Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopcy z Placu Broni

Czas i miejsce akcji „Chłopców z Placu Broni”

Autor: Jakub Rudnicki

Akcja rozpoczyna się w ciepły marcowy dzień w 1898 roku. Za piętnaście pierwsza chłopcy nerwowo oczekują końca lekcji. Umawiają się na naradę o godzinie piętnastej na Placu Broni. Akcja trwa kilka dni podczas których szpiedzy (Boka, Czonakosz, Nemeczek) udają się do obozu wroga, rozwiązany zostaje Związek Kitowców, a w końcu dochodzi do decydującej bitwy o Plac Broni z „czerwonymi koszulami”. Akcja kończy się w dzień śmierci Nemeczka oraz powzięciu przez Janosza Bokę wiadomości o tym, że na Placu ma zostać wybudowana kamienica.

Głównym miejscem akcji jest oczywiście Plac Broni. Położony był w centrum Budapesztu pomiędzy ulicą Pawła, a ulicą Marii. Otoczony był starym, zniszczonym płotem, przylegały do niego dwie kamienice. Jedną z najważniejszych rzeczy było, że na tyłach Placu znajdował się wielki plac z tartakiem parowym. Dzięki temu chłopcy mieli świetne miejsce do zabaw. Zgromadzone drzewo tworzyło labirynty, a na ich wierzchołkach można było budować fortece. Tartaku pilnował Słowak – Jano, który przesiadywał wokół swej budki. Miał do pomocy psa Hektora. Plac służył chłopcom do licznych zabaw – do gry w palanta, kulki, do zabawy w Indian. Niestety, dowiadujemy się z zakończenia powieści, że wkrótce na Placu miała zostać wzniesiona nowa kamienica, a tym samym miejsce to miało przestać istnieć i pozostać jedynie we wspomnieniach chłopców.

Konkurencyjna grupa chłopców swoją „bazę” miała w Ogrodzie Botanicznym. PO godzinach otwarcia można było się tam dostać przez niskie ogrodzenie. Ogrodu pilnował stróż. Znajdowały się tam ruiny zamku, jednak nie były one prawdziwe, a stworzone zostały dla ozdoby. W ruinach „czerwone koszule” miały swój arsenał. Głównym miejscem zabaw grupy Feri Acza by la wyspa na stawie, do której można się było dostać przez niewielki mostek. Na wyspie chłopcy zbierali się na narady, które po zmroku odbywały się przy świetle latarni. Na wyspę można także było się dostać łódką. Oprócz ruin w Ogrodzie Botanicznym znajdowała się oranżeria. Była:
miejscem niezwykłym i ciekawym. Znajdowali się w lewym jej skrzydle, za nim ciągnęła się środkowa część budynku, a dalej było prawe skrzydło. Wzdłuż całej szklarni stały w ogromnych zielonych donicach drzewa o grubych pniach i wielkich liściach. W długich skrzynkach rosły paprocie i mimozy. A pod wielką kopułą środkowej części oranżerii wysoko wspinały się w górę strzeliste palmy o liściach przypominających wachlarze. Rosła tu dosłownie mała dżungla. W samym środku znajdował się basen, w którym pływały złote rybki. Obok stała ławeczka. Dalej rosły magnolie, drzewa laurowe, pomarańczowe i olbrzymie paprocie. Powietrze wypełniał mocny, odurzający zapach tropikalnych roślin. W szklarni było parno i z sufitu oraz ze ścian nieustannie spływała woda.
Innym miejscem akcji była szkoła, do której uczęszczali chłopcy z Placu Broni. Z budynku widać było wieżę kościoła z zegarem, dlatego uczniowie zawsze niecierpliwie oczekiwali na zakończenie ostatniej lekcji. W szkole znajdowała się między innymi pracownia przyrodnicza z wypchanymi ptakami oraz pożółkłym kościotrupem. Korytarze były przestronne, a uczniowie biegali w nimi w szalonym pędzie, dopóki na horyzoncie nie pojawił się któryś z nauczycieli.

Budapeszt przedstawiony jest jako miasto gwarne, ruchliwe i hałaśliwe. Stanowiło labirynt ulic, sklepów i powozów oraz konnych tramwajów. Poznajemy nazwy takich dzielnic, jak: Ferencvros oraz Józefvaaaros, a także ulice: Soroksari, Kóztelek, Eszterhazy, lli (przy niej znajdował się Ogród Botaniczny), Kinizsi (w skromnym, parterowym domu mieszkał Boka) oraz ulicę Rakos, gdzie na parterze mieszkał Nemeczek.

Szybki test:

Za Placem Broni, przy ulicy Marii znajdował się:
a) bank rolny
b) zakład gazowy
c) tartak
d) cyrk
Rozwiązanie

Baza czerwonych koszul znajdowała się w:
a) Ogrodzie Botanicznym
b) Oranżerii
c) Ogrodzie Zoologicznym
d) Arboretum
Rozwiązanie

Miasto w jakim toczy się akcja powieści Molnara to:
a) Bratysława
b) Budapeszt
c) Wiedeń
d) Praga
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie w pigułce
„Chłopcy z Placu Broni” - plan wydarzeń
Ferenc Molnr - biografia
Charakterystyka chłopców z Placu Broni
Janosz Boka - charakterystyka
Erno Nemeczek - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Chłopców z Placu Broni”
Opis Placu Broni
Motywy literackie w „Chłopcach z Placu Broni”
Główne wątki „Chłopców z Placu Broni”
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce akcji „Chłopców z Placu Broni”
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies