Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopcy z Placu Broni

„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe

Autor: Jakub Rudnicki

Opracowano na podstawie przekładu Tadeusza Olszańskiego

I
Za kwadrans pierwsza uczniowie są świadkami eksperymentu udowadniającego, że odczyn chemiczny może zabarwić ogień (z wykorzystaniem palnika Bunsena). W tym momencie kataryniarz na podwórzu zagrał skoczną węgierską pieśń w rytm marszu. Roztargnieni chłopcy przygotowywali się do końca lekcji i opuszczenia szkoły. Byli wśród nich Boka, Czele, Czonakosz, Weiss, Gereb, Barabasz.

Palnik Bunsena – rodzaj palnika laboratoryjnego, w którym mieszanie powietrza atmosferycznego z gazem następuje w dyszy. Powietrze jest w tym palniku zassane przez otwory w dolnej, "zimnej" części dyszy, z wykorzystaniem efektu kominowego i prawa Bernoulliego.Wynalezienie tego palnika przypisuje się Robertowi Bunsenowi, w którego laboratorium zaczęto stosować ten rodzaj palnika ok. 1850 roku.
Nauczyciel upomniał ich, a Czengey, prymus, zamknął okno. Czonakosz podał przez jasnowłosego Nemeczka wiadomość do Boki o tym, że po południu mieli zebrać się na Placu i wybrać przewodniczącego. Gdy wybrzmiała pierwsza uczniowie pędem przez korytarz puścili się do wyjścia.

Czele targował się z włoskim sprzedawcą łakoci o kawałek chałwy, która wcześniej kosztował grajcara. Wiele drobnych przysmaków kosztowało właśnie tyle. Gereb namawiał kolegę, by kapeluszem rozbił stragan, a gdy ten odmówił sam się zamachnął. Powstrzymał go Boka i ruszył z kolegą ulicą. Czele zgodził się zapłacić za chałwę więcej i dogonił kolegów. Szli wspólnie pod ramię. Czternastoletni Boka cieszył się szacunkiem za swój spokój i rozsądek. Koledzy w oddali dostrzegli wysokiego Czonakosza i małego Nemeczka. Chłopcy poinformowali ich, że wczoraj w „ogrodeum” (przylegający do muzeum ogród) bracia Pastorowie zrobili „einstand”, co znaczyło, że przemocą, prawem silniejszego odebrali słabszemu jego zabawkę (kulkę czy stalówkę), co oznaczało jednocześnie wypowiedzenie wojny:
Żeby to zrozumieć, trzeba wiedzieć, co znaczyło owo słówko einstand w mowie budapesztańskich dzieci. Otóż, kiedy w czasie gry w szklane kulki, stalówki lub pestki jakiś silniejszy chłopiec dostrzegł słabszego od siebie i chciał mu zabrać zabawki, to po prostu mówił: einstand! To obrzydliwe niemieckie słowo oznaczało, że silniejszy chłopiec uznaje kulkę czy stalówkę za łup wojenny, a w wypadku sprzeciwu zastosuje przemoc fizyczną. Było więc także wypowiedzeniem wojny. Słowo einstand krótko i zwięźle wyrażało przemoc, prawo pięści, rozbój, stan wojenny.
Niektórzy rwali się do walki, jednak Boka kazał Nemeczkowi opowiedzieć, jak doszło do zdarzenia. Wątły chłopak po raz pierwszy poczuł się ważny. Wspomniał, jak z kolegami poszedł do ogrodu pograć w kulki. Było ich pięciu, ale wystraszyli się dwóch rosłych braci Pastorów. Początkowo grali dalej. Okazało się, że Nemeczek wygrał wszystkie kulki, a wówczas jeden z braci powiedział „einstand”. Kolnay i Barabasz uciekli. Nemeczek nieśmiało próbował protestować, a Weiss się popłakał. Pastorowie zabrali wszystkie kulki. Boka stwierdził, że nie można im tego darować. Zwołał zebranie na poobiednią porę. Chłopców ogarnęło podniecenie i żądza czynu. Czonakosz z Nemeczkiem przy fabryce tytoniu znaleźli trochę tabaki i radośnie kichali.
II
Plac w centrum miasta stanowił dla dzieci rozległą równinę i wspaniałą przestrzeń. Symbolizował wolność i swobodę. Znajdował się przy ulicy Pawła. Ogrodzony był płotem i otoczony kamienicami. Z tyłu funkcjonował skład drewna atrakcyjny dzięki labiryntowi przejść między balami drewna. Za składem znajdował się tartak parowy, który od lat rąbał pnie na polana. Placu z drewnem pilnował Słowak. Chłopcom Plac Broni przywodził na myśl amerykańską prerię. Sagi drewna zamieniane były w fortece, a każda miała swego dowódcę. Każda miała kapitana, porucznika i podporucznika. Jedynym szeregowcem był Nemeczek. Co chwila musiał salutować innym, jednak odpowiadało to mu.

strona:    1    2    3    4    5    6  

Szybki test:

Próbę przekupienia Słowaka - stróża tartaku i pozbycia się chłopców z Placu Broni podjął:
a) Barabasz
b) Gereb
c) Nemeczek
d) Feri Acz
Rozwiązanie

"Einstand" było formą:
a) kradzieży pieniędzy
b) znęcania się nad młodszymi
c) gry w kulki
d) bicia najsłabszego
Rozwiązanie

Bronią czerwonych koszul były m. in.:
a) siekiery
b) długie noże
c) tomahawki
d) kije
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie w pigułce
„Chłopcy z Placu Broni” - plan wydarzeń
Ferenc Molnr - biografia
Charakterystyka chłopców z Placu Broni
Janosz Boka - charakterystyka
Erno Nemeczek - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Chłopców z Placu Broni”
Opis Placu Broni
Motywy literackie w „Chłopcach z Placu Broni”
Główne wątki „Chłopców z Placu Broni”
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce akcji „Chłopców z Placu Broni”
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies