Chłopcy z Placu Broni - opracowanie

Ferenc Molnár - biografia

Ferenc Molnár (wÅ‚aÅ›ciwie Ferenc Neumann) urodziÅ‚ siÄ™ 28 stycznia 1878 roku w Budapeszcie, w żydowskiej, mieszczaÅ„skiej rodzinie. Jego ojciec Maurycy byÅ‚ lekarzem, zaÅ› matka Jozefa Wallfisch miÅ‚oÅ›niczkÄ… literatury i sztuki. Ferenc z wyróżnieniem ukoÅ„czyÅ‚ kalwiÅ„skie gimnazjum. W szkole organizowaÅ‚ kółko teatralne i pisywaÅ‚ do gazetki Å›ciennej.

Jego pasjÄ… byÅ‚o jednak wojsko, dlatego zmieniÅ‚ nazwisko na popularne na WÄ™grzech „Molnár”. Nie trafiÅ‚ jednak do szkoÅ‚y oficerskiej, a na WydziaÅ‚ Prawa. StudiowaÅ‚ prawo na Uniwersytecie w Budapeszcie i w Genewie. Podczas... wiÄ™cej

* * *

„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - plan wydarzeÅ„

1. Zapowiedź wyboru przewodniczącego chłopców z Placu Broni.
2. Wiadomość o kradzieży braci Pastorów.
3. Znaczenie placu dla chłopców.
4. Kradzież chorągiewki z Placu przez Feriego Acza.
5. Wybór Boki na przewodniczącego.
6. Wyprawa Boki, Czonakosza i Nemeczka do Obozu Botanicznego.
7. Zamoczenie siÄ™ Nemeczka w stawie.
8. Zdrada Gereba.
9. Zawieszenie czerwonej kartki w obozie wroga.
10. Szczęśliwa ucieczka.

11. Rozwiązanie Związku Kitowców przez profesora Raca.
12. Przekupienie stróża przez Gereba.
13. Nemeczek zdrajcÄ….
14. Choroba Nemeczka.
15. Zebranie „czerwonych koszul” w Ogrodzie Botanic... wiÄ™cej

* * *

Geneza „ChÅ‚opców z Placu Broni”

Powieść „ChÅ‚opcy z Placu Broni” powstaÅ‚a w okresie, gdy Ferenc Molnar cierpiaÅ‚ na brak gotówki wydajÄ…c wiele w sÅ‚ynnej budapesztaÅ„skiej kawiarni New York, gdzie zbieraÅ‚a siÄ™ ówczesna cyganeria. W tym czasie dziennikarza odszukaÅ‚ jego dawny profesor literatury z kalwiÅ„skiego gimnazjum Kornel Rupp, proszÄ…c o poratowanie redagowanego przez niego szkolnego tygodnika „Tanulok Lapja”. We dwóch wpadli na pomysÅ‚, by drukować w piÅ›mie współczesnÄ… powieść dla mÅ‚odzieży w odcinkach. Molnar zaczÄ…Å‚ z tygodnia na tydzieÅ„ pisać „ChÅ‚opców z Placu Broni”.

Podczas pisania... więcej

* * *

Czas i miejsce akcji „ChÅ‚opców z Placu Broni”

Akcja rozpoczyna siÄ™ w ciepÅ‚y marcowy dzieÅ„ w 1898 roku. Za piÄ™tnaÅ›cie pierwsza chÅ‚opcy nerwowo oczekujÄ… koÅ„ca lekcji. UmawiajÄ… siÄ™ na naradÄ™ o godzinie piÄ™tnastej na Placu Broni. Akcja trwa kilka dni podczas których szpiedzy (Boka, Czonakosz, Nemeczek) udajÄ… siÄ™ do obozu wroga, rozwiÄ…zany zostaje ZwiÄ…zek Kitowców, a w koÅ„cu dochodzi do decydujÄ…cej bitwy o Plac Broni z „czerwonymi koszulami”. Akcja koÅ„czy siÄ™ w dzieÅ„ Å›mierci Nemeczka oraz powziÄ™ciu przez Janosza BokÄ™ wiadomoÅ›ci o tym, że na Placu ma zostać wybudowana kamienica.

Głównym miejscem akcji jest oczywiÅ... wiÄ™cej

* * *

Problematyka „ChÅ‚opców z Placu Broni”

Powieść „ChÅ‚opcy z Placu Broni” powstaÅ‚Ä… w czasach, gdy nie istniaÅ‚o samodzielne paÅ„stwo wÄ™gierskie, a kraj znajdowaÅ‚ siÄ™ pod zwierzchnictwem Austrii. Zachowanie chÅ‚opców, obrona „Ojczyzny”, czyli Placu Broni, poÅ›wiÄ™cenie w imiÄ™ walki o wÅ‚asnÄ… ziemiÄ™ sprawiajÄ…, że książkÄ™ można odnieść do idei nacjonalistycznych, popularnych na przeÅ‚omie XIX i XX wieku na WÄ™grzech, podobnie jak w caÅ‚ej Europie. Bohaterowie mówiÄ… o sobie jako „armii” broniÄ…cej swojej „ziemi” bÄ…dź też „ojczyzny”, a wartoÅ›ciÄ…, która zdaje siÄ™ dla nich najważ... wiÄ™cej

* * *

Główne wÄ…tki „ChÅ‚opców z Placu Broni”

Głównym wątkiem powieści Ferenca Molnara jest znaczenie i obrona Placu Broni, położonego w centrum Budapesztu. Dla chłopców ich miejsce zabaw i spotkań jest symbolem swobody i wolności. Spotykają się tam, aby grać np. w palanta, a także bawić się w Indian. Każdy z nich zna swoje miejsce w szeregu, bo podobnie jak w armii, mają przydzielone wojskowe stopnie. Najniższy rangą jest szeregowiec Nemeczek, który musi wykonywać rozkazy innych. On też zostaje napadnięty i ograbiony z kulek przez silniejszych braci Pastorów. Czyn ten przywódca grupy, Janosz Boka, uważa za pretekst do zbrojnej odpowiedzi.

Boka i Nemec... więcej

* * *

Motywy literackie w „ChÅ‚opcach z Placu Broni”

Motyw przyjaźni

Głównymi bohaterami powieÅ›ci Molnara „ChÅ‚opcy z Placu Broni” jest grupa nastolatków, uczniów budapesztaÅ„skiej szkoÅ‚y. Nie spÄ™dzajÄ… wyÅ‚Ä…cznie czasu w Å‚awach szkolnych, ale po zajÄ™ciach wspólnie wracajÄ… do domów, zaÅ› po obiedzie spotykajÄ… siÄ™ na swym ukochanym Placu Broni, by wspólnie siÄ™ bawić i spÄ™dzać czas. Å›ród chÅ‚opców panuje hierarchia wzorowana na wojsku. PrzyznajÄ… sobie woskowe tytuÅ‚y, a ich przywódcÄ… jest dojrzaÅ‚y i rozsÄ…dny Janosz Boka. Jedynie maÅ‚y Nemeczek jest szeregowcem i w zwiÄ…zku z tym musi podporzÄ…dkowywać siÄ™ innym. Nie przeszkadza mu jedn... wiÄ™cej

* * *

Opis Placu Broni

Plac Broni to ulubione miejsce zabaw i spotkaÅ„ jednej z grup uczniów zamieszkujÄ…cych w stolicy WÄ™gier – Budapeszcie. Dla uczniów czwartej klasy byÅ‚o to miejsce wyjÄ…tkowe:
Taki plac to dla miejskich dzieci rozlegÅ‚a równina, to wspaniaÅ‚a przestrzeÅ„! SÅ‚owem — ich Wielka Nizina. Taki plac to wolność, to peÅ‚na swoboda. ongiÅ› ów sÅ‚ynny Plac Broni, który dla garstki uczniów staÅ‚ siÄ™ symbolem ich mÅ‚odoÅ›ci. Wówczas plac ten byÅ‚ pusty, jak to zresztÄ… z przeznaczonymi pod budowÄ™ placami bywa.
Plac byÅ‚ zwykÅ‚ym skrawkiem ziemi ogrodzonym z jednej strony od ulicy PawÅ‚a rozwalajÄ…cym siÄ™ pÅ... wiÄ™cej

* * *

„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - cytaty

Wyjaśnienie pojęcia einstand
Żeby to zrozumieć, trzeba wiedzieć, co znaczyło owo słówko einstand w mowie budapesztańskich dzieci. Otóż, kiedy w czasie gry w szklane kulki, stalówki lub pestki jakiś silniejszy chłopiec dostrzegł słabszego od siebie i chciał mu zabrać zabawki, to po prostu mówił: einstand! To obrzydliwe niemieckie słowo oznaczało, że silniejszy chłopiec uznaje kulkę czy stalówkę za łup wojenny, a w wypadku sprzeciwu zastosuje przemoc fizyczną. Było więc także wypowiedzeniem wojny. Słowo einstand krótko i zwięźle wyrażało przemoc, prawo pięśc... więcej

* * *



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies