Pani Bubnerowa, pan Rudny, inżynier Wilczkowski
– pacjenci Profesora i Edelmana.

strona:    1    2    3  

Szybki test:

Profesor Jan Moll – w czasie II wojny światowej był chirurgiem w:
a) Radomiu
b) Lublinie
c) Rzeszowie
d) Kielcach
Rozwiązanie

Doktor Teodozja Goliborska była współautorką pracy naukowej:
a) „Przeszczep serca”
b) „Choroba sercowa”
c) „Choroba głodowa”
d) „Zawał serca”
Rozwiązanie

Swoim ciałem zasłonił karabin maszynowy, by ułatwić współtowarzyszom wydostanie się z zagrożonego terenu:
a) Hennoch Rus
b) Zalman Frydrych
c) Icchak Cukierman
d) Michał Klepfisz
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Zdążyć przed Panem Bogiem” – szczegółowe streszczenie
Streszczenie „Zdążyć przed Panem Bogiem” w pigułce
Nietypowy reportaż - „Zdążyć przed Panem Bogiem” – jako gatunek literacki
Czas i miejsce akcji w „Zdążyć przed Panem Bogiem”
Główna tematyka i przyjęcie „Zdążyć przed Panem Bogiem”
Powstanie w getcie warszawskim (kwiecień – maj 1943) – poszlaki historyczne
Holokaust – ogólny rys historyczny
Kształt artystyczny „Zdążyć przed Panem Bogiem”
Interpretacja tytułu „Zdążyć przed Panem Bogiem”
Mity a rzeczywistość w relacji Marka Edelmana
Hanna Krall - biografia
„Kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował.” (słowa z Talmudu) - pomoc indywidualna i zorganizowana
Wobec Zagłady – postawy innych narodów
„...czy ludzie się kochali. (...)” – o miłości w getcie...
Marzec 1968 – jako miniaturowa replika i echo Holokaustu
Twórczość Hanny Krall – wybrane pozycje (chronologicznie):
Terminologia w „Zdążyć przed panem Bogiem”
Choroba głodowa i jej objawy
Bibliografia




Bohaterowie
Bohaterowie reportażu „Zdążyć przed panem Bogiem”
Marek Edelman - biografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies