Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopcy z Placu Broni

Janosz Boka - charakterystyka

Autor: Jakub Rudnicki

Janosz Boka to czternastoletni uczeń jednej z budapesztańskich szkół. Dzięki silnemu charakterowi imponuje innym i jest stworzony do bycia liderem. Bohater miał chłopięcą twarz, jednak gdy przemawiał, wydawał się poważny. Cechował go głęboki, spokojny i łagodny głos. Jego oczy były czarne. Poznać go można było po dłoniach ubrudzonych atramentem z kałamarza, który ciągle mu się wylewał po włożeniu do kieszeni.

Wszystko to, co mówił było spokojne, rozważne i dojrzałe. Nie wtrącał się w drobne spory, interweniował tyko wówczas, gdy kłótnia groziła wybuchem większej awantury wymagającej udziału nauczycieli czy innych starszych osób. Był mądrym chłopcem i zapowiadał się na wartościowego i prawego człowieka, któremu zawsze można było ufać. Budził u kolegów podziw i uznanie, dlatego wybrali go na swego przywódcę.


Boka był urodzonym dowódcą i kapitanem chłopców z Placu Broni, a podczas wojny z „czerwonymi koszulami” generałem. Nie unikał odpowiedzialności. Gdy złamał regulamin nie domykając furtki, kazał swoje nazwisko wpisać do czarnej księgi. Chłopcom podobała się taka postawa i fakt, że dowódca potrafi siebie ukarać. Świadczyło to o jego wrodzonym poczuciu sprawiedliwości. W swych działaniach był konsekwentny – nie przyjął początkowo Gereba, który zdradził. Mimo że mu współczuł jego nieuczciwość zasługiwała na karę. Był opiekuńczy i zachowywał się wobec Nemeczka, jak starszy brat. Szczególnie, gdy ten przeziębił się, dbał, by jego stan nie pogarszał się. Świetnie zorganizował obronę Placu Broni i dokładnie przemyślał strategię, dzięki czemu możliwe było zwycięstwo.

Janosz był wrażliwych chłopcem, choć nie okazywał tego na co dzień. Na wzruszenie pozwolił sobie, gdy po zwycięskiej bitwie został sam pod domem ciężko chorego Nemeczka. Także perspektywa utraty Placu Broni nie pozostawiała go obojętnym. Śmierć Nemeczka, a także wiadomość o budowie na Placu Broni nowej kamienicy sprawiła, że zrozumiał, że w życiu dobre rzeczy i sukcesy przeplatają się ze smutkiem i klęskami.

Janosz Boka to siny i dojrzały młodzieniec. Stanowić może wzór nie tylko dla swych kolegów, ale także dla nas. Ponad wszystko stawiał honor i sprawiedliwość. Z drugiej strony potrafił się wzruszyć i był wrażliwy na krzywdę słabszych.


Zobacz inne artykuły:

Inne
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie w pigułce
„Chłopcy z Placu Broni” - plan wydarzeń
Ferenc Molnr - biografia
Charakterystyka chłopców z Placu Broni
Janosz Boka - charakterystyka
Erno Nemeczek - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Chłopców z Placu Broni”
Opis Placu Broni
Motywy literackie w „Chłopcach z Placu Broni”
Główne wątki „Chłopców z Placu Broni”
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce akcji „Chłopców z Placu Broni”
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies