Motywy literackie w „ChÅ‚opcach z Placu Broni” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopcy z Placu Broni

Motywy literackie w „ChÅ‚opcach z Placu Broni”

Autor: Jakub Rudnicki

Motyw przyjaźni

Głównymi bohaterami powieÅ›ci Molnara „ChÅ‚opcy z Placu Broni” jest grupa nastolatków, uczniów budapesztaÅ„skiej szkoÅ‚y. Nie spÄ™dzajÄ… wyÅ‚Ä…cznie czasu w Å‚awach szkolnych, ale po zajÄ™ciach wspólnie wracajÄ… do domów, zaÅ› po obiedzie spotykajÄ… siÄ™ na swym ukochanym Placu Broni, by wspólnie siÄ™ bawić i spÄ™dzać czas. Å›ród chÅ‚opców panuje hierarchia wzorowana na wojsku. PrzyznajÄ… sobie woskowe tytuÅ‚y, a ich przywódcÄ… jest dojrzaÅ‚y i rozsÄ…dny Janosz Boka. Jedynie maÅ‚y Nemeczek jest szeregowcem i w zwiÄ…zku z tym musi podporzÄ…dkowywać siÄ™ innym. Nie przeszkadza mu jednak jego funkcja.

ChÅ‚opcy sÄ… wobec siebie lojalni. Gdy sÅ‚abszego Nemeczka napadajÄ… bracia Pastorowie, caÅ‚a grupa pragnie „odwetu” i wypowiada wrogiej grupie wojnÄ™. Boka troszczy siÄ™ o swych kolegów, a szczególnymi wzglÄ™dami darzy Nemeczka. Opiekuje siÄ™ nim i dba podczas choroby, jest z nim także w chwili Å›mierci. MiÄ™dzy niektórymi kolegami dochodzi do przepychanek i kłótni, a nawet zdrady, jednak w obliczu wspólnej obrony ukochanej „Ojczyzny” – Placu Broni potrafiÄ… siÄ™ zjednoczyć.

Motyw walki

Rywalizacja o Plac Broni prowadzi do wypowiedzenia wojny i wielkiej bitwy o miejsce ulubionych zabaw. Czerwone koszule pragną zająć Plac, gdyż jest tam miejsce do gry w palanta. Z pomocą przychodzi im Gereb, który zdradza swych niedawnych kompanów i opisuje, jak można się dostać na Plac, jak go zaatakować. Jednak zdrajca zostaje zrehabilitowany i wraca, by bronić Placu. Przygotowania do walki trwają długo, a chłopcy z oddaniem biorą udział w manewrach i ćwiczą misterny plan obrony. W dniu bitwy stawiają się wszyscy i z poświęceniem walczą zarówno obrzucając przeciwników piaskiem, jak i walcząc z nimi w zapasach. Udaje im się pokonać pierwszą część oddziału i uwięzić napadających. Podobnie rozprawiają się z druga częścią oddziału Feriego Acza. W decydującym momencie czyn chorego Nemeczka sprawia, że czerwone koszule ponoszą klęskę, a ich wódz zostaje powalony i upokorzony.
Motyw ojczyzny

OjczyznÄ™, co wielokrotnie podkreÅ›la autor, stanowi dla chÅ‚opców Plac Broni. To ich miejsce zabaw i spotkaÅ„, gdzie czujÄ… siÄ™ wolni i swobodni. MogÄ…, dziÄ™ki fantazji, wyobrażać sobie, że ich przestrzeÅ„ siÄ™ zmienia – może być np. dzikÄ… preriÄ…. Za swÄ… „ojczyznÄ™” chÅ‚opcy sÄ… gotowi oddać wszystko – nawet życie. NarażajÄ… siÄ™ idÄ…c do wrogiego obozu, a potem walecznie i bohatersko broniÄ… swego ukochanego skrawka ziemi. InteresujÄ…cym zagadnieniem w interpretacji „ChÅ‚opców z Placu Broni” jest relacja książki do idei nacjonalistycznych, popularnych na przeÅ‚omie XIX i XX wieku na WÄ™grzech. Bohaterowie mówiÄ… o sobie jako „armii” broniÄ…cej swojej „ziemi”, a wartoÅ›ciÄ…, która zdaje siÄ™ dla nich najważniejsza, jest wierność „sprawie”, majÄ…cej charakter nieomal narodowy.

Motyw honoru

ChÅ‚opcy mimo mÅ‚odego wieku i prowadzeniu zwykÅ‚ych dzieciÄ™cych zabaw, przestrzegajÄ… reguÅ‚, a honor stanowi dla nich najwyższÄ… wartość. MogÄ… o nim zaÅ›wiadczyć podczas walki, ale także skrupulatnie wykonujÄ…c zadania grupy (np. chodzÄ…c na przeszpiegi do wrogich czerwonych koszul). NajwiÄ™kszy przykÅ‚ad honorowej postawy pokazuje Nemeczek, gdy udaje siÄ™ do obozu nieprzyjaciel ujawnia swÄ… obecność, pragnÄ…c bronić dobrego imienia swej grupy. ZaÅ›wiadcza, że nie ma wÅ›ród nich tchórzy i ponosi karÄ™ – zastaje zanurzony w stawie. Krytykuje zdrajcÄ™ – Gereba, jednak później chroni jego dobre imiÄ™ przed ojcem. Honorowo zachowujÄ… siÄ™ też przywódcy obu rywalizujÄ…cych grup ustalajÄ…c przed bitwÄ… jej zasady. PrzykÅ‚adem niehonorowego zachowania jest postÄ™powanie braci Pastorów, którzy znÄ™cajÄ… siÄ™ nad sÅ‚abszymi i ponoszÄ… za to odpowiedniÄ… karÄ™.

Motyw poświęcenia i śmierci

Åšmierć w powieÅ›ci dotyka Erno Nemeczka. Należy on do grupy chÅ‚opców, którzy bawiÄ… siÄ™ na Placu Broni. Plac traktuje jak ojczyznÄ™, dlatego gotów jest na każde poÅ›wiÄ™cenie dla niej. Jego choroba rozpoczyna siÄ™ podczas wyprawy do Ogrodu Botanicznego, podczas której wychodzi na jaw zdrada Gereba, a chÅ‚opcy pokazujÄ…, że nie bojÄ… siÄ™ czerwonych koszul” i potrafiÄ… zakraść siÄ™ do ich siedziby. Nemeczek najpierw wpada do stawu przez przypadek, zaÅ› potem w oranżerii musi ukryć siÄ™ w basenie ze zÅ‚otymi rybkami. Koledzy zrzucajÄ… siÄ™ mu na tramwaj. Ponownie zostaje zanurzony w stawie przez braci Pastorów po odważnym wystÄ…pieniu w obozie wroga. Jego stan zdrowia pogarsza siÄ™ – kaszle i czuje siÄ™ coraz sÅ‚abszy, jednak mimo to uczestniczy jako adiutant w manewrach przed wielkÄ… bitwÄ…. Podczas bitwy ucieka z domu i stawia czoÅ‚o Feriemu Aczowi.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Inne
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - streszczenie w piguÅ‚ce
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - plan wydarzeÅ„
Ferenc Molnár - biografia
Charakterystyka chłopców z Placu Broni
Janosz Boka - charakterystyka
Erno Nemeczek - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Opis Placu Broni
Motywy literackie w „ChÅ‚opcach z Placu Broni”
Główne wÄ…tki „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Problematyka „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Czas i miejsce akcji „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Geneza „ChÅ‚opców z Placu Broni”
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - cytaty



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies